Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny ČR konaly nyní, s nejvyšší pravděpodobností by jim dominovalo hnutí ANO s 23,5 procenty (ve volbách v roce 2013 ANO získalo 18,65 procenta voličů). Naopak propad by se konal v případě ČSSD premiéra Bohuslava Sobotky. Tu v průzkumu preferuje 14,7 procenta voličů (20,45 procenta ve volbách 2013).

Třetí nejlepší výsledek průzkumu zaznamenali komunisté, i když v jejich případě se rovněž jedná o pokles. Přízeň jim vyjádřilo 11,8 procenta respondentů, oproti 14,91 procenta ve volbách 2013.

V březnu 2017 by sněmovní volby s výrazným náskokem vyhrálo hnutí ANO.
V březnu 2017 by sněmovní volby s výrazným náskokem vyhrálo hnutí ANO.
Autor: Phoenix research

Průzkum ukázal také nejvýraznější změny v preferencích od listopadu 2016. Nejvíce si polepšila strana Realisté Petra Robejška. Oproti listopadu vzrostly preference také KSČM, Starostům, Pirátům, ODS a KDU-ČSL. Naopak za pět měsíců si nejvíce pohoršili Zelení a TOP 09. Pro poslední jmenovanou stranu se v průzkumu vyjádřilo jen 4,6 procenta respondentů, do Poslanecké sněmovny by se s takovým výsledkem nedostala.

S kým by Andrej Babiš sestavil vládu?

Kdyby voliči ve volbách hlasovali v duchu březnového průzkumu, neměl by Andrej Babiš podle sociologa a politologa Jana Kubáčka z Phoenix research sestavení vlády vůbec jednoduché.

„Pokud by uspěla Dvojkoalice lidovců a Starostů a Bohuslav Sobotka dodržel slib, že jako slabší partner do vlády s Babišem nepůjde, pak by Babiš buď musel sestavit středopravicovou vládu ANO, Lidovců-Starostů a ODS a čelil vyhraněné opozici ČSSD, KSČM a popřípadě TOP 09 (která je na hraně zvolení),“ uvedl Kubáček, aby dodal: „Popřípadě by musel Andrej Babiš zariskovat a jít cestou kdysi premiéra Miloše Zemana a sestavit menšinovou vládu hnutí ANO, střídavě shánějící podporu u Lidovců, pravice, střídavě komunistů a popřípadě okamurovců (kteří rovněž mají určitou šanci zasednout ve sněmovně).“

Andrej Babiš o spolupráci s Bohuslavem Sobotkou:

Video
délka: 04:39
720p 480p 360p 240p

Babiš o spolupráci se Sobotkou i "strachu" z Kalouska Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Výsledky jsou ale těsné. Případný neúspěch koalice KDU-ČSL a STAN, či stran TOP 09 a SPD Tomia Okamury by mohl podle Kubáčka vést k propadnutí velkého množství odevzdaných hlasů voličů ve prospěch vítěze voleb, tedy pravděpodobně hnutí ANO. „V tu chvíli by Andrej Babiš mohl vsadit na menšinovou jednobarevnou vládu hnutí ANO a licitovat s občasnou podporou od ČSSD, či KSČM u některých opatření i u jediné přeživší pravice ve sněmovně - ODS,“ míní Kubáček.

Ve sněmovních volbách 2017 podle politologa Kubáčka rozhodne účast voličů a to, zda vznikne Dvojkoalice lidovců a Starostů (s potřebou alespoň 10 procent hlasů) či půjdou cestou jedné strany a splnění povinnosti zvládnout pětiprocentní hranici. „Stejně tak bude zásadní, jak se bude dařit TOP 09, SPD či jiným politickým alternativám. Zatím hrozí riziko velkého množství neproměněných voličských hlasů, které posílí při přepočtu vítěze voleb. Andrej Babiš i Bohuslav Sobotka hrají o hodně,“ uvedl Kubáček.

Projev premiéra Bohuslava Sobotky na sjezdu ČSSD:

Video
délka: 02:41
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka projev - o volbách Blesk TV

Vše o sněmovních volbách 2017 naleznete ZDE

Fotogalerie
16 fotografií