"Jednání s mediátorem bylo několik a byla celkem konstruktivní, jenom je těžké najít v tolika lidech stoprocentní shodu," uvedla Milerova vnučka. Dodala, že se při podnikání se svou firmou Little Mole snaží chovat tak, aby nevytvářela žádné další spory.

Dědické řízení po Milerovi komplikuje podle právníka Fischerové Jiřího Matznera skutečnost, že výtvarník po sobě zanechal šest různých závětí, které se neshodují ve jménech dědiců ani v tom, jaké podíly jednotlivým dědicům patří. Část dědiců zpochybňuje platnost páté a šesté závěti, přičemž Nejvyšší soud před časem zrušil veškerá soudní rozhodnutí v této věci, a vrátil tak vleklé spory dědiců na začátek. Proto se dědici snaží dohodnout mimosoudně.

"Situace se poměrně rychle vyvíjí. V rámci dědického řízení vzešla dohoda, která je připravená, a zbývá vyřešit jeden její aspekt: oprávnění dcery výtvarníka Kateřiny Miler k nakládání s dílem. Tvrdí, že dohledala smlouvu z roku 2010 a 2011, která jí dává oprávnění s dílem nakládat," shrnul Matzner při dnešním soudním zasedání stav jednání.

Soudkyně Veronika Křesťanová poté řízení o licenční smlouvě na přání obou stran sporu přerušila. Pokračovat bude jen na návrh Fischerové nebo Milerové. Pokud pokračování nenavrhnou do jednoho roku, soudkyně řízení zcela zastaví.

Křesťanová zároveň apelovala na znesvářené strany, aby se mezi sebou dohodly. Podle ní je nastolení právní jistoty v zájmu všech. "Ta věc je opravdu složitá. Vítězstvím ani jedné ze stran spory zjevně neskončí," podotkla s tím, že například po rozhodnutí o neplatnosti licenční smlouvy by se roztočil kolotoč sporů o vydání bezdůvodného obohacení.