Zeman zkoušel odradit Valachovou od demise. Na schůzce v Brně nebodoval

Autor: ČTK, kal - 
28. 5. 2017
20:35

Přes hodinu se prezident Miloš Zeman snažil přemluvit ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD), aby zůstala ve vládě. Z ní se Valachová rozhodla odejít kvůli dotační kauze v českém sportu a demisi už předala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Zeman Valachovou v Brně seznámil s podporou učitelů a sportovců, ta ale předpokládá postup podle ústavy.

„Pan prezident považoval za důležité, aby mě seznámil s podporou odborné veřejnosti a akty nesouhlasu, které k němu doputovaly. Zároveň mě požádal, abych o motivech této podpory přemýšlela,“ řekla Valachová.

Takto mluvila ministryně Kateřina Valachová po představení svého nástupce:

Video Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Ministryně se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

A tady je vyjádření Valachové k její dnes už bývalé náměstkyni:

Video Valachová o své náměstkyni - Petr Soukup, Václav Lang
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka v pátek na tiskové konferenci Valachovou pochválil za její výsledky a zároveň ji ocenil za rozhodnutí podat demisi. Podle něj tím přispěla politické kultuře v Česku. Prezidentovi premiér navrhl, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

„Nyní se chci tři dny soustředit na prosazení kariérního řádu učitelů v Senátu,“ uvedla v neděli v Brně Valachová. Zeman ještě před schůzkou zmínil variantu, že ji nechá v demisi do konce funkčního období vlády.

Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat, míní premiér Sobotka:

Video Sobotka: Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Zeman bude od pondělí na návštěvě Jihomoravského kraje.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
oldedek ( 29. května 2017 09:23 )

"Čekám postup podle ústavy, řekla Valachová po schůzce se Zemanem..." Jó Katko, jak Ti Mýla jmenuje, to si přišla za tím pravým "ústavomilcem" !! Pro něj je důležité, co mu poradí genitál Ovčáček !

oliwer.oliwer ( 29. května 2017 05:42 )

Dobře podala demisi ,myslím si ,že zjistila .že mezi podvodníky nepatří ,ale Sobotka je hlavním viníkem ,fanatizuje lidi kolem sebe ,hraje si na pana čestného ,ale zůstávají za ním zlodějské kauzy !!!! A Kalouska by už neměli dávat v televizi ,protože to je nejhorší podrazák a na světě ,bez studu !!!!!

oliwer.oliwer ( 29. května 2017 05:35 )

Co máš místo mozku ????

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa