Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Horáček nasbíral 50 tisíc nominačních podpisů. V boji o Hrad už mu nic nebrání

Autor: ČTK - 
6. května 2017
11:07

Prezidentský kandidát Michal Horáček předpokládá, že už má 50 000 podpisů potřebných pro nominaci do prezidentských voleb. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš či lékař Marek Hilšer, kteří rovněž hodlají kandidovat, jsou zatím ve sbírání podpisů na začátku. Hilšer uvádí 2000 podpisů, Drahoš zatím konkrétní číslo nezveřejnil. 

Textař Horáček je přesvědčen, že už potřebné množství podpisů má, nebo se k hranici 50 000 blíží. „Přesně nevím, kolik jich je. Jestli 47 000, nebo 52 000. Každý den přicházejí další obálky s podpisovými archy,“ řekl. Dodal, že za posledních devět měsíců, kdy objížděl města a obce České republiky, si vytvořil rozsáhlou síť podporovatelů. Nyní podle něj čítá okolo 2500 lidí, kromě toho existuje dalších 400 míst, kde mohou lidé jeho kandidaturu svým podpisem podpořit.

Lékař a aktivista Marek Hilšer řekl, že má něco přes 2000 podpisů. „Nemám tolik podpisů, protože nemám tolik peněz a nemohu platit tolik lidí, kteří podpisy sbírají,“ uvedl. Dodal, že mu postupně podpisy přibývají a hlásí se mu i další dobrovolníci.

Mluvčí bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše Lenka Pastorčáková řekla, že zatím nemají představu, kolik podpisů na podporu kandidatury získali. První čísla podle ní budou k dispozici nejdříve v polovině příštího týdne. „V tuto chvíli máme zhruba 400 ověřených dobrovolníků, kteří sbírají podpisy a dalších 100 dobrovolníků, kteří chtějí zřídit či už zřídili petiční místa,“ řekla. Dodala že síť se neustále rozrůstá a přibývá i centrálních petičních míst. „Každý den o desítky,“ řekla.

Nejméně 50 tisíc podpisů a občanka

Kandidáti na prezidenta musejí shromáždit alespoň 50 000 podpisů. Podle novely zákona platné od letošního roku musejí podporovatelé kandidátů na nominační petici připsat ke jménu i číslo občanského průkazu či pasu. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům.

Jako první začal se sběrem podpisů v polovině března Hilšer. Horáček začal shánět podporu po Velikonocích, Drahoš 24. dubna. Rovněž 24. dubna začal sběr podpisů na podporu kandidatury současného prezidenta Miloše Zemana, který již dříve oznámil, že bude svůj mandát obhajovat.

Kandidaturu ohlásili také někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, podnikatel Igor Sládek a výtvarník Emil Adamec. Zájem projevili bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl nebo aktivistka Jana Yngland Hrušková.

První kolo prezidentských voleb by se mělo podle lhůt stanovených ústavou a zákonem konat nejpozději 19. a 20. ledna příštího roku. Termín vyhlásí předseda Senátu.

VIDEO: Takto Horáček zahájil sběr podpisů

Video  Horáček s manželkou zahájil sběr podpisů. „Poslanci si dali hodně načas,“ říká  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
11karel11 ( 6. června 2017 12:05 )

Bohužel, ale je to 100% pravda.

11karel11 ( 6. června 2017 12:03 )

Horáček získal podpisy od komediantů, bezdomovců za polévku, ale to neznamená, že vyhraje. Praha není celá republika, národ nedopustí mít prezidenta, který rozumí akorát textům k písním a nerozumí vůbec ekonomice, jeho minulost napovídá o jeho povaze, ten falešný úsměv a ty urážky na nynějšího prezidenta. To bychom si dali. Nám už je dávno jasno, koho budeme volit a ty Horáčkova falešná slova nic nemohou změnit.

hejhej ( 8. května 2017 21:34 )

Horáček nasbíral 50 tisíc nominačních podpisů.Delší dobu nebude muset kupovat toaletní papír.

JETHRO ( 8. května 2017 18:03 )

Horacku,dal jsem ti 5 podpisu se stejnym cislem OP - vymyslenym. Tak nemachruj.

aaobcanka ( 6. května 2017 17:15 )

Důchodci snad nikoliv. Jen pražští a jiní velkoměstští podnikatelé, tzv. tuneláři a komedianti.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa