Rak
Autor: CNC

Lidé narození 14. července jsou Raci.  


Svátek slaví Karolína

  • Mužský protějšek: Karel  
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Karolínka, Kája, Karla
  • Původ: Jméno Karolína je německého původu. Odvozeno je od staroněmeckého slova „karlaz“, které se znamená „svobodná žena“. Jako jméno vychází z latinského „Carolus“, jehož význam je „král“, v případě Karolíny „královna“. 
  • Povaha: Karolíny jsou velmi přátelské a laskavé. Nemají rády nespravedlnost. Poradí si s většinou životních situací. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníLva, Kozoroha, Štíra, BlížencůVodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Dobytí Bastily v Paříži

14. července 1789 byla v Paříži dobyta Bastila. Tato událost je považována za konec tzv. starého režimu „Ancien régime“, kterým je označována absolutistická monarchie a je začátkem Velké francouzské revoluce.

Od roku 1880 je ve Francouzské republice 14. červencem státním svátkem.

Dobytí Bastily předcházely velké nepokoje, které byly zapříčiněny nedostatkem jídla a vysokou cenu chleba. Poté, co francouzský král Ludvík XVI. odvolal oblíbeného ministra financí Jacquese Neckera a povolal do Versailles vojenské oddíly, Pařížané sestavili milice, o počtu 48 tisíc mužů. Milicím však chyběli zbraně, které získali útokem na Invalidovnu, kde byly uskladněny muškety a kanóny. Chyběli jim však náboje a střelný prach, které chtěli získat právě v Bastile. Tam ho bylo uskladněno více než 13 tun, včetně dalších zbraní.

Velitel Bastily, guvernér Bernanrd-René Jordann de Launay, jim zbraně a střelný prach odmítl vydat, souhlasil pouze s přesunem kanónů. Nařídil však stažení zbraní z nádvoří do zbrojnice, který rozvášněný dav, shromážděný kolem pevnosti, považoval za hrozbu, a tak zaútočil. I přes zahájení střelby obránců Bastily, vzbouřenci překonali její opevnění a spustili padací most. Později se ke vzbouřencům přidal i ozbrojený dav z Invalidovny.

Bastila po 5 hodinách kapitulovala. Bránilo jí pouze 82 válečných invalidů a 32 členů švýcarské gardy. Ti byli zajati a odvedeni na radnici. Cestou guvernéra Launaye popravili a jeho hlavu, nabodnutou na kopí, nesli ulicemi Paříže.

Bastila byla postavena k obraně východní části Paříže proti anglickým vojskům. Nechal jí postavit král Karel V. v letech 1370-1383. Později se z ní stala věznice. V době dobytí v ní bylo pouhých 7 vězňů. 

Její dobytí způsobilo velké společenské změny, a to nejenom ve Francii, ale i po celé Evropě. Její pád byl hlavně symbolický. Pro Pařížany byla symbolem královské tyranie, despotismu a útlaku.

Mezinárodní den alternativ ke spalovnám 

Den alternativ ke spalovnám odpadů vyhlásila mezinárodní síť GAIA (Global Aliance for Incineration Alternatives). Zvoleno bylo na první den jednání Mezivládního výboru pro přípravu Stockholmské úmluvy o zákazu a omezení toxických látek. Právě spalovny patří k hlavním zdrojům jejich úniků do životního prostředí. Ročně jich vypouštějí několik tun. Mezinárodní den alternativ ke spalovnám se rozšířil do přibližně 62 zemí po celém světě. Poukazuje na problém se znečišťováním životního prostředí.