Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Jaderná hrozba na Ukrajině? V okupované JE Záporoží hrozila nehoda kvůli výpadku proudu

Aktualizováno -
2. prosince 2023
13:22
Autor: ČTK - 
2. prosince 2023
13:06

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, kterou kontrolují Rusové, byla v noci na dnešek na pokraji jaderné nehody kvůli přerušení vnějších dodávek proudu. Oznámila to podle agentury AFP ukrajinská společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozovala před ruskou invazí.

„Uplynulou noc v Záporožské elektrárně nastala totální porucha,“ oznámil Enerhoatom na síti Telegram. Dodal, že dodávky proudu byly obnoveny po několika hodinách. „Okupační síly se nestarají o bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl šéf Enerhoatomu Petro Kotin.

Ukrajinský provozovatel předtím informoval, že elektrárna se během nočního blackoutu musela spolehnout na dieselové generátory, což ohrozilo bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě. V elektrárně nadále pracují ukrajinští odborníci a od září 2022 situaci na místě monitorují i kontroloři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Elektrárna, která leží na východním břehu řeky Dněpr v Ruskem okupované části Záporožské oblasti, byla nucena k opatření přistoupit poté, co bylo přerušeno záložní i hlavní vedení pro dodávky elektřiny. Enerhoatom neuvedl přesný důvod výpadku proudu, ale sdělil, že elektrárna byla odpojena od hlavního vedení během leteckého poplachu, informoval deník The Kyiv Independent.

13:51
Dnes

Účastníci pondělní pařížské konference o další pomoci Ukrajině se shodli, že evropské státy a ani Severoatlantická aliance žádné vojáky do Ruskem napadené země nevyšlou. Dnes to během návštěvy Freiburgu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Kancléř už v pondělí řekl, že z obav o zatažení Německa do ozbrojeného konfliktu prozatím nepovolí dodávku střel s plochou dráhou letu Taurus ukrajinské armádě. Předání střel by si podle něj vyžadovalo vyslat na Ukrajinu německý personál.

Konference v Paříži dospěla podle Scholze ke shodě. „Že na ukrajinskou půdu nebudou vyslány žádné pozemní jednotky, že nebudou vysláni žádní vojáci, které by tam poslaly evropské státy, nebo státy NATO,“ řekl kancléř. Je podle něj správné se v tomto postoji opakovaně ujišťovat.

13:29
Dnes

Výplata věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ začne 18. března. Věřitelé, kterých je přes 15.300, by měli dostat zhruba 57 miliard korun.

„Poté, co vrchní soud shledal odvolání společnosti LitFin SPV 9 jako nedůvodné, musíme dokončit, případně zopakovat některé procesy, které jsou pro výplatu nezbytné. V tuto chvíli už mohu s jistotou potvrdit, že k zahájení výplaty dojde 18. března. Na 95 procent svých zjištěných pohledávek se tak může těšit více než 15.300 věřitelů,“ uvedla insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

13:28
Dnes

Moskevský soud dnes odsoudil ke 2,5 roku vězení známého ochránce lidských práv Olega Orlova, který kritizoval ruské vedení za válku proti Ukrajině. Odsouzen byl za opakovanou „diskreditaci armády“, uvedla média. Přímo ze soudní síně byl odveden do vězení. Sedmdesátiletý Orlov je spjat s nevládní organizací Memorial, která dostala Nobelovu cenu míru za rok 2022 a kterou o rok dříve ruské úřady zakázaly.

Zatímco většina odpůrců ruského prezidenta Vladimira Putina byla uvězněna či emigrovala, Orlov odmítal odejít do exilu, protože pokládal za důležité, aby v samotném Rusku zněly kritické hlasy, napsala agentura AFP. „Ničeho nelituji,“ řekl před vynesením rozsudku.

„Předsedu Memorialu Orlova odsoudili za protiválečný článek, ve kterém označil putinský režim za fašistický. U soudu Orlov četl Proces Franze Kafky,“ poznamenal server Meduza.

 

Zobrazit celý online

Podle Enerhoatomu se „všech 20 dieselových generátorů automaticky spustilo a osm z nich bylo později ponecháno v chodu“. Díky úsilí ukrajinských specialistů bylo hlavní elektrické vedení opraveno zhruba v 7:00 místního času.

Hlavní nebezpečí přerušení vnějších dodávek elektřiny spočívá v tom, že kvůli odpojení chladicích čerpadel od elektřiny by se mohl přehřát čtvrtý reaktor elektrárny. Ruské okupační síly ho udržují v režimu takzvané horké odstávky. „Blok potřebuje naléhavě převést do režimu studené odstávky,“ upozornil dnes Enerhoatom.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa