Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Ruské školy mají novou učebnici. Oslavuje Stalina a nabádá děti k připojení do armády

Autor: DVL, swp - 
1. dubna 2024
09:47

V Rusku vychází nová učebnice pro předmět „Základy bezpečnosti a obrany vlasti“. Má se začít vyučovat od září. Opěvuje ruskou válečnou historii a Stalina, překrucuje válku na Ukrajině a nabádá mladé žáky k připojení se do ruských ozbrojených sil. Informovalo o tom britské zpravodajství BBC.

Vznikla nová ruská školní učebnice, která pokřivuje historii války na Ukrajině a povzbuzuje děti k nástupu do armády. Byla navržena pro nový předmět zvaný „Základy bezpečnosti a obrany vlasti“. Předmět je povinný pro studenty středních škol ve věku 15 až 18 let v Rusku a na okupovaných částech Ukrajiny. Nový předmět se začne vyučovat od září, a to jednou týdně. Nahradí předmět „Základy bezpečného života“.

Vyučovat jej budou nejspíše bývalí vojáci a Rusové s vystudovanou pedagogikou, kteří již dostávají nabídky na bezplatný rekvalifikační kurz, aby se mohli stát učiteli.

První učebnice nového předmětu se jmenuje Ruská armáda na obranu vlasti a vydalo ji přední ruské vzdělávací nakladatelství Enlightenment. Mezi jejími autory jsou dva vysocí představitelé Ruska, kteří pracují pro ministerstvo obrany a kremelské noviny Rossijskaja gazeta.

Učebnice má 368 stran a je plná příběhů popisujících „hrdinské úspěchy ruských vojáků“ od 13. století až po současnost.

„Vážení kolegové, všichni chápeme důležitost prezentace informací našim studentům z pohledu Ruska,“ řekla zástupkyně vydavatelství Olga Plechová na lednovém online úvodním setkání pro učitele, které sledovalo BBC. „Nemůžeme studentům sdělit alternativní názory. Takže tato učebnice vám pomůže při řešení dětských otázek a poskytne přesné pokrytí určitých událostí.“

Oslavování Stalina

Autoři knihy chválí sovětského diktátora Josifa Stalina a oslavují sovětská vítězství ve Velké vlastenecké válce, jak Rusové označují 2. světovou válku. Oceňují také roli ruské armády při obsazení ukrajinského Krymského poloostrova v roce 2014, což nazývají „znovusjednocení Krymu s Ruskem“.

V učebnici je také část, která obsahuje zkreslený popis ruské invaze na Ukrajinu, je také používán kremelský termín „zvláštní vojenská operace“. „Když v roce 2014 došlo v Kyjevě ke státnímu převratu, nová vláda zahájila tvrdý zásah proti všemu ruskému,“ uvedli autoři.

A pokračovali s dalšími nepravdivými tvrzeními: „Pálily se ruské knihy, ničily se památky, byly zakázány ruské písně i samotný ruský jazyk… V restauracích se podávaly koktejly ‚Ruská krev‘. Města v Luhanské a Doněcké oblasti, kde existoval nesouhlas s takovou politikou, byla bombardována nacistickými raketami.“

Autoři uvádějí, že „to byla Ukrajina a NATO, kdo plánoval zahájit válku“. Ve skutečnosti to bylo Rusko, které shromáždilo více než 100 000 vojáků jak podél své hranice s Ukrajinou, tak v Bělorusku, údajně pro společná vojenská cvičení, aby pak 24. února 2022 zahájilo svou plnou invazi.

Ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko řekl, že učebnice shrnuje „všechny dezinformace a lži“.

Kniha dále nepravdivě tvrdí, že ukrajinské přístavní město Mariupol, které bylo téměř tři měsíce bombardováno ruskými silami, bylo zničeno během bojů s „nacisty“ a „zahraničními žoldáky“.

„Rusko bojuje poctivě,“ trvají si na svém autoři. V několika úryvcích naznačují, že Rusko upřednostňuje bezpečnost ukrajinských civilistů a minimalizuje ničení, zatímco „Ukrajina se často zaměřuje na civilní infrastrukturu“.

Během zimy 2022–2023 Rusko podle představitelů Kyjeva zničilo více než 40 procent ukrajinské elektrické infrastruktury, a to za použití více než 1000 raket a dronů.

Učebnice láká na vojenské výhody

Pokud jde o ruskou integritu, politolog Fesenko uvedl, že existuje spousta příkladů dokazujících pravý opak: „Všichni si pamatujeme tragédii v Buči, kde Rusové zabili desítky ukrajinských civilistů a údajně znásilňovali ženy.“

Další část knihy začíná hloubkovým přehledem struktury ruských ozbrojených sil a stále častěji vyzývá osoby starší 18 let, aby se přihlásily do armády. V učebnici jsou sepsány požadované dokumenty a odkazy na formulář žádosti a také blízké adresy pro přihlášení. Zdůrazňuje vojenské výhody, jako je bezplatná lékařská péče a pojištění, atraktivní plat a tři jídla denně.

