Zeman dostal „hůl na budoucího premiéra“, hejtmany z ČSSD utajený dárek namíchl

Autor: zzu, ČTK - 
12. 8. 2017
19:35

Nevšední dárek pro prezidenta rozkmotřil Asociaci hejtmanů ČR. Miloš Zeman ve čtvrtek dostal „hůl na nového premiéra,“ která připomněla vládní krizi a hradní frašku s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zatímco podle některých hejtmanů jde o „vtípek“, další o dárku neměli ponětí a distancují se od něj. S informací přišel v sobotu web Aktuálně.cz.

Dárek Zemanovi předala předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) na setkání v Lánech. Podle serveru Aktuálně.cz se nápad nelíbil například plzeňskému hejtmanovi Josefu Bernardovi (ČSSD). „Nepovažuji to za dobrý vtip,“ uvedl.

O dárku nevěděl ani pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). My jsme s ním byli seznámeni až bezprostředně před setkáním s panem prezidentem. „Z mého pohledu je to kontroverzní, protože na jedné straně je to zdravotnická pomůcka, druhá věc je, že to navazuje na chování, které z mého pohledu nebylo úplně košer,“ uvedl pardubický hejtman.

Video Moment potupy: Sobotka mluvil, Zeman odešel v půlce věty - Jan Jedlička

Vybrat dárek by bylo těžké

Podle Netolického nemá smysl situaci dramatizovat a je lepší vzít to s humorem a nadhledem. Zároveň ale tvrdí, že by se o dárcích, které jsou udělované za všechny hejtmany, mělo diskutovat.

Vildumetzová uvedla, že by bylo domlouvání o formě dárku těžké. Hlavní podle ní je, že pan prezident měl z hůlky radost.

Hůl ovšem odkazuje na květnovou krizi vlády. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl s prezidentem na hradě konzultovat aktuální situaci, Zeman na premiéra ale namířil hůl s tím, že si má správně nastavit mikrofon, do kterého hovoří. Prezident nakonec od novinářů odešel sám, Sobotka přitom dál mluvil.

Zeman přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka v sobotu vzkázal, že premiérem jmenuje vítěze říjnových voleb. Reagoval tak na žádost policie, aby Sněmovna vydala k vyšetřování poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) kvůli případu dotace na vybudování farmy Čapí hnízdo. Hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou, výrazně vede v posledních předvolebních průzkumech.

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska Zeman ale v minulosti kvůli případným obviněním vládu jmenovat nechtěl a mění postoj podle toho, jak se to hodí jemu a jeho spojencům. Premiér Sobotka později na Twitteru uvedl, že volby tak musí vyhrát ČSSD, aby Zeman musel se „skřípěním zubů“ jmenovat premiérem volebního lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

joudajoudovy ( 14. srpna 2017 12:13 )

sobotka, kalousek, fiala, belobradek, filip, stropnicky ml., okamura, gazdik, bartos, budoucim premierem nebudou.... a sobotka se odrovnal sam. vyposteno, rozpusteno a ekologicky odstraneno....

kalina107 ( 13. srpna 2017 15:57 )

neopruzuj mrzáku , seš trapný

kalina107 ( 13. srpna 2017 14:36 )

Zaorálek premiérem je snad nějaký nepovedený vtip . Vždyť to je jeden z největších zločinců a šašků v ČR . On se snad považuje za ředitele zeměkoule , ale většina lidí , tím myslím ty inteligentní , ho považuje za kašpara a směšného b l b a . Každá obec má takového obecního blázna a ve státě to místo zastává pitomec Zaorálek . Sobotka mu dýchá na záda , ať už z jakéhokoliv důvodu .

Nezadat ( 13. srpna 2017 11:09 )

pavel981 ( 12. srpna 2017 23:45 )

Měli mu jí narvat do prddele na cestu z Hradu ... tim ohnutým napřed, aby si užil to, co ostatní museli vytrpět, když byl omylem zvolen. Už nikdy více takovou samolibou kreaturu....

Zobrazit celou diskusi
Další videa