Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Rusové si rozdělali oheň poblíž munice. Pancéřovka zabila 12 obědvajících mariňáků

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2023
16:15

Dvanáct ruských profesionálních vojáků přišlo o život na cvičišti Kuzminskij v Rostovské oblasti, sousedící s Ukrajinou. Příslušníci námořní pěchoty si o přestávce na oběd rozdělali oheň poblíž vyložené munice a jeden z nábojů do pancéřovky RPG-7 upadl do ohně a explodoval, napsal server Meduza.

O neštěstí, které se stalo na počátku listopadu, dnes nejprve informoval ruský portál 161.ru s odvoláním na tři na sobě nezávislé anonymní zdroje z bezpečnostních složek, armády a vyšetřovatelů. O výbuchu jej hned následující den informoval jeden z přítomných vojáků, ale až nyní se portálu podařilo tuto informaci potvrdit z dalších zdrojů.

Na místě zahynulo osm vojáků, dalších osm utrpělo zranění. Čtyři zranění posléze zemřeli v nemocnici. Všichni pocházeli z Vladivostoku, s armádou měli profesionální kontrakt. V době exploze se na cvičišti nalézal velitel Tichooceánského loďstva ruského vojenského námořnictva. Následně začalo vyšetřování.

Ani vyšetřovací orgány, ani ruské ministerstvo obrany o výbuchu na polygonu Kuzminskij neinformovaly. Zprávu portálu 161.ru nicméně převzala další ruská média, včetně těch z Vladivostoku.

Pancéřovka RPG-7, vyráběná od začátku 60. let minulého století, byla zavedena do výzbroje desítek zemí, včetně Československa. Používá se dodnes a její vylepšené verze se stále vyrábějí. Dosud je součástí výzbroje české armády jako základní ruční protitanková výzbroj mechanizovaných jednotek.

17:02
Dnes

Ve srovnání s r. 2019 loni dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny stoupl trojnásobně na 6,45 mld. Kč. Obilovin bylo za půl miliardy, uvádí MZe a ČSÚ.

16:53
Dnes

Ruské úřady začínají pronásledovat už i rodiny a příbuzné oponentů režimu, upozornil ruský spisovatel Boris Akunin poté, co úřady zablokovaly konto jeho manželky v ruské bance s odůvodněním, že se tak stalo kvůli „společné zločinné činnosti“ manželů.

Spisovatele, který emigroval z Ruska, ruské úřady stíhají za „šíření lží“ o tažení ruské armády proti Ukrajině a za „veřejné schvalování terorismu“, uvedl dnes zpravodajský server Meduza. Akunin je svými detektivkami znám i českým a slovenským čtenářům.

16:36
Dnes

Poslanci Evropského parlamentu dnes výraznou většinou hlasů schválili navýšení víceletého rozpočtu EU do roku 2027, včetně poskytnutí 50 miliard eur (přes 1,2 bilionu korun) Ukrajině. Kyjev by měl po předchozí dohodě EP se členskými státy dostat v příštích čtyřech letech 33 miliard ve formě půjček a 17 miliard jako dotace.

Souhlas europarlamentu byl podmínkou k tomu, aby mohl evropský blok zvýšit svůj rozpočet pro období do roku 2027. Loňský návrh Evropské komise původně blokoval maďarský premiér Viktor Orbán, který však na mimořádném summitu začátkem února své veto stáhl. Členské státy se tak shodly na přidání více než 60 miliard eur do víceletého finančního rámce; část z nich tvoří zmíněných 50 miliard pro Ukrajinu. Zbylé peníze poputují na výdaje spojené s bojem proti nelegální migraci, na vnější vztahy či na společnou obranu.

Zobrazit celý online
Video  Řehka: U války s Ruskem bychom byli od první vteřiny.  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa