Býk
Autor: CNC

22. duben <<< 23. duben >>> 24. duben

Lidé narození 23. dubna jsou Býci.  


Svátek slaví Vojtěch

  • Ženský protějšek: Vojtěška
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Vojta, Vojtíšek, Vojtík, Vojtí
  • Původ: Jméno Vojtěch je slovanského původu. Tvoří jej slova „woj“ (vojna, válka) a „ciech“ (radost). Význam jména je tedy „radostný válečník“ nebo „radost z boje“.
  • Povaha: Vojtěchové to nemají v životě snadné. Musí řešit spoustu starostí a naopak je čeká málo příjemných věcí. Jdou z extrému do extrému. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vodnáře a Raka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  

Mezinárodní den knihy a autorského práva

Mezinárodní den knihy a autorského práva je věnován všem autorům knih na celém světě. Organizace UNESCO zvolila 23. duben proto, že v tento den v roce 1616 zemřelo hned několik velmi významných osobností světové literatury, jako byli například William Shakespeare, Miguel de Cervantes nebo Garcilaso de la Vega.

Tato událost má podpořit četbu a projevit respekt autorům, kteří svými díly přispívají ke kulturnímu rozvoji. Tento den také připomíná jejich autorská práva.

Den anglického jazyka  

Angličtina je označována jako světový jazyk. Pokud se chtějí lidé různých národností spolu domluvit a komunikovat, mnohdy používají právě angličtinu. Takovýchto jazyků je podle OSN více. Je jich přesně 6 a jsou označovány jako úřední jazyky OSN. Patří sem Arabština, Čínština, Angličtina, Francouzština, Ruština a Španělština. V roce 2010 Ministerstvo pro veřejné informace rozhodlo, že každý jazyk si zaslouží svoji oslavu, a tak každý úřední jazyk OSN slaví svůj svátek. Cílem svátku je oslavit mnohojazyčnost, kulturní rozmanitost a historii daného jazyka. 

23. dubna slaví svátek Angličtina. Toto datum si s sebou nese velkou symboliku. Právě 23. duben je považován za den narození, ale i úmrtí, Williama Shakespeara. Právě Shakespeare velmi přispěl k formování angličtiny svou uměleckou tvorbou. V době jeho života docházelo k zásadnímu formování angličtiny a Shakespeare podpořil moderní angličtinu. Vymyslel mnoho nových slov a frází. 

Angličtina se začala objevovat už v 5. století, kdy do Británie vtrhly germánské kmeny a následně Vikingové a každý přispěl k jazyku svým způsobem. Za vlády Williama I. byla spíše propagována francouzština. V té době, kolem roku 1066, docházelo ke komunikačním problémům. Nižší vrstva používala angličtinu, vyšší vrstva francouzštinu. Francouzština ovlivňovala angličtinu, snad proto se dnes uvádí, že zhruba 45% anglických slov má francouzský původ. Lid a vyvíjející se tisk podpořil rozmach angličtiny a tato se stala úředním jazykem.

 

Kdo se narodil 23. dubna

  • 1420 – Jiří z Poděbrad, český král od roku 1458 († 22. března 1471)
  • 1913 – Ljuba Hermanová, herečka, muzikálová a operetní zpěvačka a šansoniérka († 21. května 1996)
  • 1922 – Jiří Sequens, filmový a televizní režisér († 21. ledna 2008)
  • 1960 – Petr Sepeši, zpěvák († 29. července 1985)
  • 1989 – Nicole Vaidišová, tenistka

Svět