Prokurátorka Fatou Bensoudaová v prohlášení uvedla, že má důkazy, které naznačují, že "úřady" Jižní Osetie nechaly zabít až 113 gruzínských civilistů během násilného vyhnání 18.500 Gruzínů z domovů v Jižní Osetii a že na tomto zločinu se možná podíleli i příslušníci ruských ozbrojených sil. Podle prokurátorčina odhadu se gruzínské obyvatelstvo v oblasti konfliktu zmenšilo o nejméně 75 procent.

Bensoudaová má rovněž důkazy, že gruzínské jednotky napadly příslušníky ruských mírových jednotek, což by byl také válečný zločin. Vzhledem k tomu, že gruzínské vyšetřování tohoto obvinění nijak nepostoupilo, prokurátorka požádala soudce, aby ji povolily vyšetřování i tohoto případu.

Zatímco gruzínské jednotky zabily deset Rusů a zničily zdravotnické zařízení, síly Jižní Osetie podle prokurátorky vypálily střely, které zabily dva příslušníky gruzínské mírové jednotky.

Je nyní na soudcích ICC, aby rozhodli, zda povolí prokurátorce vyšetřování, a to i v případě Ruska, které není členem ICC, a to v době poznamenané nejvyšším napětím mezi Východem a Západem od konce studené války.

Komuniké z ICC následovalo jen pár hodin po zveřejnění závěrečné zprávy nizozemských vyšetřovatelů, podle které malajsijský boeing z letu MH17 loni nad východní Ukrajinou sestřelila ruská raketa. Zahynulo všech 298 lidí na palubě letadla.

Válka v srpnu 2008 se vedla o proruské oblasti v Gruzii. Pětidenní ozbrojený konflikt skončil vítězstvím ruské armády. Poté separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie vyhlásily samostatnost, kterou uznalo jen Rusko a několik dalších málo zemí.

ICC je stálý nezávislý mezinárodní orgán, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Může vydávat mezinárodní zatykače a předvolávat účastníky řízení.

Řada států se však pravomoci soudu nepodřizuje. Jsou mezi nimi mimo jiné Rusko, Spojené státy, Čína nebo Izrael.