Nezaměstnanost

Odborník: Mgr. Eva Nováková

*Chci podat výpověď dohodou, existují nějaké důvody, které by zajistily, aby mi nebyla krácena podpora?

„U rozvázání pracovního poměru dohodou není povinnost důvody uvést, je to ale lepší a doporučujeme to, protože k nim Úřad práce přihlíží. Kromě důvodu nadbytečnosti se zohledňují i další vážné důvody, například péče o dítě, etické důvody, péče o závislou osobu. Pokud jsou to jiné důvody než vážné podle zákona o zaměstnanosti, výše podpory se krátí.“

*Jsem nezaměstnaný, ale jsem místostarostou malé obce a dostávám za to odměnu. Má to vliv na to, jestli se můžu přihlásit na úřad práce?

„Pokud vám není vyplácena odměna jako členům zastupitelstev územních samosprávných celků, kteří tyto funkce vykonávají jako uvolnění členové, nejste v pracovním poměru, nebo nejste OSVČ, můžete se přihlásit na úřad práce.“

*Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti, v průběhu neschopnosti jsem rozvázala pracovní poměr. Mám se hlásit na úřadě práce?

„Pokud jste uznána dočasně neschopnou práce, nemůžete být v evidenci úřadu práce. Na úřad práce se můžete přihlásit až po ukončení pracovní neschopnosti.“

*Mám pozastavené živnostenské listy a chci bezúplatně převést na společníka i svůj podíl ve firmě. Když to udělám, existuje nějaká lhůta, po které se můžu hlásit na úřad práce.

„Pokud zrušíte živnostenské listy, nevykonáváte samostatnou výdělečnou činnost, ani nejste v pracovním poměru, můžete se na úřad práce přihlásit okamžitě.“

*Mám invalidní důchod třetího stupně z důvodu alergie, ale chci pracovat. Musí mě úřad práce zaregistrovat?

„Ano, na registraci jako uchazeč o práci máte nárok, pokud jste schopná výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Úřad práce bude při hledání zaměstnání pro vás vycházet z vašich zdravotních omezení.“

*Jak a z čeho se vypočítává podpora v nezaměstnanosti?

„Vypočítává se z průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního ukončeného zaměstnání a určuje se procentní sazbou. Během podpůrčí doby se snižuje. Maximální výše podpory je 15 660 Kč. I pokud máte vyšší příjem, strop je tato částka.“

*Jak mám postupovat, pokud jsem zaměstnána v zahraničí v rámci EU?

„Pokud pracujete v jiném státě EU, vztahuje se na vás koordinační nařízení, stanovující pravidla, která určují, ve kterém státě jste pojištěná. Primárně platí, že spadáte pod sociální systém státu, ve kterém jste zaměstnaná a nárok na podporu v nezaměstnanosti uplatňujete ve státě posledního zaměstnání.

Pokud byste se chtěla vrátit do ČR a zachovat si nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte být evidovaná 4 týdny na pracovním úřadě daného státu, abyste mohla požádat o transfer dávek v nezaměstnanosti do jiného členského státu EU, zřejmě tedy do ČR.“

Omluvenky pro nezaměstnané

Odborník: JUDr. Jana Pašková

*Proč se do omluvenek vyplňují vycházky? Může Úřad práce kontrolovat kdy a jestli jsem doma?

„Úřad práce je oprávněn kontrolovat dodržování, zda se uchazeč o zaměstnání zdržuje v místě pobytu uvedeném v předmětném potvrzení v době dočasné neschopnosti a pokud je má povolené, zda dodržuje rozsah a dobu vycházek.“

*Jsem na pracáku a mám zdravotní omezení. Umožní mi nové omluvenky nenastoupit na veřejně prospěšné práce, které nemůžu kvůli zdraví vykonávat?

„Novinka se týká potvrzení, které jako uchazeč o zaměstnání budete dokládat Úřadu práce v případě, kdybyste onemocněl a měl byste plnit nějaké povinnosti vůči úřadu práce a poskytovat součinnost. Váš ošetřující lékař bude v odůvodněných případech povinen vám na vaši žádost vystavit toto potvrzení pro úřad práce. Váš dotaz se ale týká jiné oblasti, tam se nic nemění.“

*Jsem praktická lékařka a často ke mně chodí pacienti takzvaně nemocní. Dost často právě v den, kdy se mají dostavit na Úřad práce a chtějí omluvenku. Jak bude v tomto ohledu novinka fungovat?

„V zákoně je to upraveno tak, že uchazeči o zaměstnání, který dočasně není schopen plnit povinnosti z důvodu nemoci nebo úrazu, vydá registrující lékař potvrzení, je-li to důvodné. Z pohledu uchazeče o zaměstnání je to důvodné v případě, když nemoc koliduje s jeho povinnostmi. Z pohledu praktika je to důvodné ve chvíli, kdy zdravotní stav skutečně znemožňuje návštěvu úřadu. Je na to speciální formulář, který v nejbližších dnech dostanou praktičtí lékaři od Úřadu práce a kde se řeší i čas návštěvy lékaře v případě ošetření nebo vyšetření, doba nemoci nebo vycházky. Potvrzení také na rozdíl od neschopenky nejde vydávat zpětně.“

*Musím potvrzení vyžadovat u každé návštěvy lékaře? I když mi má třeba jen měřit tlak?

„Nemusíte. O potvrzení žádejte jen v odůvodněných případech, když vám koliduje nemoc s povinnostmi vůči Úřadu práce.“

Zaměstnávání zdravotně postižených

Odborník: Petr Jiříček

*Kdo je vlastně zdravotně postižený člověk?

„Zdravotně postižené jsou ty osoby, které jsou uznány orgánem sociálního zabezpečení jako osoby invalidní v některém ze stupňů invalidity nebo osoby zdravotně znevýhodněné. To jsou osoby, které sice nedosáhnou na invalidní důchod, ale z důvodu zdravotního stavu mají omezené možnosti pracovního začlenění. Úřad práce by měl těmto osobám zprostředkovávat vhodné zaměstnání odpovídající jejich zdravotní způsobilosti.“

*Je správné, že plně invalidní důchodci mohou pracovat 8 hodin? Neberou práci zdravým lidem?

„Pokud konkrétní zaměstnání a pracovní podmínky odpovídají zbytkovému pracovnímu potenciálu osoby se zdravotním postižením, není důvod, aby taková osoba nemohla pracovat.“

*Je mi 60 let a byl mi potvrzen invalidní důchod. Mohu i nadále pracovat? Může mě vedení firmy propustit?

„Možnosti výpovědi jsou stanoveny zákoníkem práce. Důvodem výpovědi může být dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti, nikoliv výplata invalidního důchodu. Pokud konkrétní zaměstnání a pracovní podmínky odpovídají zbytkovému pracovnímu potenciálu osoby se zdravotním postižením, není důvod, aby taková osoba nemohla nadále pracovat.“

*Jsem v invalidním důchodu 3. stupně. Kdyby mě manželka zaměstnala ve své firmě, brala by nějaké příspěvky?

„Ano, Úřad práce poskytuje zaměstnavatelům příspěvky, které je mají motivovat k zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a to jak na volném trhu práce, tak na chráněném trhu práce. Jednoduše řečeno se jedná o příspěvky na mzdové náklady, příspěvky na zřizování pracovních míst či příspěvky na provozní náklady spojené se zaměstnáváním cílové skupiny.“