Mladí muži z okupovaných ukrajinských území, jako je Krym a Donbas, kteří jsou již 10 let vystaveni agresivní propagandě a nemají příliš příležitostí k výdělku, mohou být zlákáni těmito ekonomickými bonusy, varuje Olha Skrypnyková, šéfka krymské skupiny pro lidská práva.

Školní učebnice může pomoci zvýšit počet vstupujících do armády, věří Skrypnyková a dodává: „Takže tyto děti jdou do války a zemřou.“

Rusko neuvádí podrobnosti o svých obětech ve válce na Ukrajině, ale za dva roky války bylo zabito nejméně 1240 vojáků mladších 20 let – podle informací z otevřeného zdroje potvrzených ruskou službou BBC.

16:49
Dnes

Polsko koupí čtyři americké balony včasné výstrahy s podvěšenými radary. Příslušnou dohodu v hodnotě 960 milionů dolarů (asi 21,9 miliardy Kč) dnes ve Varšavě podepsal polský vicepremiér a ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Dříve byla hodnota kontraktu odhadována na 1,2 miliardy dolarů, připomněla televize TVN 24. Polsko bude po USA teprve druhou zemí na světě využívající tento systém včasné výstrahy.

„Tato dohoda definuje naši bezpečnost, je to další krok ve spolupráci mezi Polskem a Spojenými státy,“ řekl ministr podle serveru Onet. Financování akvizice podle ministra zajistí půjčka poskytnutá americkou vládou.

Systém známý pod zkratkou TARS (Tethered Aerostat Radar Systems) umožňuje identifikaci cizích objektů do vzdálenosti více než 300 kilometrů a podává v reálném čase přehled o leteckém, námořním a pozemním provozu. Balony, které mají být rozmístěny u východní hranice země, doplní podle polského ministra stávající radarové systémy a zvýší polskou připravenost a obranyschopnost v tomto směru na vyšší úroveň. Polsko kupuje systém s veškerou logistikou a všemi prvky zajišťujícími jeho fungování, přičemž klíčový pro získání schopností operovat s tímto systémem bude rok 2027, dodal Onet.

Americký výstražný balon TARS. Americký výstražný balon TARS.
15:41
Dnes

Rusko prostřednictvím Kataru předalo Ukrajině šest dětí. Se svými rodinami se znovu setkaly na katarském velvyslanectví v Moskvě, informovala dnes ruská média. Za přítomnosti katarského velvyslance bylo příbuzným předáno šest chlapců ve věku od šesti do sedmnácti let, včetně dvou sourozenců, uvedla agentura TASS.  

Během války proti Ukrajině se s příbuznými ve vlasti shledalo 70 ukrajinských dětí, šest dětí se vrátilo do Ruska, uvedla zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová podle listu Kommersant. Ukrajinské organizace tvrdí, že z asi 19.500 zavlečených dětí se dosud podařilo vrátit do vlasti asi čtyři stovky.

14:27
Dnes

Kontroverzní lídr Alternativy pro Německo (AfD) pro nadcházející volby do Evropského parlamentu Maximilian Krah už nebude vystupovat v kampani a končí v předsednictvu této pravicově populistické strany. Kampaň pozastavil také spolkový poslanec a dvojka na seznamu AfD Petr Bystroň, který je českého původu. Sdělil ČTK, že tak učinil z rodinných důvodů. Krah se potýká s aférou kvůli podezření z úplatků od Ruska, která dolehla také na Bystroně. Kraha poškodil rovněž případ jeho dlouholetého spolupracovníka, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu.

„Člověk se nemůže propadnout hlouběji než do božích rukou,“ tweetoval Krah. „To poslední, co nyní potřebujeme, je debata o mně. AfD si musí zachovat jednotu. Z tohoto důvodu se okamžitě vzdávám dalšího vystupování ve volební kampani a odstupuji z předsednictva strany,“ dodal.

Deník Bild napsal, že spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová se dlouhé týdny odmítali vůči Krahovi a jeho kauzám vymezit, nyní ale nemají jinou možnost než europoslance z pódia vykázat. Ke stávajícím aférám si totiž uškodil rozhovorem s italským deníkem La Repubblica, ve kterém zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS. „Nikdy neřeknu, že každý, kdo nosil uniformu SS, byl automaticky zločinec,“ řekl. Poznamenal, že mezi SS bylo sice hodně válečných zločinců, ale nebyl jím každý.

Lídr eurokandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximilian Krah Poslanec německé AfD Petr Bystroň.
Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa