Zvony nahradili v Boršicích „hrkači“: Děti kvůli tradici vstávaly brzy ráno

Autor: sč - 
30. 3. 2018
14:19

Na Zelený čtvrtek umlkají na kostelích zvony. Říká se, že odlétají do Říma. Zvonění nahrazují v pátek ráno, v poledne a k večeru a Bílé sobotě ráno a v poledne „hrkači“. Tato tradice se na mnoha vesnicích dodržuje dodnes.

V Boršicích na Uherskohradišťsku o Velký pátek vyšlo do ulic obce 25 dětí s klepači, řehtačkami a trakaři. „Tímto zvukem ráno budí, připomínají poledne a pak večerní mši. Vstávali, když byla ještě tma. Vycházeli jsme v 6:30,“ řekl Pavel Tománek (20), který chodí hrkat již 11 let a nyní na svěřence dohlíží. Ve skupině bylo pět sourozenců Frýbortových. Nejmladší vůbec byl Daniel Frýbort (3). „Vstávat se nám nechtělo, ale chodíme každý rok, tak jsme zvyklí a je to fajn. Jsme dobrý kolektiv, bývá sranda a to nadšení pak stojí za to,“ konstatoval Matouš Frýbort (15).

Dary – od koruny po tisícovku

„Trakař mám po dědovi,“ řekl Tadeáš Rada (12). „Babičky na nás už čekají a obdarovávají nás,“ dodal. „Dostávají cukrovinky a peníze od 50-200 Kč. Dnes nám dala jedna pani ale tisícovku. A jeden pán nám tradičně dává korunu,“ smál se Pavel Tománek. Peníze děti odevzdávají a za ně se opravují kněžské hroby. Cukrovinky si pak rozdělí. Při jedné obchůzce nachodí okolo devíti kilometrů.

„Je to krásná tradice. Jsem ráda, že to mladí dodržují. Za mlada jsem bydlela ve Stříbrnicích na pasekách, kde jsou chalupy roztroušené, tam to měli hrkači horší. Tady jsou pěkně domy vedle sebe,“ zavzpomínala Marie Valentová (80).

Video V Boršicích na Uherskohradišťsku dodržují tradici - Studio Blesk
1080p 720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
djaba ( 31. března 2018 08:06 )

 Dělat od rána kravál ,kvůli jakési tradici ? Je jiná doba , dřeváky také nenosíme .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa