S počtem vypitých drinků roste pocit uvolnění, mizí zábrany a zvětšuje se propast mezi tím, jak vnímáme sami sebe my a jak nás vnímá okolí. Jinými slovy, když překročíme svoji míru, s každou další skleničkou klesáme na atraktivitě – to platí zejména u dívek a žen. Nejenže opilost holkám nesluší, alkohol na jejich organizmus také působí silněji než u mužů.

Alkohol je »nezbytný« parťák večírků, bez kterého si většina lidí nedovede zábavu představit. Někteří pijí, protože tak chtějí získat nové zážitky, o poznání méně je naštěstí těch, kteří vnímají alkohol jako prostředek pro únik z reality. Typický je přitom tento motiv spíše pro ženy. „Díky alkoholu neřešíte tolik věcí. Navíc jste mnohem odvážnější, více si dovolíte,“ uvedla například tehdy sedmnáctiletá Gina v průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd „Mladí lidé a alkohol“ z roku 2016.

Vysoká hladinka, špatná vizážistka 

Zvyšovat si sebevědomí alkoholem se ale může minout účinkem. Když se dámy opijí, na přitažlivosti spíše ztrácejí. Výsledný dojem z pečlivé přípravy na party pak vezme za své jenom kvůli tomu, že neznají svoji míru. Dobře padnoucí šaty a boty na podpatku dodají šmrnc, ale opilost už tak sexy není.

Ženský organismus versus alkohol

„Na ženy působí alkohol silněji než na muže. Souvisí to s tím, že mají nižší hladinu enzymu, který se jmenuje alkohol dehydrogenáza. Ten pomáhá s odbouráváním alkoholu, proto ženský organismus zpracovává alkohol pomaleji. Kromě jiného se alkohol v těle váže na vodu, a té mají ženy v porovnání s muži v těle méně, a zároveň obvykle váží méně než muži,“ vysvětluje Vladimír Darebník z fóra Pij s rozumem. Ženy se tak opijí mnohem rychleji a negativní vlivy pití na organismus u nich nastupují mnohem dříve. Striktně se vyhýbat baru nebo dokonce večírkům není potřeba. Napít se přeci hned neznamená opít se. „Každý by měl znát svoji míru. Ta se sice vypozoruje až praxí, nicméně pro ženy se obvykle uvádí limit tří drinků,“ doporučuje Darebník.

Jak pít s rozumem:

  • Dieta, nedieta, nikdy nepijte alkohol na prázdný žaludek! Před konzumací alkoholu se vydatně najezte.
  • Drinky vždy prokládejte vodou či jinými nealkoholickými nápoji! Pití vám nestoupne do hlavy tak rychle.
  • K zachování bystrého ducha pomůže i pohyb, například tanec. Fyzická aktivita přebíjí tlumivý účinek alkoholu, takže se člověk po psychické stránce cítí svěže a dobře.