Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Další škrty Fialovy vlády: Podpora stavebního spoření ze strany státu definitivně skončí?!

Autor: ČTK, simao - 
21. března 2023
11:37

Vládní koalice se podle CNN Prima News shodla na omezení podpory stavebního spoření. U současných smluv by se snížila na polovinu, u nových zrušila.

Ministerstvo financí v současnosti zvažuje zrušení nebo omezení státní podpory stavebního spoření. Mělo by to být jedno z opatření pro konsolidaci veřejných financí, které jsou v hlubokém strukturálním schodku. Za tři čtvrtletí loňského roku stát vyplatil na podpoře stavebního spoření 4,3 miliardy korun.

„Návrh na snížení, respektive zrušení státní podpory stavebního spoření je v pokročilé fázi koaličního vyjednávání. Státní podpora by se u stávajících smluv mohla snížit na polovinu, tedy na nejvýše tisíc korun ročně. U nových smluv by se podpora mohla zrušit úplně,“ uvedl pro CNN Prima News mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. 

Stavební spořitelny přitom za první dva měsíce roku poskytly úvěry za 4,4 miliardy korun. Meziročně se objem úvěrů snížil o 72 procent. Vzrostl naopak zájem o nové smlouvy o stavební spoření, které uzavřelo 95 000 klientů, o osm procent víc než v předchozím roce. Cílová částka nových smluv vzrostla o 47 procent na 53,8 miliardy korun.

Podle stavebních spořitelen by zrušení státní podpory vedlo ke ztrátě motivace vkládat peníze do systému stavebního spoření, což by omezilo dostupnost úvěrů na rekonstrukce domů a bytů. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří.

Video  Fiala během inspekce na ministerstvu financí: Nižší schodky chceme všichni. A sliby plníme  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Fialový svrab ( 21. března 2023 21:06 )

Ekonomický analfabet Stanjura se škraloupem kolem tunelování opavského rozpočtu je záruka průšvihu. Tohle má na starosti státní kasu???

Vil Pulman ( 21. března 2023 20:55 )

Volné slepenec a máte jistotu,že se brzo dočkáte bídy a chudoby za podpory velkého lhaní velkého lháře P. Fialy.

nespokojeny ( 21. března 2023 17:28 )

nespokojeny ( 21. března 2023 17:27 )

panda82 ( 21. března 2023 15:29 )

Kdy začne škrtat politikům o výši inflace, by stačilo a bylo fér, to se bojí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa