Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Stanjura chce ušetřit 70 miliard: Ožehavý balíček škrtů slibuje představit do konce dubna

Autor: ČTK - 
22. března 2023
13:39

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce představit balíček opatření pro konsolidaci státního rozpočtu do konce dubna. První čtení příslušného zákona ve Sněmovně by se mělo uskutečnit ještě před prázdninami. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. O konkrétních opatřeních zatím jednají strany vládní koalice, Stanjura v minulosti řekl, že má šest desítek návrhů. Celkově by balíček měl snížit strukturální deficit státního rozpočtu o 70 miliard korun.

Úsporná opatření by měla platit od příštího roku a měla by směřovat na omezení strukturálního deficitu rozpočtu, tedy výsledku hospodaření státu po očištění o vliv hospodářského cyklu. Loni podle ministerstva financí činil strukturální deficit 2,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP), když celkový schodek rozpočtu 360,4 miliardy korun odpovídal 3,6 procenta HDP. Stanjura chce zlepšit strukturální saldo o jeden procentní bod.

Ministr již dříve uvedl, že při úsporných opatřeních chce vycházet z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV). Úpravy by se podle něj měly týkat příjmové i výdajové strany rozpočtu. V březnu Stanjura řekl, že pracuje se šesti desítkami návrhů, které ale ještě musí posoudit koalice, a že celkový objem úspor ve všech návrzích je vyšší než 70 miliard korun.

K podobě konkrétních úsporných opatření se ministerstvo nechce vyjadřovat, čeká se na výsledek koaliční dohody. CNN Prima News v úterý uvedla, že je koaliční shoda na omezení státní podpory pro stavební spoření.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes ale takovou dohodu popřel. Také Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) uvedla, že jednání o budoucnosti stavebního spoření nejsou ukončená. Podle ministerstva financí je tento bod "v pokročilé fázi koaličního vyjednávání".

V médiích se objevily i informace o možném zvýšení odvodů sociálního pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné nebo o zvýšení spotřebních daní. Stanjura také řekl, že chce sloučit dvě snížené sazby daně z přidané hodnoty, takové opatření by ale podle něj mělo být rozpočtově neutrální.

Vláda se při snaze o snížení rozpočtového schodku musí potýkat i s důsledky vysoké inflace, která vede k růstu některých výdajů. Kromě mimořádných valorizací penzí je to například i zvýšení náhrad za nevydaný majetek při církevních restitucích, upozornil dnes deník Právo.

List s odvoláním na údaje ministerstva financí uvedl, že inflační doložka smlouvy o restitucích zvýšila v loňském roce dosud nesplacený dluh státu vůči církvím zhruba o 1,5 miliardy na celkem 48,5 miliardy korun. Příští rok by se měl dluh navýšit o 1,8 miliardy Kč a v roce 2024 o 6,9 miliardy korun.

Video  Fiala během inspekce na ministerstvu financí: Nižší schodky chceme všichni. A sliby plníme  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

pindal ( 25. března 2023 22:18 )

Podle mého názoru Stanjura je břídil,něco podobného jako Kalousek.To co je spojuje,je šetření na někom a přidání jinému a to z toho co mají k dispozici.O nějakém zvyšování zdroje příjmů nemají ani páru.Na Babiše nemohou ani čuchat v tomto směru,který rozumí obchodu.Já osobně se na ně nezlobím,protože sám to také neumím,ale do takovýchto funkcí se z toho důvodu necpu.Stanjuru i Kalouska považuji za brzdu společnosti.Brzda je ale také nutná,ale blbý je,že jsme se ještě nerozjeli.Babiš to rozjel okamžitě a hned se zjistilo,že nejsou lidi na práci.Za Kalouska nebyla práce a za Stan­jury,­šetři­la,poc­hybu­ji.Js­ou to břídilové

Jirik-ta ( 23. března 2023 10:47 )

Jirik-ta ( 23. března 2023 10:46 )

Jirik-ta ( 23. března 2023 10:44 )

a sakra ukrajina už není v kurzu.
Padaji banky, něco si přej.

ad-ga ( 23. března 2023 08:19 )

Už 12. prosince 2022 Petr Fiala, který tehdy rotoval na funkci vůdce EU, nechal schválit, že tzv. Fond evropského mírového nástroje (EPF) bude v roce 2023 navýšen

o 2 miliardy EUR, (50 miliard CZK). A že o dalším nezbytném navýšení fondu EPF na rok 2023 se rozhodne hned po vánocích!

Včera 2. března 2023 unikl v Bruselu dokument EU, a ten potvrzuje, že madam Černochová (ODS), a bakalář Lipavský (Piráti), se mají v první polovině tohoto měsíce

dostavit do Bruselu, aby tam formálně schválili Fialou v prosinci naplánované další navýšení evropského mírového nástroje ESF o 1 miliardu EUR. Jen Prozatím!

2 miliardy EUR schválené před vánoci se mají letos použít na dodávky zbraní pro Ukrajinu, a 1 miliarda EUR, kterou se mají dostavit formálně schválit Černochová

a Lipavský bude třeba na okamžitý nákup 300 tisíc granátů ráže 155mm, se kterými Ukrajinci potřebují střílet po Rusech! Jelikož Ukrajinci pálí po Rusech 4 000 až

7 500 ran 155 mm denně, tak jim celá dodávka za 1 miliardu EUR vydrží pouhé necelé dva měsíce! A je tak jasné, že evropský mírový fond EPF, se bude muset letos

ještě několikráte navyšovat!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa