"Stejně jako tomu bylo při obdobných svátcích v minulosti, tak budou policisté více vidět. Tam, kde to je vhodné nebo kde to je více potřebné, budou mít dlouhé zbraně," řekl Vondrášek. Podle něj v České republice navíc v současné době nepřetržitě jezdí více než 180 hlídek, které jsou vycvičeny a také vyzbrojeny dlouhými zbraněmi. "Připravenost policie se z mého pohledu neustále zlepšuje," dodal.

Policie se podle něj bude věnovat místům s velkým počtem lidí, například letišti, nádražím, ale i vánočním trhům a kulturním akcím. "V tuto chvíli ale nevíme o ničem, co by mělo nějakým konkrétním způsobem ohrožovat bezpečnost České republiky," uvedl Vondrášek. Počty nasazených policistů upřesnit nechtěl, budou se odvíjet od konkrétních akcí v krajích. "Síly a prostředky budou vždy přizpůsobeny událostem v konkrétním kraji a budou mírně vyšší, než jsou běžně v průběhu celého roku," řekl.

Připomněl, že v České republice nadále platí první ze čtyř stupňů ohrožení před terorismem, tedy bdělost. V současné době je podle něj v zemi popsáno přibližně 600 takzvaných měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a mohla by se stát terčem například teroristického útoku. Upozornil i na to, že pro pořadatele různých akcí byla zřízena linka, kde jim policisté poradí s tím, jak předcházet případnému ohrožení.

Před zvýšenou kriminalitou v období Vánoc varovala Pidrmanová, lidé by si měli dát pozor například na zvýšenou aktivitu kapsářů. "Kapsáři využívají míst s vyšší koncentrací osob, využívají nepozornosti například při nakupování vánočních dárků," řekla. Upozornila také na to, že v adventním období chodí častěji podvodné e-maily, nebo na lidi, kteří v ulicích vybírají příspěvky na falešné sbírky.

V letošním roce podle Pidrmanové vzrostla kriminalita páchaná na seniorech. "Chceme upozornit na to, aby zejména mladší apelovali na své blízké, aby nikoho nepouštěli do domácnosti a nikomu nevydávali hotovost," dodala.