Opoziční poslanci dnes neprosadili žádost, aby Sněmovna projednala kauzu údajné výměny Libanonce Alího Fajáda za pět zadržovaných Čechů. Koalice to dnes zablokovala. Její představitelé připustili pouze to, aby se záležitostí neveřejně zabývaly příslušné sněmovní výbory a komise.

Opoziční TOP 09 chtěla kvůli odmítavému postoji vládního tábora svolat mimořádnou schůzi. Poslanců má klub TOP 09 a Starostů 26, podpisů je potřeba 40. TOP 09 získala u ostatních stran - ODS a Úsvit - pro svůj návrh podporu 45 podpisů, informovala ČTK mluvčí TOP 09 Marina Macková.

Na mimořádné schůzi by měl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poslance informovat o "bezprecedentním úniku informací z Bezpečnostní rady státu", uvádí návrh programu.

Jednání poslanců se nakonec vůbec nemusí uskutečnit, Sněmovna totiž program nemusí schválit. Navzdory tomu se otevře prostor pro debatu, byť omezený.

Sobotka dnes uvedl, že vláda dostojí své odpovědnosti a udělá vše pro to, aby zajistila bezpečnost občanů. Uvedl rovněž, že Úřad vlády podal podněty Národnímu bezpečnostnímu úřadu a státnímu zastupitelství, aby údajné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu prověřily.

Libanonec Fajád byl z českého vězení propuštěn ve stejný den, kdy se do vlasti vrátila pětice Čechů, kteří byli před půl rokem uneseni v Libanonu. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nevyhověl žádosti USA o vydání Fajáda, který je ve Spojených státech obžalován z terorismu. Spojitost obou případů připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Hospodářským novinám v pátek řekl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou amerických vyšetřovatelů.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek se dnes vyjádřil i k dalšímu údajnému úniku tajných informací, když uvedl, že informace týdeníku Respekt o výkupném, které prý ČR zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu, není správná. Je to spekulace, řekl novinářům.