Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Opavy v komunálních volbách 2022

Magistrát statutárního města Opava
Magistrát statutárního města Opava  (Autor: Profimedia)
Autor: mah, ČTK - 
4. září 2022
08:07

V Opavě se o post primátora utká čtrnáct kandidátů. Obyvatelé Opavy tak budou mít v komunálních volbách 2022 stejně široký výběr, jako před čtyřmi lety. Primátorský řetěz bude obhajovat Tomáš Navrátil z hnutí ANO.

Přestože budou Opavané ve volbách opět vybírat ze čtrnácti kandidátek, nebude výběr úplně stejný. Do voleb jde ve městě nově Volný blok, Trikolora a Demokratická strana Zelených, naopak znovu se o přízeň voličů nebude ucházet Jauner Československo 2018, Svobodní a Starostové a Nezávislí.

Kandidáti na primátora Opavy 2022

Kandidát

Volební strana

Gabriela Onderková

Volný blok

Dalibor Hudec

Zelená pro Opavu

Michal Jedlička

KDU-ČSL

Petr Orieščík

ČSSD

Ladislav Schreiber

Trikolora

Miroslav Kořistka

Občané městských částí Opavy

Tomáš Navrátil

ANO

Marek Veselý

Společně pro Opavu (ODS, TOP 09)

Hana Brňáková

Piráti a Opavané

Martin Šatný

SPD

Jaroslav Čech

KSČM

Ondřej Veselý

Změna pro Opavu

Barbora Tocauerová

Demokratická strana zelených

Stanislav Pešát

Nezávislí pro Opavu

Gabriela Onderková (Volný blok)

Volný Blok vede v komunálních volbách 2022 v Opavě Gabriela Onderková.

Dalibor Hudec (Zelená pro Opavu)

Na kandidátce Zelená pro Opavu se společně setkávají nezávislí kandidáti a členové strany Zelených. Stejně jako před čtyřmi lety ji v komunálních volbách 2022 vede Dalibor Hudec.

Dalibor Hudec se do komunální politiky vrhnul v roce 2018, kdy se poprvé stal lídrem kandidátky Zelená pro Opavu a hned byl zvolen. Od roku 2020 je pak členem rady města Opava.

Michal Jedlička (KDU-ČSL)

Kandidátku lidovců v komunálních volbách 2022 v Opavě vede stejně jako před čtyřmi lety Michal Jedlička. Na magistrátu přitom působí jako náměstek primátora.

Pro Jedličku jde o druhou kandidaturu v roli jedničky lidovecké kandidátky na Opavský magistrát. Na kandidátkách KDU-ČSL se ovšem objevuje déle. Už v roce 2014 se mohl dostat do zastupitelstva, tehdy jej ovšem díky preferenčním hlasům přeskočili dva spolustraníci. Na nižších pozicích lidoveckých kandidátek pro komunální volby se ovšem jeho jméno objevovalo pravidelně od komunálních voleb 2006, kdy kandidoval z 28. místa.

Petr Orieščík (ČSSD)

ČSSD v letošních volbách sází na nového lídra kandidátky. Do komunálních voleb 2022 jí v Opavě povede Petr Orieščík, který od roku 2020 zastává post náměstka primátora.

Jde pro něj teprve o druhé volby na magistrát, v komunální politice ovšem začínal o čtyři roky dříve, kdy se dostal do zastupitelstva opavské městské části Suché Lazce, kde byl zvolen starostou a mandát i funkci zvládl obhájit i v roce 2018.

Ladislav Schreiber (Trikolora)

Kandidátku Trikolory vede v komunálních volbách 2022 v Opavě Ladislav Schreiber.

Miroslav Kořistka (Občané městských částí Opavy)

Kandidátku Občanů městských částí Opavy vede stejně jako před čtyřmi lety i v komunálních volbách 2022 Miroslav Kořistka.

Tehdy se o kandidaturu na magistrát pokusil poprvé a hned napoprvé uspěl. V komunální politice ovšem není ani zdaleka nováčkem. V současnosti zastává i pozici starosty městské části Vávrovice, kde kandidoval ve všech komunálních volbách v historii samostatné ČR a s jedinou výjimkou byl pokaždé zvolen. 

Tomáš Navrátil (ANO)

Hnutí ANO povede ve volbách 2022 primátor Tomáš Navrátil.

Ten přitom svou politickou kariéru začínal na kandidátce ČSSD, za kterou byl zastupitelem zvolen v roce 2014. Ještě před koncem volebního období ovšem změnil dres a vstoupil do hnutí ANO za které pak v roce 2018 obhájil post zastupitele a následně byl zvolen primátorem.

Marek Veselý (Společně pro Opavu)

Už podruhé postaví společnou kandidátku pro komunální volby v Opavě ODS a TOP 09. Do jejího čela se stejně jako před čtyřmi lety postaví Marek Veselý z ODS.

Veselý není v politice opavského magistrátu žádným nováčkem. Poprvé byl zvolen zastupitelem už v komunálních volbách 1998 a pokaždé svůj mandát obhájil.

Hana Brňáková (Piráti a Opavané)

Kandidátku Pirátů a Opavanů komunálních voleb 2022 stejně jako před čtyřmi lety Hana Brňáková.

Ta v komunální politice začínala jako kandidátka SOS pro Opavu v komunálních volbách 2010, po kterých působila i jako neuvolněná radní. O čtyři roky později kandidovala na kandidátce se jménem Opavané. V komunálních volbách 2018 pak poprvé vedla kandidátku postavenou Piráty. Členkou Pirátské strany se stala o rok dříve. Po volbách se stala dokonce náměstkyní primátora. Piráti ovšem v roce 2020 vypověděli koaliční smlouvu a odešli do opozice.

Martin Šatný (SPD)

Kandidátku SPD vede stejně jako před čtyřmi lety v komunálních volbách 2022 v Opavě Martin Šatný.

Jaroslav Čech (KSČM)

KSČM sází v komunálních volbách 2022 na svého dlouhodobého lídra ve městě Jaroslava Čecha.

Jaroslav Čech vedl magistrátní kandidátku komunistů ve volbách 2018 i 2014 a pokaždé byl zvolen do zastupitelstva, šlo přitom o jeho první zisk mandátu v Opavském zastupitelstvu. Na kandidátkách strany ovšem figuroval pravidelně od komunálních voleb 1998.

Ondřej Veselý (Změna pro Opavu)

V čele kandidátky Změny pro Opavu došlo pro komunální volby 2023 ke změně, když Libora Witasska vystřídla Ondřej Veselý.

Ten za Změnu pro Opavu kandidoval i ve volbách 2018 a 2014, tehdy ovšem ani jednou mandát zastupitele nezískal.

Barbora Tocauerová (Demokratická strana zelených)

Demokratickou stranu zelených vede do komunálních voleb 2022 Barbora Tocauerová.

Stanislav Pešát (Nezávislí pro Opavu)

Kandiátku Nezávislí pro Opavu vede v komunálních volbách 2022 Stanislav Pešát.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa