Nejen mučení pracovníků Záporožské jaderné elektrárny: Rusové unášejí jejich děti

Autor: DVL, swp - 
21. července 2023
16:48

Ruští vojáci byli obviněni nejen z mučení pracovníků Záporožské jaderné elektrárny, ale také z unášení jejich dětí s cílem přimět je ke spolupráci. Jejich děti využívají k manipulacím, řekl pro deník Daily Mail šéf ukrajinského jaderného inspektorátu Oleg Korikov. Doposud bylo v elektrárně údajně zajato 1000 techniků. 

Ruští vojáci byli obviněni z mučení ukrajinských pracovníků Záporožské jaderné elektrárny a unášení jejich děti ve snaze přimět je spolupracovat.

Podle šéfa ukrajinského jaderného inspektorátu bylo v elektrárně údajně zajato více než 1000 techniků. Oběti jsou vystaveny mučení, bití a zadržování, řekl Oleg Korikov. Rusové dokonce využívají jejich děti, aby pracovníky donutili udělat, co chtějí. „Vezmou děti a přesunou je do Ruska, aby manipulovali s personálem, takže v případě jakéhokoli jejich nesouhlasu mohou dětem něco špatného udělat,“ vysvětlil Korikov.

„Je tu hodně případů bití zaměstnanců, hodně případů jejich uvězňování,“ dodal šéf jaderného inspektorátu.

Začátkem tohoto měsíce navíc rostly obavy, že Moskva plánuje „detonaci“ jaderné elektrárny Záporoží, aby falešně obvinila ukrajinskou armádu z ostřelování lokality.

Kyjev označil ukrajinské pracovníky za rukojmí, neboť pracují pod kontrolou ruských vojáků, kteří elektrárnu okupují od března minulého roku. 5. července pak OSN vyžadovala, aby Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE) mohla kontrolovat části elektrárny. 

Agentura uvedla, že „požádala o další přístup, aby potvrdila nepřítomnost min nebo výbušnin na místě“, včetně „třech reaktorových bloků 3 a 4“, hal s turbínami a „některých částí chladicího systému“.

„S rostoucím vojenským napětím a aktivitami v regionu, kde se tato velká jaderná elektrárna nachází, musí být naši experti schopni ověřit fakta na místě. Jejich nezávislé a objektivní hlášení by pomohlo objasnit současnou situaci na místě, což je v době, jako je tato, s nepotvrzenými obviněními a protiobviněními zásadní,“ řekl šéf MMAE Rafael Grossi.

Rusové nicméně podle nejnovějších zpráv z 20. července pracovníkům doposud přístup do jaderného zařízení neumožnili. 

17:40
Dnes

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za loňský rok dividendu, přestože se firma loni vrátila k zisku. Uvedla to dnes společnost. Podle zdroje jsou důvodem vysoké úrokové sazby, které zvýšily náklady na obsluhu dluhu firmy, uvedla agentura Reuters.

Nevyplacení dividendy doporučila správní rada Gazpromu. Rozhodnutí je v souladu s postojem vlády, přestože je pro ni nevýhodné, protože příjmy z dividend Gazpromu jsou důležitým zdrojem příjmů státního rozpočtu, který je v deficitu z důvodu klesajících příjmů z prodeje ropy a plynu, vysoké inflace a vojenských výdajů. Vláda vlastní o něco více než polovinu akcií Gazpromu.

Společnost by podle vlastní dividendové politiky schválené v roce 2019 měla na výplatu dividend vyčlenit 50 procent upraveného čistého zisku. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 však firma vyplatila pouze jednou průběžnou dividendu, a to na podzim téhož roku díky rostoucím ziskům z tehdejších vysokých cen plynu v Evropě. Gazprom také nevyplatil dividendu za rok 2021 kvůli vysokým daním a výdajům.

17:21
Dnes

„Pokud jde o výměnu 1000 za 1000, Ukrajina již svou část přípravných prací vykonala, Rusko by ty své mělo urychlit,“ uvedl na sociální síti X andrij Jermak, vedoucí kancláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,

16:30
Dnes

Dánsko poskytne Ukrajině novou zbrojní pomoc v hodnotě 4,2 miliardy dánských korun (14 miliard Kč), peníze půjdou mimo jiné na údržbu stíhaček F-16, výcvik pilotů či nákup dělostřeleckých granátů v rámci české muniční iniciativy. Vyplývá to z prohlášení dánské vlády, podle které je cílem balíčku zajistit zbrojní financování pro roky 2025 až 2028.

Dánsko Ukrajině, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, doposud poskytlo dvě várky letounů F-16, na třetí dodávku stíhaček země čeká. Na osm desítek letounů F-16 Ukrajině slíbily Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko, ale většina z nich bude zřejmě k dispozici až za několik let. O nejméně tři stroje již Ukrajina přišla.

Dánsko rovněž Ukrajině dodalo dvě desítky samohybných houfnic Caesar a spolufinancovalo nákup slovenských houfnic Zuzana.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa