Portugalsko, oficiálně Portugalská republika, je evropský stát, který se geograficky nachází na samém jihozápadním cípu světadílu, v západní části Pyrenejského poloostrova. Jediným jeho pevninským sousedem je Španělsko.  

S rozlohou přes 92 tisíc km² je Portugalsko na 108. místě v žebříčku států podle rozlohy. S počtem obyvatel kolem 10 milionů je na tom Portugalsko podobně jako Česko.

Portugalsko – základní informace 

Hlavním (i největším) městem a zároveň nejnavštěvovanější portugalskou lokalitou je Lisabon. Lisabon je zároveň známý tím, že je to nejzápadnější hlavní město v Evropě. 

Státní zřízení je poloprezidentská republika (tzn. že prezident je volený přímo občany a tato forma vlády představuje jakýsi kompromis mezi parlamentním a prezidentským systémem tím, že vyvažuje postavení prezidenta a parlamentu) a prezidentem je Aníbal Cavaco Silva.

Když se budete chtít do Portugalska vydat, směňte si peníze na eura, a abyste se domluvili, měli byste se naučit portugalsky nebo si s sebou vzít alespoň slovník. Náboženství vyznávají především katolické.

Osobnosti

Nejznámější portugalskou osobností současti je určitě fotbalista Cristiano Ronaldo, kterého zná téměř každý. Mezi další osobnosti patří např. José Mourinho, který je také bývalý fotbalista a nyní je to fotbalový trenér, který trénuje Chelsea FC.