Na Macrona pískali, Merkelová se k němu tulila. A létající voják zaujal davy

Aktualizováno -
14. 7. 2019
18:03
Autor: peb, ČTK - 
14. 7. 2019
13:25

Na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v neděli při vojenské přehlídce pořádané u příležitosti státního svátku pískalo několik desítek lidí. Podle agentury AFP šlo o členy hnutí žlutých vest, které protestuje dlouhodobě proti Macronovi a jeho politice. Později se několik desítek demonstrantů opevnilo na bulváru Champs-Elysées, kde se střetli z policií, která je rozháněla slzným plynem, uvedla agentura AFP.

Pískot se ozval ve chvíli, kdy Macron jel před přehlídkou v otevřeném autě po Champs-Elysées. Policie nakonec zadržela 152 lidí a některé ponechala ve vazbě. Podezřelí jsou z organizování nepovolené manifestace, narušení veřejného pořádku, ničení veřejného majetku nebo nedovoleného držení zbraně.

Jak píše AFP, pískající se pro dnešek vzdali tradičních žlutých vest, v nichž chodili na předchozí protesty, zřejmě ve snaze zachovat si anonymitu na místě, kde se pohyboval velký počet policistů. Jenom někteří z nich měli v ruce žluté balonky. Kromě pískání se ozývalo také volání po Macronově demisi. Podle AFP asi dvacítka lidí volala: Žluté vesty! To praskne! Emmanuele Macrone, přijdeme si pro tebe!

Policie zatkla šéfa žlutých vest

Poté, co vojenská přehlídka skončila, se odpoledne na bulváru několik desítek demonstrantů včetně příslušníků hnutí žlutých vest opevnilo, uvedla agentura AFP. Podle agentury Reuters jich byly stovky. Televize BFM odvysílala záběry, jak se policie demonstranty, kteří blokovali provoz pomocí kovových mobilních bariér a odpadkových košů, snaží rozehnat. Někteří protestující byli maskovaní, házeli na policisty kameny a další předměty a zapalovali popelnice, policisté použili slzný plyn.

Policie zatkla ještě před zásahem desítky lidí a mezi nimi i ty spojované s hnutím žlutých vest. Je mezi nimi i vůdce Eric Drouet. Dva ze zadržených - Maxime Nicolle a Jérôme Rodrigues skončili ve vazbě, v případě Droueta o ní zatím nebylo rozhodnuto. Nicolle a Rodrigues jsou podezřelí z organizování nedovolené manifestace. Rodriguesův právník Arie Alimi zatčení označil za „zadržení osob proto, že patří k politické opozici“.

Podle francouzských sdělovacích prostředků na celý dnešní den pařížská prefektura vyhlásila v oblasti Champs-Elysées zákaz jakéhokoli shromažďování lidí hlásící se k hnutí žlutých vest.

Nicolleův právní zástupce Juan Branco řekl, že jeho klient byl zatčen za to, že „chtěl vyjádřit svůj názor“. Zadržen prý byl na Friedlandské ulici, která „je mimo Champs-Elysées a zakázanou oblast“. Spolu s ním byli zatčeni dva přátelé, s nimiž šel, ale jenom on zůstal ve vazbě. „Je to zjevně zadržení politického odpůrce z politických důvodů,“ řekl Branco.

Macron přehlídku zahájil po boku náčelníka generálního štábu armády a pak zasedl na tribunu, kde byli i zahraniční hosté včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Přehlídka se nesla ve znamení evropské vojenské spolupráce a nových technologií, k vidění byly roboty i muž na futuristickém vznášedle.

Evropská spolupráce jako téma dne 

Ústředním tématem celé přehlídky se stala spolupráce evropských armád. Prezident Emmanuel Macron tak podle televize France 24 chtěl předvést obrannou sílu Evropy. Po třídě Champs-Élysées defilovalo 4300 vojáků, skoro dvě stovky vozidel, přes 230 koní, 69 letadel a 39 helikoptér. Návštěvníkům se představili nejen francouzští vojáci, ale také jejich kolegové z Británie, Německa, Španělska, Belgie či Estonska.

Nechyběly průjezdy obrněných transportérů, ale i tanků a dalších vojenských vozidel, přelety stíhaček, vrtulníků a transportních letadel, ukázka bezpilotních letounů či výstup akrobatické letky a zabarvení oblohy kouřem v barvách francouzské trikolory.

Tradiční podívanou u příležitosti výročí dobytí nenáviděné věznice Bastily a počátku Velké francouzské revoluce z roku 1789 byl i pochod francouzské cizinecké legie, který se od jiných vojenských sborů liší počtem kroků za minutu.

Zatímco řádná francouzská armáda pochoduje v taktu 120 kroků za minutu, legionáři udržují pomalejší 88krokový marš. Odlišná je i tradiční slavnostní uniforma pro tuto příležitost, kdy stejnokroj tvoří bílé rukavice a hnědá kožená zástěra, a legionáře, jejichž zbraní je sekyra s dlouhým topůrkem, navíc zdobí plnovous.

Dorazila Merkelová i Juncker 

Spolu s Macronem pochodující muže a ženy ve zbrani sledovali německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský premiér Mark Rutte nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Pozvána byla i britská premiérka Theresa Mayová, která ale nakonec místo sebe vyslala do Paříže svého faktického zástupce Davida Lidingtona. 

K tématu přehlídky stanice France 24 poznamenala, že Macronovou klíčovou snahou zahraniční politiky je užší evropská vojenská spolupráce. Nikdy od konce druhé světové války nebyla Evropa tolik důležitá, uvedl Macron v prohlášení před začátkem oslav. Vytvoření evropské obrany ve spojení se Severoatlantickou aliancí, jejíž 70. výročí si připomínáme, je francouzskou prioritou, dodal prezident.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 15. července 2019 12:40 )

Ja natu "paradu koukal..Svadrony na konich s tasenymi meci,,semtam jakasi podivna "tajemna" zbran,,a sexbomby v dlouhych suknich masirujici po Champs Elysse,,no ztoho urcite naskakuje Rusku husi kuze..Obzvlast to posoudi ti, co meli moznost posoudit prehlidku nasledniku Rude armady v Moskve,..Sranda musi bejt,,ikdybysi Macron s MaCrelou poridili potomka!!

Taurus70 ( 15. července 2019 06:42 )

Desitek lidi? Mate zvlastni pocty podivejte se na to jeste jednou ,prinejmensim stovky ale co cekat od Presstitutu?😵

karel vzler ( 14. července 2019 18:46 )

Měli mu nakopat ***.

banany ( 14. července 2019 18:30 )

Oba jeden jak druhý stojí za to největší h...o!!!!!!!!!!!

Staroduchodce ( 14. července 2019 16:51 )

Zajímavé, Francouzská (socialistická) republika slaví pěkně po vojensku svůj významný svátek, tj. řinčí zbraněmi, účastní se dojatí socialisté, totéž se děje na východě Evropy, v Moskvě, Ruské (socialistické) federaci taktéž řinčí velmi často po před spícím Leninem zbraněmi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa