Mezinárodní den žen vznikl v USA, během dvacátého století se ale přesunul na východ

Mezinárodní den žen (MDŽ) je mezinárodním svátkem, který připadá každoročně na 8. března. Od roku 1975 je uznáván OSN, která jeho historii spojuje se stávkami švadlen v New Yorku. První podobu svátku ovšem vtiskla ženská konference Druhé internacionály socialistických stran v Kodani.
Proč se slaví Mezinárodní den žen?
Organizace spojených národů (OSN) spojuje vznik Mezinárodního dne žen s prvním výročím stávky newyorských švadlen. Ty 8. března 1908 protestovaly za volební právo žen. První den žen se pak konal 28. února 1909 na popud americké Socialistické strany.
V roce 1910 pak zavedení MDŽ schválila Druhá internacionála v dánské Kodani, tehdy ovšem ještě nebylo stanoveno přesné datum. V roce 1911 se tak první Mezinárodní den žen slavil v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku 19. března. Demonstrací se tehdy účastnilo více než milion lidí. Ti shodně požadovali pro ženy možnost volit a být voleny a zároveň to, aby ženy dostaly právo pracovat, nastoupit do učení a aby skončila jejich diskriminace na pracovišti.
V době první světové války pak byly manifestace spojené s Mezinárodním dnem žen místem pro protesty proti válce. Jedním z nich byla i stávka ruských žen za „chléb a mír“, která proběhla poslední únorovou neděli podle juliánského kalendáře (8. března podle gregoriánského kalendáře), pouhé 4 dny před abdikací cara.
Mezinárodní den žen v ČR
V Česku je MDŽ často spojovaný se zvyky ze socialistického Československa. K jeho oslavám tehdy patřily slavnosti a červené karafiáty. Řada lidí tak přestala tento svátek slavit v domnění, že se jedná o umělý svátek vytvořený minulým režimem.
Do českých kalendářů se tak 8. březen jako Mezinárodní den žen začal vracet až v novém tisíciletí. V roce 2004 byl zařazen mezi významné dny.
Mezinárodní den žen ve světě
V USA se ovšem Mezinárodní den žen slavil jen do začátku první světové války a postupně ustoupil do pozadí. Běžným svátkem se po obou světových konfliktech naopak začal stávat v zemích socialistického bloku.
OSN pak Mezinárodní den žen ustanovila až v roce 1975, který byl zároveň Mezinárodním rokem žen, na 8. března.
V roce 1979 pak vznikla Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW), která byla ratifikována 189 zeměmi. Mezi členy OSN, kteří dohodu nepodepsali, je například Irán nebo Súdán. USA pak CEDAW podepsaly, ale neratifikovaly.
I přesto, že MDŽ má svůj původ v USA a západní Evropě, je i dnes, třicet let po pádu „železné opony“, významněji připomínán v bývalých zemích socialistického bloku a bývalých republikách Sovětského svazu.
OSN rovněž vybírá pro Mezinárodní dny žen různá mota. Pro rok 2023 jím je: „Inovací a technologií za rovnost pohlaví“. Organizace spojených národů se tak chce zaměřit na inovativní způsoby, jak zlepšit postavení žen ve společnosti či jejich lepší sociální ochranu.
Komouši MDŽ zneužili a domrvili.
A proto už to lidi mají na háku.