Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Stanjura chystá revoluci v DPH. Budou jen dvě sazby. Zdraží pivo, vodné i vstupenky

Autor: ČTK, for, swp - 
10. dubna 2023
20:32

Ministerstvo financí navrhuje v reformě daně z přidané hodnoty (DPH) dvě sazby místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. Nahradit by měly současné sazby ve výši 21, 15 a deset procent. Dnes večer o tom informovala Česká televize (ČT). Podle ní ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň navrhuje přesunout část služeb a zboží z nejnižší desetiprocentní do té nejvyšší 21procentní. Šlo by třeba o vodné a stočné, točené pivo nebo vstupenky na sportovní a kulturní akce. Návrh by zvýšil příjmy státu zhruba o 24 miliard korun ročně.

Reforma DPH je součástí vládního plánu snížit v příštím roce schodek státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun. Koaliční partneři chtějí o sazbách i přesunech DPH ještě jednat, sněmovní opozice je zásadně proti. „Expertní návrh ministerstva financí jsme poslali všem vládním stranám a v nejbližších dnech nás čeká debata,“ řekl ČT Stanjura.

V návrhu na přesun do vyšší sazby jsou podle informací ČT například služby, které kvůli covidu a zavedení EET v roce 2020 do nejnižší sazby přesunula vláda Andreje Babiše (ANO). Ta tehdy snížila z 15 na deset procent daň u stravování, ubytování nebo sportovních akcí. Z 21 procent pak do nejnižší sazby přesunula zdanění točeného piva nebo práci kadeřníků.

Ministerstvo financí podle ČT plánuje přesun z deseti procent na 21 procent například u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Zvýšit DPH z deseti na 14 procent chce ministerstvo například u léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků. Naopak snížit DPH z 15 na 14 procent navrhuje u potravin a nealkoholických nápojů, zdravotnických pomůcek, stavebních prací či dětských sedaček, uvedla ČT.

O návrhu nyní budou vládní strany jednat, například Piráti chtějí diskutovat o ubytovacích službách, v případě přesunu do nejvyšší sazby by se to totiž dotklo i studentů ubytovaných na kolejích, řekl ČT předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek.

Stanjura by rád návrh změny DPH předložil Sněmovně v červnu, poslanci by o něm definitivně mohli hlasovat na podzim, uvedla ČT.

DPH je dominantním daňovým příjmem státu, dlouhodobě tvoří zhruba 45 procent celkového daňového inkasa. Loni se na ní vybralo 536,2 miliardy korun, meziročně o 15,6 procenta více. Do státního rozpočtu přispěla DPH 345,2 miliardy korun. Z vybrané DPH získá 64,38 procenta státní rozpočet, 25,84 procenta připadá na obce a 9,78 procenta na kraje.

Video  Fiala během inspekce na ministerstvu financí: Nižší schodky chceme všichni. A sliby plníme  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 11. dubna 2023 19:04 )

Doma ne, ale ve firmě uklízí a stále bude, akorát že teď budou dražší. A těch "bohatých" není určitě tolik, kolik těch nebohatých, a že zrovna uklízecí firmy vás tak zaujaly,, to čumím. K holiči chodí i chudí....tedy teď asi budou méně, nevím, já budu chodit jako vždy. No vypadá to, že tato vláda dělá vše, aby snížila životní úroveň svých občanů, to jedinné se jí daří, akorát to není na pochvalu......

Jaryn19 ( 11. dubna 2023 15:39 )

jenže asi tak 10x méně a některé vůbec, nebo vám doma uklízí firma plátce DPH?

jajas ( 11. dubna 2023 15:26 )

Tak určitě tyto věci užívají i nebohatí......

Jaryn19 ( 11. dubna 2023 14:18 )

tady je desítky let vyšší DPH na potraviny než v Německu, minulé vlády se vykašlaly na běžné občany, ty pracovaly pro milionáře. Proto zlevnily DPH na věci, které užívají ve velkém hlavně bohatí, třeba uklízecí práce, kadeřnictví, voda atd

jajas ( 11. dubna 2023 13:08 )

No dyť jo, teď už pomalu dolů jdou, ale stále to ještě někde drhne, pořád se mi vyplatí nakoupit u "sousedů". Ceny půjdou dolů i bez trapného 1% DPH, takže vláda pak může opět sdělit národu, že "to zvládla"...! Stejně budeme mít ty ceny vyšší než sousední státy. Když už se vyplácí nakupovat i v Německu, tak to by muselo trvat dlouho, než se u nás ty ceny sníží.....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud