Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Vlad šlápl na minu a výbuch mu téměř utrhl nohu: Život mu zachránila lékárnička od Čechů

Autor: jel - 
4. března 2024
11:30

Ukrajinský voják Vlad šlápl na frontě na minu. Exploze ho téměř připravila o nohu.Tu mu bohužel nakonec museli v nemocnici amputovat. Nicméně přežil díky zdravotnickému materiálu, který zemi poskytla organizace Paměť národa. Ta od začátku války poslala Ukrajině nejenom lékárničky, ale také sanitky, neprůstřelné vesty i generátory a mnoho dalšího. Na veškerou pomoc se vybraly peníze ve veřejné sbírce.

Příběh zraněného Vlada zveřejnil Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která zaštiťuje projekt Paměť národa. Voják bojoval na frontě u Vuhledaru, kde šlápl na minu. Výbuch ho vážně zranil. „Na fotce je vidět, jak se nad ním sklání a úspěšně krvácení zastavují a utišují bolest dva medici, každý z nich má naši lékárničku za necelé tři tisíce korun a tu nohu mu zachraňují,“ popsal Kroupa. Vladovi zachránilo život škrtidlo zvané turniket. Nohu mu později v nemocnici amputovali, ale přežil.

Paměť národa od začátku války poskytla Ukrajině tisíce neprůstřelnch vest, třináct sanitek a dva hasičské vozy, šest velkokapacitních transformátorů i dvě stovky plicních ventilátorů a mnoho dalšího. Na vše se složili Češi ve sbírce, Kroupa jim poslal krásné poděkování.

„Jste to vy, kdo zachraňují tisíce lidských životů na Ukrajině. My, Paměť národa, vaši solidaritu jen zprostředkováváme. Děkuji Vám z celého srdce. Pomáhejme ještě víc. Sláva Ukrajině!“ uzavřel ředitel.

16:07
23. 4. 2024

Evropská unie zvažuje uvalení sankcí na více než deset firem, které dodávají do Ruska z členských zemí EU embargované zboží zahrnující zbrojní technologie. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na dokument, ke kterému získala přístup. Mluvčí Evropské komise se ke zprávě odmítl vyjádřit.

15:46
23. 4. 2024

Při ruském útoku na Kostiantynivku utrpělo zranění pět lidí, informuje The Kyiv Independent. K útoku v Doněcké oblasti došlo dnes ráno, uvedl guvernér Vadym Filaškin.

15:06
23. 4. 2024

Ruská armáda zesílí útoky na ukrajinská skladiště, kde jsou uložené zbraně dodávané Západem. Uvedl to dnes podle agentury TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle kterého mají nyní ruské jednotky na ukrajinské frontě převahu.

„Máme iniciativu podél celé linie kontaktu a pokračujeme ve vytlačování nepřítele z jeho obsazených pozic,“ uvedl Šojgu na zasedání rady ruského ministerstva obrany.

Kompletní online

Video  Náčelník generálního štábu armády Řehka v Hráčích: Musíme se připravovat na velkou válku! …jedině tak k ní nedojde.  - hrc, Fameplay Live/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa