Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Díra v rozpočtu: Vláda počítala se 100 miliardami, u daně z neočekávaných zisků vybere jen 40

Autor: ČTK - 
14. dubna 2023
12:52

Stát letos vybere na dani z neočekávaných zisků a odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny 40,3 miliardy korun. Vyplývá to z materiálů pro úterní jednání Výboru pro rozpočtové prognózy, který na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo financí. Zákon o státním rozpočtu přitom očekával výnos těchto mimořádných opatření 100 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento týden uvedl, že výběr peněz bude nižší, než se čekalo, současně by ale podle něj měly být nižší výdaje na kompenzace vysokých cen energií, na něž byly příjmy z mimořádných opatření určeny.

Pokles výběru mimořádných nástrojů jde zejména za daní z neočekávaných zisků, kterou stát uvalil na energetické, petrochemické a těžební firmy a na velké banky.

Zatímco schválený státní rozpočet předpokládal výběr 85 miliard korun, aktuální výpočet ministerstva financí očekává výnos 28 miliard korun. Ministerstvo odhad přehodnotilo na základě vývoje cen energií a veřejně dostupných údajů o hospodaření bankovního sektoru v roce 2022. Firmy by měly daň odvést v září a v prosinci.

U odvodu z nadměrných příjmů při výrobě elektřiny ministerstvo snížilo odhadovaný výnos na 12,3 miliardy korun z původně plánovaných 15 miliard. Podle údajů o plnění státního rozpočtu dotčené podniky do konce března na odvodu zaplatily 8,2 miliardy korun.

Materiály pro jednání Výboru pro rozpočtové prognózy očekávají pro letošek také zvýšení inkasa většiny daní. Výjimkou jsou spotřební daň z minerálních olejů a silniční daň. Inkaso spotřební daně z minerálních olejů by se mělo snížit o 2,8 miliardy korun na 76,1 miliardy. Důvodem je zejména snížení spotřební daně na naftu, ke kterému stát přistoupil v reakci na růst cen pohonných hmot po ruské invazi na Ukrajinu. Výnos majetkových a silničních daní by se měl snížit na třetinu z loňských 1,8 miliardy korun, zejména v důsledku odpuštění silniční daně části vozidel.

Na dani z příjmu fyzických osob by měl stát vybrat 216,8 miliardy korun, zatímco loni to bylo 195,5 miliardy korun. Inkaso daně z příjmu právnických osob by se mělo zvýšit na 255,1 miliardy korun z loňských 235,3 miliardy korun. Výnos daně z přidané hodnoty by měl vzrůst na 582,1 miliardy korun proti loňským 536,2 miliardy korun.

Daňové příjmy se odhadují na úrovni veřejných rozpočtů. Řada daní je přitom tzv. sdílených, což znamená, že výnosy z nich se rozdělují mezi státní rozpočet, obce a kraje. Schválený rozpočet pro letošní rok, který počítá s deficitem 295 miliard korun, předpokládá daňové příjmy 947,2 miliardy korun bez sociálního zabezpečení.

Video  Fiala: Je potřeba šetřit. I když to není příjemné a bude to bolet  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

hejhej ( 16. dubna 2023 11:09 )

jajas:
Tato neschopná slepená vláda je vláda žvanilů, lhářů a podvodníků.

hejhej ( 15. dubna 2023 17:45 )

jajas:
Hlavně, každý ministr i babral Stanjura má několik náměstků "odborných" poradců, placených daňových poplatníků. Zřejmě stejně hloupých, jako je Stanjura.

hejhej ( 15. dubna 2023 17:42 )

jajas:
Proč nebyla neschopná vláda solidární? Přidali si, vyhlásili nouzový stav ????? a zmrazili valorizace důchodcům. Nejhorší, nejhnusnější vláda, jaká kdy tady byla.

jajas ( 15. dubna 2023 13:47 )

Ten opocený amatér Fiala bude furt provokovat? Prý: "Fiala: Naše opatření potlesk nevyvolají, ale uděláme je!" Také bych ho s radostí plácl a to i za střízliva...ale ne přes zadek...

hejhej ( 15. dubna 2023 13:15 )

Kdyby se choval nějaký ministr z předešlé vlády, jako tento neschopný magor Stanjura, to byly demonstrace pořádané chlapečkem milionů chlivek podporované Kalouskem a jemu podobných.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa