„Akce Babiš“ je útok na Zemana, věští Ovčáček: Cílem je zabránit znovuzvolení

Autor: kal, ČTK - 
12. srpna 2017
15:22

Žádost policie o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání má ovlivnit i prezidentské volby v lednu příštího roku. Tak to vidí aspoň hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který se s barvitými vizemi české politické budoucnosti podělil na svém Facebooku. Podle něj po sněmovních volbách, které Babiš podle jeho odhadu vyhraje, přijde brutální tlak, aby Zeman nejmenoval Babiše premiérem. 

„Cílem Akce Babiš je maximálně poškodit i pana prezidenta. Po volbách, které vyhraje ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu „prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!“ uvedl Ovčáček. Podle něj budou následovat útoky v médiích, demonstrace „kavárny“ a „kavárenští protikandidáti v akci“.

Ovčáček tuší, že vše proběhne v přímém přenosu České televize s připomínkou 17. listopadu. „To se objeví i tetička,“ fantazíruje Ovčáček, kterému se do paměti zřejmě vryl strýc ministra Hermana Jiří Brady, kterému prezident odmítl udělit státní vyznamenání. „Cílem bude zabránit znovuzvolení M. Zemana,“ uvádí hradní mluvčí.

Ovčáček také přidal rovnou i vzkaz tvůrcům kampaně, kterou považuje za „ohavnou“: „Pan prezident jmenuje premiérem vítěze voleb. Máte šanci. Když volby vyhrajete.“ Pro Aktuálně.cz pak Ovčáček potvrdil, že Zeman jmenuje Babiše v případě výhry premiérem i bez ohledu na jeho případné trestní stíhání.

„To platí. O vině a nevině rozhoduje soud, ne (Martin) Plíšek (TOP 09) nebo (Miroslava) Němcová (ODS),“ napsal Ovčáček s poukazem na předsedkyni a místopředsedu mandátového a imunitního výboru, který se bude policejní žádostí o vydání Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka zabývat. Babiš už dříve označil policejní žádost za součást politického boje, která mu má zabránit v kandidatuře v říjnových volbách.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš dlouho mluví o tom, že je chybou politického systému:

Video Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému - politickém i mediálním. - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Po posouzení případu mandátovým a imunitním výborem se proto bude vydáním Babiše a Faltýnka zabývat celá Sněmovna, jednat by o tom měla na schůzi, která začne 5. září. Pokud by oba zástupci hnutí ANO byli v říjnu znovu zvoleni poslanci, musela by policie pro pokračování vyšetřování o jejich vydání požádat i novou Sněmovnu.

Kalousek: Zeman mění postoj, jak se mu to hodí

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska prezident Zeman ale v minulosti nechtěl kvůli případným obviněním jmenovat vládu a teď mění postoj podle toho, jak se to hodí jemu a jeho spojencům.

„Miloš Zeman bez jakékoliv úcty k vlastní zemi mění postoje podle toho, jak se to zrovna hodí jemu a jeho spojencům, ať už je to Babiš, Kreml, nebo Peking,“ zareagoval na Ovčáčkovo vyjádření šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj Zeman v roce 2013 po vyslovení nedůvěry Rusnokově úřednické vládě nechtěl jiný kabinet jmenovat kvůli případným obviněním.

„Odůvodnil to tvrzením, že ho JUDr. Ištván (státní zástupce Ivo Ištván) informoval, že během několika týdnů budou padat obvinění po zátahu na Úřadu vlády. Ctnostně se tvářící prezident tehdy hřímal, že neponese odpovědnost za jmenování ministra, který 'bude vládnout z vězeňské cely',“ uvedl Kalousek.

Ovčáček záhy na Twitteru odpověděl, že pokud se TOP 09 nelíbí jmenování vítěze voleb premiérem, „demokracie se jí nezamlouvá a táhne nás na Východ“. Strana přitom klade důraz na západní orientaci Česka a jeho členství v EU.

Do sporu se vložil také premiér Bohuslav Sobotka. Ten napsal, že volby musí vyhrát ČSSD, aby Zeman musel jmenovat premiérem Lubomíra Zaorálka. Vzájemné antipatie prezidenta se současným ministrem zahraničí jsou obecně známé.

janasorry ( 14. listopadu 2017 18:15 )

Zdravim...tak uvazuji,za jakych okolnosti se vlastne ocitnul ten Ovcacek na Hrade? Cim si to zaslouzil?

flesch2z ( 13. srpna 2017 18:30 )

Všechny ceny pro MEGATROTLY jsou pro dnešek rozdány, tak už se nehlaste, prosím! Rozejděte se!

flesch2z ( 13. srpna 2017 18:24 )

BINGO!! zdenekk je megatrotl

flesch2z ( 13. srpna 2017 18:04 )

Tak jak, někdo další? Nástup!

flesch2z ( 13. srpna 2017 17:59 )

BINGO!! piditopka 0,0%

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud