Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Česká pošta: Zavřou i vaši pobočku? Ekonom mluví o smysluplném a opodstatněném kroku

Autor: ČTK, ula, lig - 
1. dubna 2023
12:22

Počet poboček pošty se má k 1. červenci snížit o 300 na 2900. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů a samozřejmě veřejnost. Ekonom Lukáš Kovanda ovšem upozorňuje, že jde o krok, který je v nepříznivé hospodářské situaci České pošty prakticky nezbytný a smysluplný. Dodal, že svou síť redukují např. i banky a to od roku 2014.

Počet poboček pošty se má k 1. červenci snížit o 300 na 2900. Vláda o tom bude rozhodovat zřejmě příští týden. Za posledních pět let klesl podle České pošty zájem o tradiční poštovní služby vlivem digitalizace o 40 procent. Pobočková síť se přitom nezměnila. Pošta podle pověřeného generálního ředitele Miroslava Štěpána nezavře pobočky v obcích, kde je pouze jedna. Pobočky, které budou nově spádové pro klienty, jejichž pošta bude zrušena, pak podle Štěpána zajistí dostatečnou kapacitu pro jejich obsluhu.

Podle ministra Víta Rakušana (STAN)  letos České poště hrozila insolvence, a proto bylo nutné zahájit transformaci podniku, jejíž součástí je právě snížení počtu poboček a také propuštění asi 1600 z celkových 23.000 zaměstnanců firmy. Stát poště za to, co si u ní objednal, neplatil dostatečně, uvedl ministr.

Ekonom: Nezbytný a smysluplný krok

Ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank uvedl, že Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný.

„Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“,“ dodává ekonom.

Podle něj však svoji pobočkovou síť dramaticky redukuje také soukromý sektor, a to konkrétně v případě bankovních poboček. Tento počet se snižuje prakticky nepřetržitě od poloviny roku 2014, jak vyplývá ze statistiky České národní banky.

Banky rušily pobočky... bez občanských otřesů

„V půli roku 2014 bylo v Česku celkem 2235 fyzických bankovních míst. Zejména kvůli nástupu online bankovnictví však jejich počet do konce loňska klesl na 1526. Banky tak za tu dobu zrušily celkem 706 svých poboček. A žádné společenské otřesy kvůli tomu nenastaly,“ říká Kovanda a pokračuje: „A nenastal ani přeliv klientely k těm bankám, které by se snad s rušením poboček záměrně „zdržely“, aby situace využily a přetáhly klienty konkurenci. Naopak, svoji konkurenceschopnost si drží ty banky, které jsou ochotny pobočky poměrně rázně škrtat.“

Uznává, že chystané rušení poštovních poboček je poněkud rychlejší, než rušení poboček bankovních. Za loňský rok se v Česku zrušilo 70 bankovních míst, pošta ruší 300 míst a to už během čtvrt roku.

Přesto Lukáš Kovanda považuje krok České pošty za ekonomicky opodstatněný a smysluplný.

„Banky na „novou dobu“, zejména rozmach online prostředí, reagují už od zmíněného roku 2014. Kdyby své zeštíhlování už tehdy zahájila také Česká pošta, mohlo být mnohem postupnější a pozvolnější, jako je tomu u bank. Podstatou problému tak je opět neakceschopnost minulých managementů České pošty, dosazovaných zhusta na základě politického klíče, nikoli na základě schopností nebo odbornosti,“ uzavírá Kovanda.

Starostové, primátoři i hejtmani se bouří

Někteří starostové, primátoři či hejtmani si stěžují na to, že s nimi stát rušení pošt předem neprojednal. „Je tristní, že celá skutečnost byla jen jednostranným oznámením společnosti,“ uvedla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub). „Vláda bohužel opět rozhodla o nás bez nás,“ uvedl plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO).

„Rozumím, že Česká pošta hledá úspory, kde se dá, ale postup, kdy se starosta dozvídá o zrušených pobočkách ve své obci z médií, považuji za bezohledný,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). „Stavějí nás před hotovou věc, lidé mi už volají a říkají: 'Starosto, něco s tím udělej!', ale otázka je, jak dalece to budeme schopni zvrátit,“ řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek (sdružení Oušťáci). Také zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) uvedl, že vůbec nebyl dán prostor pro diskusi.

Nejvíce poboček se ruší na Moravě

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (dříve ANO) žádají v otevřeném dopise ministra vnitra, aby rušení pošt přehodnotil. Podle nich je nepřijatelné a může zvýšit nezaměstnanost. „Jeví se, že jediným kritériem, které bylo zvoleno, je docházková vzdálenost, nic dalšího. Ta kritéria nerespektují, aspoň podle mě, specifika města, jeho sociálně-ekonomickou strukturu, věkovou strukturu,“ řekl Macura.

Také podle předsedy Svazu měst a obcí Lukla je nutné se starosty obcí, kde chce stát pošty rušit, jednat o místních specifikách. „Bez úzké a věcné komunikace se nepodaří ani desetina předpokládaného,“ uvedl. Zástupci České pošty oznámili, že chtějí starostům a primátorům osobně vysvětlit výběr rušených poboček a prodiskutovat budoucí zajištění poštovních služeb.

Kuba: Je logické, že to vyvolává velkou diskusi

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyzval k racionální diskusi. „Je logické, že tohle téma vyvolá velkou politickou diskusi, protože se redukuje veřejná služba tam, kde jsou na ni lidé zvyklí,“ řekl. Považuje za nutné, hledat způsob, jak veřejné prostředky vynakládat co nejúčelněji.

Úspory v České poště obhajuje i středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Já si myslím, že bez některých zásadních opatření, která se měla z mého pohledu udělat možná už fakt dávno, třeba před deseti lety, se Česká pošta v současné situaci neobejde,“ uvedla.

Podle čeho se vybíraly rušené pobočky?

Starostové a primátoři si ale často stěžují kromě rušení poboček i na důvody výběru rušených pošt. Rušené pobočky pošta údajně vybírala podle návštěvnosti, počtu transakcí, ekonomické rentability provozu a kritérií důležitých pro klienty, jako například bezbariérový vstup. Někde by ale měla skončit třeba právě bezbariérová pošta. Týká se to třeba Valašského Meziříčí na Vsetínsku, kde mají být podle starosty Roberta Stržínka (ANO) zrušeny tři ze čtyř pošt. „A třetí rušená je v ulici J. K. Tyla, tedy na našem největším sídlišti, v budově, kde je domov seniorů, kam chodí všichni naši senioři, využívají bezbariérového přístupu, protože pošta na náměstí není bezbariérová,“ uvedl.

Některé obce kritizují rušení pošt v oblastech obývaných hlavně seniory. „Pro nás by uzavření pobočky ve Staroměstské ulici znamenalo, že budou tyto služby hůře dostupné zejména pro dům s pečovatelskou službou, tedy pro seniory a také pro obyvatele okolních sídlišť,“ uvedl starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní). „Pobočky budou zrušené i v okrajových územích Budějovic, kde jsou třeba starší občané, kteří si určitě datovou schránku zřizovat nebudou, pro důchod si musí dojít,“ řekla budějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).

Zkomplikuje rušení pošt dopravu?

Rušení pošt může také zkomplikovat dopravu. V Havlíčkově Brodě považuje radnice za nepřípustný hlavně konec pošty v Nádražní ulici. „Protože je pro nás strategickou poštou, využívá ji mnoho občanů,“ uvedl starosta Zbyněk Stejskal (ODS). Když budou všichni jezdit na poštu u náměstí, mohlo by to podle něj také ztížit dopravu v centru, i kvůli omezeným možnostem parkování.

Podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka (ANO) nedává rušení pošt někdy ani ekonomický smysl. „Jestliže pošta vysílá po 100 letech signál, že prodává domy, které kdysi pro její fungování tato země zajistila, a zůstává v komerčních prostorách v nákupních centrech, kde platí nájem, tak je to opravdu velmi špatný signál pro českou veřejnost o hospodaření země,“ řekl.

Video  Exšéf České pošty pro Blesk: Pošta má jedinou šanci na přežití! Jakou?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Podívejte se na přehled rušených poboček v naší galerii:

JaNat ( 2. dubna 2023 01:12 )

Psala jsem o Bruselu, tak to tě taky mohlo trknout, ne? To, že to nenapadlo ty ostatní se vůbec nedivím. Petr Klíč ten jen čeká na každý můj překlep, aby si mohl kopnout nebo plivnout na mě. Tak hlavně, že se mu ulevilo. Chudáček maličký. Zítra budou všichni zase lamentovat, že jsem tu ponocovala.

JaNat ( 2. dubna 2023 01:02 )

Sorry, EK.

Fialova katastrofa ( 1. dubna 2023 21:43 )

Zavřou konečné i Rakušana?

Uživatel_5375963 ( 1. dubna 2023 21:28 )

Zrušit Rakušana.

Fialova katastrofa ( 1. dubna 2023 21:03 )

Důchodcům je třeba nepříjemnit život co nejvíce, neboť dle vlády způsobují hospodářské škody. Ted ještě Válkovy poplatky u lékaře a za recept. A hlavně zrušit slevy na jízdném. Někde na ty zbraně vzít musíme!

Zobrazit celou diskusi