Býk
Autor: CNC

21. duben <<< 22. duben >>> 23. duben

Lidé narození 22. dubna jsou Býci.  


Svátek slaví Evženie

 • Mužský protějšek: Evžen
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Evženka, Evžena, Evža, Evži
 • Původ: Jméno Evženie je řeckého původu. Je odvozeno z řeckého slova „eugenés“, které znamená „urozená“, „vznešená“, „z dobrého rodu“.
 • Povaha: Evženie jsou velmi aktivní. Potřebují pořád něco dělat. Mají smysl pro humor. Životem proplouvají bez větších překážek.
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Blížence, Vodnáře , Vah a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den Země

Počátky oslav Dnu Země sahají do roku 1969, kdy americký aktivista John McConnell přišel s myšlenkou zavést tento den a zdůraznit tak problematiku ekologie a životního prostředí. Myšlenku prezentoval na národní konferenci UNESCO v San Franciscu a ihned získal velkou podporu. McConnell vymyslel také podobu vlajky tohoto dne. První oslava tohoto dne byla v roce 1970San Franciscu a ještě téhož roku byl tento den vyhlášen jako celosvětový. K oslavám se v roce 1971 připojily státy OSN. Od roku 1990 se přidal k oslavám zbytek světa, včetně České republiky. 

Cílem oslav je propagovat a podpořit ekologii, ochranu životního prostředí, efektivní recyklaci odpadu, zvýšení energetické účinnosti nebo třeba efektivní hledání obnovitelných zdrojů energie

Jedná se o jeden z největších celosvětových svátků, k jehož oslavám se přidává mnoho lidí z různých zemí, různé národnosti, původu nebo náboženského vyznání. Tento svátek všechny tyto lidi spojuje v jeden celek. Po celém světě probíhají festivaly, konference, přednášky a další kulturní programy s cílem podpořit myšlenku tohoto svátku. Pravidelně bývá také součástí sběr odpadu z míst, kam odpad nepatří či případně třídění odpadu.

Den Země by se měl slavit celoročně, nikoliv pouze v tento den. Měli bychom se zaměřit na třídění odpadu, neznečišťovat životní prostředí a chránit přírodu kolem nás.

Evropský den akcí proti rasismu

22. duben byl vyhlášen Evropským dnem akcí proti rasismu. Nejen v Evropě, ale na celém světě se v tento den konají různé akce zaměřené proti rasismu. Zároveň je tento den věnovaný obětem rasismu. Stal se připomínkou toho, že všichni jsme si rovni bez ohledu na barvu pleti.

Boji proti rasové diskriminaci je věnován i Evropský týden proti rasismu (od 16. do 21. března), v rámci něhož se též konají nejrůznější akce, jejichž cílem je poukázat na to, že vylučování menšin má velký dopad na společnost. „Politické vydírání, nenávistné projevy, zaujaté články v mediích na téma imigrace a integrace, to všechno jsou nástroje vedoucí k rozpolcení společnosti na základě již předem daných a určených kulturních a náboženských předsudků,“ uvádí se na stránkách Sdružení pro integraci a migraci.

Evropský týden proti rasismu souvisí s Mezinárodním dnem pro odstranění rasové diskriminace, které Organizace spojených národů roku 1966 deklarovala na 21. března. Stalo se tak v důsledku údálosti z 21. března 1960. Tehdy bylo 69 černých demonstrantů zabito během pokojného protestu proti apartheidu v Jižní Africe.

Kdo se narodil 22. dubna

Svět

 • 1707 – Henry Fielding, anglický spisovatel († 8. října 1754)
 • 1724 – Immanuel Kant, německý filozof († 12. února 1804)
 • 1870 –  Vladimir Iljič Lenin, ruský politik, komunistický revolucionář († 21. ledna 1924)
 • 1904 – Robert Oppenheimer, americký teoretický fyzik, „otec atomové bomby“ († 18. února 1967)
 • 1937 – Jack Nicholson, americký herec
 • 1980 – Ján Kozák, slovenský fotbalista
 • 1986 – Amber Heard, americká herečka
 • 1990 – Machinge Gun Kelly, americký rapper a zpěvák