V e-mailové zprávě rozeslané médiím zástupci samozvané Doněcké lidové republiky údajně oznámili, že hodlají veškerou spolupráci s misí OBSE zastavit. "Od samého počátku nezaujala OBSE neutrální stanovisko a jednala v zájmu Ukrajiny. Ukazuje se, že OBSE je útvar zcela kontrolovaný Spojenými státy," praví se v prohlášení vzbouřenců.

Ruské agentury ale s odvoláním na vedení "Doněcké lidové republiky" údajné prohlášení povstalců dementovaly. Povstalecké "ministerstvo informací" podle agentury Interfax vydalo prohlášení, v němž se k podpoře mise OBSE naopak hlásí.

"Vláda Doněcké lidové republiky dávno a efektivně spolupracuje s misí OBSE," uvádí se v prohlášení. "Právě v trvalém kontaktu s OBSE byly zajištěny podmínky pro vyšetřování katastrofy malajsijského boeingu. Za účasti OBSE rovněž pokračují neformální konzultace s ukrajinskou stranou o zastavení palby," uvádějí povstalci.

Týmy vyšetřovatelů a policistů zatím nemají na místo pádu letadla přístup, protože v bezprostředním okolí se bojuje. Na přepravu k obci Hrabove, kam se letoun zřítil, čekají v Doněcku. Místo pádu trosek má střežit i početný tým ozbrojených nizozemských a australských policistů, kterých má dorazit až 700.

Ministři zahraničí USA a Ruska dnes vyzvali ukrajinskou vládu, aby v místě pádu letadla vyhlásila klid zbraní. Podle dnešní informace ukrajinského ministerstva zahraničí je ale možné vyhlásit příměří až v okamžiku, kdy se armádě podaří uzavřít hranice s Ruskem. Kyjev se obává, že by povstalci mohli zastavení palby využít k přísunu posil a zbraní.