Říjnové volby se kvapem blíží. Pohled na předvolební průzkumy však nemůže ČSSD těšit. Ztrácí na preferencích a v průzkumech se pohybuje daleko za ANO, v některých pak dokonce kouká na záda i komunistům či ODS.

„Udělali jsme obrovské marketingové chyby. Jsme skupina lidí, která dokáže dělat věci tak, aby byly hotové věcně. Jenže jsme to nedokázali voličům prodat,“ míní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

„My nejsme agenti s teplou vodou, jsme dělníci. Ale věřím tomu, že to bude jiné. Myslím si, že přes všechny chyby a nedokonalosti mají lidé s ČSSD jistotu, že se politika bude ubírat v jejich prospěch. Už 140 let je konstantní,“ dodává pro ihned.cz.

Marksová je pro volby do Poslanecké sněmovny lídryní v Libereckém kraji. Od března 2015 je pak také úřadující místopředsedkyní ČSSD. Ministryní byla jmenována v lednu 2014 poté, co se nominace vzdal tehdejší Sobotkův hlavní favorit Petr Krčál.

Za chybu Marksová označuje „vyhazov kolegy Babiše z vlády“. „Věcně to chápu, ale jsou dvě reality: jedna je faktická a druhá je politická, jak to vnímá veřejnost. A my jsme věděli, že teď před volbami ho vyhazovat z vlády je prostě chyba,“ říká Marksová.

Sněmovna jako žvanírna i hádky s Ludvíkem

Stalo se, Andreje Babiše ve vládě nahradil Ivan Pilný, na pozici vicepremiéra se posunul ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec. Babiš má nyní více času na kampaň, kterou již rozjel naplno. Marksová přitom s Babišem souhlasí, že je Sněmovna „žvanírna“.

„Ono to tak skutečně je,“ řekla Marksová a uvedla příklad, kdy během schvalování zákonů chodí k řečnickému pultu jeden řečník za druhým, i když ví, že 20 minut bude opakovat to samé, co jeho kolega či kolegyně před ním. 

Marksová také připustila, že v rámci vlády dochází k hádkám s kolegy. „Já už jich mám plné zuby. My jsme se o tom opravdu hádali,“ prozradila neshodu s ministry zdravotnictví a školství. Ministr Ludvík totiž odmítá utlumení kojeneckých ústavů, jak navrhla Marksová.

„Jednou jsme se hádali i před panem premiérem a ten nám pouze řekl, že se máme dohodnout. Jenomže dohoda znamená změnu, tak jak se mám dohodnout s někým, kdo změny nechce?“ dodala Marksová pro ihned.cz. Čemu naopak věří, je změna v čele ČSSD – nový volební lídr Lubomír Zaorálek má i její podporu.

VIDEO: Ministryně Marksová ve studiu Blesku o koncepci rodinné politiky čelila kritice oponentky Markéty Adamové z TOP 09

Video
délka: 13:12

Je umělé oplodnění ponižující? Marksová a Adamová v duelu o rodině Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Fotogalerie
15 fotografií