Ne každý vrah je zrůda, tvrdí legenda české policie Lottes: U kriminálky končí po 44 letech

Autor: Saša Vetkovská, Michaela Kalkusová - 
16. 12. 2017
07:30

Byl postrachem lumpů! Léta šéfoval pražské mordpartě, chytal už spartakiádního vraha, šel po orlických vrazích, pátral po ztracené Aničce. Nyní odchází legendární kriminalista Josef Lottes (65) do důchodu.

Josef Lottes začínal u policie v roce 1973 jako pochůzkář v pražském Karlíně. Během let se ale vypracoval až na šéfa pražské mordparty. Jeho rukama prošlo vyšetřování zhruba tisícovky vražd a pokusů o ně. Lottes se v roce 2013 podílel také na založení zvláštního vyšetřovacího týmu Tempus, který se zabývá starými nevyřešenými případy. Pak se věnoval násilí souvisejícímu s organizovaným zločinem. Od policie odchází po 44 letech služby.

Nejhorší případy

Jak se zkušený kriminalista vyrovnává s hrůzami, které denně vidí? „Každý případ člověka zasáhne. Vůbec nejhorší jsou ty, kde je obětí dítě, senior nebo bezbranní lidé,“ popsal Lottes Blesku.

Proč vraždí?

Přesto se na lidi nedívá pesimisticky. „Ne každý vrah je zrůda. U každého případu je potřeba se vžít do situace pachatele, zjistit, co ho přimělo takhle jednat. Mnoho lidí by nevraždilo, kdyby se věci staly třeba o minutu později. U nájemných nebo loupežných vražd je to ale samozřejmě jiné,“ vysvětlil.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud