Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Sáhne Putin po jaderných zbraních? Expert varuje: Pokud by Zelenskyj získal Krym, pak ano

Autor: DVL, swp - 
5. prosince 2023
05:00

Pokud by se ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému podařilo znovu získat Krymský poloostrov, hrozí, že ruský prezident Vladimir Putin použije jaderné zbraně na Ukrajině, myslí si brigádní generál americké armády ve výslužbě Kevin Ryan. Pro Putina by to znamenalo ponížení, kvůli kterému by nebral ohledy na následky, píše britský deník Daily Mail. Expert dodal, že pro Putina je jaderná válka „zcela proveditelnou možností".

Kevin Ryan, který sloužil jako náčelník štábu armádního velitelství pro vesmírnou a protiraketovou obranu, uvedl, že pro Putina je jaderná válka „zcela proveditelná“, pokud ukrajinské síly získají územní zisky, nebo dokonce znovu obsadí území, jako je Krym. „Použití jaderných zbraní na Ukrajině je zcela proveditelné,“ okomentoval expert s tím, že pro Rusko je horší alternativou porážka než to, co by jaderné zbraně mohly způsobit.

Ryan, který sloužil také jako atašé obrany v Rusku, dále řekl, že Moskva není ve válce jenom s Ukrajinou, ale i se Západem, proto také častěji používá rétoriku o jaderných zbraních k odstrašování. 

Ruské jaderné zbraně mohou mít výtěžnost až 100 kilotun, což je pětinásobek množství amerických atomových bomb, které byly v roce 1945 svrženy na Hirošimu a Nagasaki. „Myslím, že ruští vůdci by zvážili použití jaderných zbraní i na okupovaných územích, když by prohrávali válku, přišli o Krym nebo o velkou část své armády,“ řekl expert.

Podle Ryana je jediný důvod, proč Putin ještě taktické jaderné zbraně nerozmístil, to, že tolik očekávaná protiofenzíva Kyjeva se před druhou válečnou zimou zastavuje. Navíc ukrajinští vojáci nedosáhli výrazných zisků a ztráty jsou na obou stranách. „Jediný důvod, proč jsme neviděli taktické jaderné zbraně, je ten, že ukrajinská protiofenzíva nebyla tak úspěšná, jak jsme doufali,“ vysvětlil expert.

Připravuje se Rusko na větší konflikt?

Moskva své jaderné zbraně považuje za způsob kompenzace síly NATO. „Ačkoli Západ od konce studené války více sázel na konvenční zbraně, Rusko se muselo i nadále spoléhat na taktické jaderné zbraně, aby bylo schopno dosáhnout vojenských cílů. Je to z velké části proto, že Rusko nebylo schopno uspokojivě modernizovat své konvenční síly,“ uvedl Ryan. 

Expert dále varoval, že Ukrajina je „prvním bojištěm“ Putinovy války se Západem, poukázal na to, jak Putin připravuje Rusko na „větší konflikt“ tím, že přesouvá své vojáky a jaderné zbraně do Běloruska. „Západ se plně neprobudil do reality, že jsme ve válce s Ruskem. Země jako Polsko a Pobaltí věří Putinovým slovům a činům a myslí si, že jsme ve válce. Ale USA, Velká Británie a velká část NATO? Myslím, že se domnívají, že jde pouze o válku mezi Ruskem a Ukrajinou, o válku, kde můžeme být na vedlejší koleji a pomáhat," myslí si odborník. 

„Ukrajina je prvním bojištěm Putinovy ​​války se Západem," varoval Ryan. „Existují důkazy, že Rusko se připravuje na větší konflikt, než jaký se děje na Ukrajině."

Poukázal na to, jak Putin nařídil, aby se jeho armáda zvýšila na více než 1,5 milionu aktivních vojáků do roku 2026, zvýšil svůj vojenský rozpočet na 109 miliard dolarů na rok 2024 (v přepočtu přibližně 2.431.114.200.000 Kč, pozn. redakce) a přesunul vojáky a jaderné zbraně do sousedního Běloruska. „To naznačuje, že Putin dělá víc než jen nahrazování ztrát ve své ‚zvláštní vojenské operaci' na Ukrajině,“ dodal Ryan s tím, že by Ukrajina měla od Západu dostat více zbraní a že by se nemělo zdržovat její přijetí do NATO a EU.

19:44
Dnes

Ruské reálné mzdy v roce 2023 stouply o 7,8 procenta. Nezaměstnanost byla v lednu rekordně nízká a ekonomika minulý měsíc meziročně přidala 4,6 procenta. Podle agentury Reuters to vyplývá z nejnovější sady zveřejněných statistik. Ruská ekonomika se v loňském roce prudce odrazila od propadu v roce 2022. Její růst je ale do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice pro válku na Ukrajině, což maskuje problémy, které brání zlepšení životní úrovně Rusů, napsala agentura Reuters. Zemi čekají v polovině března prezidentské volby, ve kterých bude usilovat o znovuzvolení dosavadní vládce Kremlu Vladimir Putin.

19:36
Dnes

Německý kancléř Scholz v projevu k občanům ujistil, že nepošle žádné německé vojáky na Ukrajinu. Dodal, že Berlín se spojenci zvyšuje podporu Kyjeva.

18:59
Dnes

Pokračující podpora Ukrajině vzdorující ruské agresi patřila k hlavním tématům dnešní schůzky předsedů české Sněmovny a Senátu Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Miloše Vystrčila (ODS) s předsedou ukrajinského parlamentu Ruslanem Stefančukem. Schůzka se uskutečnila vpředvečer parlamentního summitu Visegrádské skupiny, na kterou byl ukrajinský představitel pozván.

„Na pražský parlamentní summit V4 jsme předsedu Stefančuka přizvali mimo jiné proto, že je zjevně důležité některým politikům připomenout, že brutální agresi v našem sousedství rozpoutalo Rusko, jehož zločinný režim je zodpovědný za smrt mnoha tisíců nevinných lidí,“ uvedla předsedkyně Sněmovny.

Podle ní je kremelská propaganda velmi intenzivní a bohužel nachází úrodnou půdu i ve střední Evropě. „Je proto zásadně nutné se proti jejím cíleným dezinformačním kampaním zas a znovu veřejně a zcela jasně vymezovat,“ dodala Pekarová Adamová.

Předseda Senátu připomněl, že názory na ruskou agresi na Ukrajině jsou v zemích Visegrádské skupiny, kterou kromě ČR a Polska tvoří ještě Slovensko a Maďarsko, rozdílné. „Ale politici jsou tady od toho, aby spolu komunikovali a hledali řešení,“ podotkl Vystrčil.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa