Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Obce a kraje hospodařily loni s přebytkem téměř 33 miliard. Kuba: Využíváme to ku prospěchu obyvatel

Autor: ČTK - 
1. dubna 2023
21:00

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

„Hlavním důvodem je poslední změna rozpočtového určení daní. Kdybychom nezvýšili koeficienty na podíl obcí a krajů na rozdělení daní, tak by loni byly na nule,“ řekl ČT k výsledku hospodaření samospráv ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Obce a kraje dosáhly vysokého přebytku hospodaření navzdory tomu, že loni na konci února začala ruská invaze na Ukrajinu, která významně přispěla ke zdražení energií a pohonných hmot. Samosprávy měly také zvýšené výdaje kvůli pomoci lidem prchajícím do Česka před válkou na Ukrajině.

Největší přebytek z obcí v zemi zaznamenala loni Praha, a to zhruba 15,5 miliardy korun. Příjmy města činily více než 120 miliard a výdaje méně než 105 miliard korun.

Zůstatky na bankovních účtech obcí loni dosáhly podle ČT 331,5 miliardy korun a na účtech krajů 71,2 miliardy. „Je škoda, pokud obce a kraje nevyužívají své investiční možnosti,“ uvedl Stanjura.

„Kraje a obce by měly ty peníze využívat ku prospěchu svých obyvatel. A myslím si, že se o to maximálně snaží,“ řekl televizi předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Video  Fiala pro Blesk: Důchodovou reformu prostě udělat musíme! A ne strkat hlavu do písku.  - David Polák, Karel Kopáč
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa