Ostřelování byly podle úřadů vystaveny čtyři čtvrti Doněcka od sobotního odpoledne až do třetí hodiny ranní. Agentura Interfax-Ukrajina dodala, že podle očitých svědků zůstává situace napjatá a i dnes během dne bylo slyšet výstřely a výbuchy.

Proruští vzbouřenci a vládní jednotky pokračují v potyčkách navzdory příměří, uzavřenému 5. září. Podle armádního mluvčího Andrije Lysenka čelily vládní jednotky během uplynulých 24 hodin povstalecké palbě ve více než 50 případech. Zranění utrpělo 13 ukrajinských vojáků. Ale i za pomoci dělostřelectva se posádce na doněckém letišti podařilo odrazit další útok rebelů. V sousední Luhanské oblasti prý vojáci v noci na dnešek zničili povstalecký tank.

U města Ščasťa dnes v minometné palbě zahynul fotoreportér Viktor Gurňak z dobrovolnického praporu Ajdar, válčícího po boku vládních sil. Podle spolubojovníka se Gurňak zrovna snažil odvézt z bojiště raněné. Dříve prý jako externista působil ve službách agentur Unian a Reuters.

Na ústředním kyjevském náměstí, zvaném Majdan, se dnestisícovka evangelíků modlila za mír v Donbasu, jak se říká průmyslovému regionu na východě země. V samém Doněcku separatisté slavili "Den vlajky" neuznávané "Doněcké lidové republiky".

Právě proruské separatisty obvinila německá rozvědka BND podle týdeníku Der Spiegel ze sestřelení malajsijského boeingu, který se 17. července zřítil na východní Ukrajině. Nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil. BND údajně na základně analýzy snímků a údajů z družic dospěla k závěru, že separatisté sestřelili civilní letoun raketou Buk, které se zmocnili v jedné z ukrajinských jednotek.

Podobnou tezi razili i Američané, kteří však předpokládali, že rakety Buk dodali povstalcům Rusové.

"Vicepremiér" doněckých povstalců Andrej Purgin obvinění popřel. "Obvinění na naši adresu jsou nesmyslná," řekl agentuře Interfax. Argumentoval tím, že obsluha tak složitého protiletadlového systému vyžaduje dobře vycvičené specialisty, a to by nezvládl "domobranec, který ještě včera byl horníkem".

Šéf BND Gerhard Schindler hovořil o sestřelení malajsijského letounu před německým parlamentním výborem již 8. října. Naznačil také, že Rusové i Ukrajinci falšovali díly letounu předkládané nizozemským vyšetřovatelům. Jejich první zpráva, zveřejněná minulý měsíc, neurčila viníka katastrofy. Závěrečná zpráva se čeká k létu příštího roku.