Žádná tragédie, pošleme nový, zhodnotil Macron uhynulý dub v Bílém domě

Autor: ČTK - 
12. 6. 2019
06:51

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá do Bílého domu poslat nový dub jako náhradu za strom, který přivezl jako dar při své loňské návštěvě USA. Doubek, který spolu s prezidentem Donaldem Trumpem zasadil, nepřežil podmínky následné karantény. Macron v rozhovoru poskytnutém švýcarské stanici RTS zároveň uvedl, že by lidé neměli uhynutí stromu přikládat přílišný význam. Řada médií spatřovala v osudu doubku metaforu napětí ve francouzsko-amerických vztazích.

„Pošleme mu jiný, není to žádná tragédie,“ řekl Macron švýcarské veřejnoprávní stanici. Americko-francouzské přátelství si nový strom podle francouzské hlavy státu zaslouží. „Není třeba hledat symboly tam, kde žádné nejsou. Symbolem bylo jeho společné zasazení,“ dodal.

Macron s Trumpem loni 23. dubna zasadili před sídlem amerického prezidenta malý dub, který francouzský prezident dovezl do Spojených států jako dar. „Tento dub – můj dar prezidentu Trumpovi, bude v Bílém domě připomínkou svazků, jež nás pojí,“ tweetoval k tomu tehdy Macron. Strom měl být připomínkou obětí příslušníků amerického námořnictva za první světové války.

V půdě ale zůstal pouze několik dní – 28. dubna ho odnesli a umístili do fytosanitární karantény, jíž musejí projít všechna dovážená semena i sazenice stromů, aby se zabránilo šíření chorob. Francouzský velvyslanec v USA tehdy řekl, že stromek bude později znovu zasazen. O víkendu zdroj z americké diplomacie ale uvedl, že dub karanténu nepřežil. Řada médií v tom spatřovala metaforu napětí ve vztazích Trumpa a Macrona, které rozděluje názor mimo jiné na klimatické změny či íránský jaderný program.

Video Trump hodnotil tělo francouzské první dámy: Poslechněte si, co řekl. - Reuters, Facebook / Elysejský palác

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jokol ( 12. června 2019 07:53 )

To těm dvěma "zahradníkům" nikdo neprozradil, že i doubek se sází kořenama dolů?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa