Už v květnu shromáždil dostatek podpisů pro kandidaturu podnikatel a textař Michal Horáček. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš ještě 50 tisíc podpisů nedosáhl, překonání potřebné hranice předpokládá v září.

„Někdy kolem 20. srpna přijde další várka archů. Myslím si, že na přelomu srpna a září těch 50 tisíc mít budeme, ale samozřejmě, nebudeme končit se sbíráním. Potřebujeme taky mít rezervu, byť podpisy kontrolujeme, určitě tam bude nějaká chybovost, takže budeme pokračovat dál, jak to jen půjde,“ řekl Drahoš pro irozhlas.cz.

Video
délka: 07:24

Teď tu velím já! První dáma Ivana o tom, jak povede Zemanův volební tým TV Barrandov

Sběr podpisů pro další kandidaturu současného prezidenta Miloše Zemana vede jeho žena Ivana. Ta mu také v dubnu dala jako první podpis. Nasbírat potřebný počet podpisů trvalo jejímu týmu čtyři měsíce. S výběrem pomáhala Strana práv občanů (SPO). „V současné době je to už zabezpečeno,“ řekl pro Radiožurnál předseda SPO Jan Veleba.

Dalším kandidátem aktivním ve sběru podpisů je lékař Marek Hilšer. Ten zatím nasbíral až 15 tisíc podpisů. „Jsem občanský kandidát, který nemá žádnou agenturu na to, aby mu to sbírala, ani peníze na to, abych nějakou agenturu platil. Pomáhají mi dobrovolníci a studenti,“ řekl pro irozhlas.

Většina kandidátů plánuje nasbírat více podpisů, než je nezbytně nutné. Některé podpisy můžou být totiž při namátkové kontrole vyhodnoceny jako falešné. K podpisům se nově kvůli ověření pravosti přidává také číslo občanského průkazu, či pasu.

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde

Fotogalerie
17 fotografií