Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Zoufalí lidé kvůli rušení 300 poboček České pošty: „Lumpárna! Už tak lítám jako deb*l...“

Autor: Tomáš Belica, Rostislav Fridrich - 
1. dubna 2023
05:00

Zhruba dvě třetiny z 300 rušených poboček České pošty připadá na území Čech, více než stovka jich pak zanikne na Moravě. Nejvíce jich k poslednímu červnu skončí v Praze, Ústeckém, Středočeském kraji a Moravskoslezském kraji. Blesk čtenářům přináší kompletní přehled všech filiálek, které skončí. A také reakce lidí z oblastí, kde má k rušení pošt docházet.

Nejmenší „masakr“ se podle seznamu, který pošta včera zveřejnila, chystá na Vysočině a Liberecku. Ministerstvo vnitra a vedení státního podniku nutnost uzavření filiálek a s tím nucené propouštění jejich zaměstnanců – 1600 lidí po celé ČR – považuje za nezbytné. Docházková vzdálenost na pobočku se má zvednout ze dvou na 3 kilometry.

Bez transformace podniku, která má proběhnout k 1. lednu 2025, by totiž hrozila insolvence. Náklady na proměnu se vyšplhají až k 8 miliardám. Jen za loňský rok firma zvýšila ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun.

Rakušan: Dostupnost služeb zůstane zachována

Pobočky, které se uzavřou k poslednímu červnu, pošta prý vybírala podle návštěvnosti klientů, počtu uskutečněných transakcí, či ekonomické rentability jejich provozu. Ministr vnitra Vít Rakušan (44, STAN) včera ujišťoval, že i přes výraznou redukci zůstane dostupnost služeb zachována. A stát se i postará o propuštěné zaměstnance. Těm nabídne rekvalifikaci, část pošťáků by šlo podle ministra zaměstnat na Úřadech práce.

Pošta, jak je koncipována nyní, by brzy skončila. Transformace umožní zachovat dostupnost i zvýšit kvalitu služeb,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (44, STAN). Všem to ale není po chuti.

Rušení poboček vyvolává vášně

Proti rušení tolika poštovních míst na severu Moravy se už ozvali hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (63) a primátor Ostravy Tomáš Macura (58). Vyzvali Rakušana, aby došlo k přehodnocení takového rozhodnutí. V samotné Ostravě ubude 19 poštovních filiálek, v Brně 12, v celém Jihomoravském kraji 22, ve Zlínském 15, v Olomouckém 20 a v kraji Vysočina 9 poboček. „V žádném případě s tím nesouhlasíme. Vztek a odpor lidí je na místě a rozumíme tomu,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská (59, Osobnosti pro Třinec). V jejím městě dojde ke zrušení tří poboček.

Velkému rušení poboček se nevyhla řada okresních měst. Jako příklad uvádíme případ Chrudimi, kde dojde k uzavření tří poboček z celkových čtyř. V provozu zůstane pouze „hlavní pošta“ na Resselově náměstí. „Je to lumpárna. Chápu, že musí něco omezit, ale zavřít okresnímu městu tři pošty ze čtyř je až moc. Pochopil bych ještě, kdyby se zrušily dvě. Dřív jsem byl spokojený, protože si člověk mohl vybrat, ale nechat skoro třicetitisícovému městu s periferiemi jednu pobočku je prostě málo,“ míní čtenář Blesku Tomáš.

Velkým problémem pobočky na Resselově náměstí je podle něj kromě přetíženosti i horší přístup. „Měli nechat alespoň na druhém konci města ještě jednu pobočku. Teďka to svedli všechno na náměstí, kam se musí jezdit Širokou ulicí po schodech a není tam kde zaparkovat,“ dodal.

Alena (64) z Nymburka: Nechají nejhůře dostupnou

To, že v patnáctitisícovém Nymburce zruší dvě pobočky ze tří, by nejspíš obyvatelé okresního města skousli. Problém však nastává s volbou, která zůstane. Má to být ta na náměstí, zatímco další u nádraží a na sídlišti zaniknou.

„Všichni jsme přesvědčeni, že nejdůležitější je pro nás ta na nádraží,“ říká Alena Špitálská (64). Bolavou patou pošty na náměstí je, že u ní není kde zaparkovat. U pobočky na nádraží je to snazší. „A je dostupná i pro všechny dojíždějící vlakem,“ vysvětlila Špitálská, která bydlí na sídlišti, stejně jako mnoho dalších seniorů. „Teď budeme všichni chodit do centra,“ dodává.

Zdeněk z Ostravy: Už tak lítám jak deb*l

Malér tuší za rušením části poboček v Ostravě řezník a uzenář Zdeněk Laník (54). Očekává větší fronty i nárůst zlosti a agrese frustrovaných čekatelů. „Nastane nejen kolaps a katastrofa, ale lidé se tu budou hádat, budou se taky fackovat, nervózní jsou hodně už teď,“ odhadl Zdeněk Laník. Problémy s podáním dopisu měl už včera, ještě před změnami. „U nás v Mariánských Horách mají otevřeno jen v pondělí a ve středu od 10 do 12 hodin, nato je pauza, a pak už jsem v práci, takže mám smůlu. Lítám potom po Svinově jako de*il,“ zuří.

Zdeněk Laník čeká na obyčejné podání dopisu na ostravské pobočce už nyní desítky minut Zdeněk Laník čeká na obyčejné podání dopisu na ostravské pobočce už nyní desítky minut | Blesk:Karel Janeček

Marcela ze Chcebuze: Budu dojíždět 8 km

„No to mi ani neříkejte, to mi teda hodně vadí,“ rozčílila se důchodkyně Marcela Elicerová (77) ze Chcebuzi na Litoměřicku, když se dozvěděla o konci pobočky vedle jejího domu. „Chodím si tam pro důchod, pro doporučenou poštu, jezdí sem i lidé z okolních vesnic. To teď budeme muset až do Štětí, což je asi osm kilometrů daleko,“ kroutí hlavou seniorka. Auto nemá, a bude tak odkázaná na autobus, který tu ale jezdí jednou za tři čtvrtě hodiny. „A pak ještě čekat ty fronty, co jsou tam u přepážky,“ podotkla žena. Štětská radnice chce lidem pomoci. „Buď na své náklady zřídíme partnerské poštovní místo, nebo zapojíme naše seniorské taxi,“ řekla místostarostka města Michaela Véghová.

Marcela Elicerová je ze zrušení pošty vedle svého domu rozčílená Marcela Elicerová je ze zrušení pošty vedle svého domu rozčílená | Blesk:Michal Israel Volf

Na Žižkově přežila jedna z šesti

Nelehce se se změnami vyrovnávají na pražském Žižkově. Z celkem šesti poboček se jich má uzavřít rovnou pět! Všichni tak budou navštěvovat jednu poštu v Olšanské ulici? Proti tomuto kroku České pošty se ihned ohradil starosta Prahy 3 Michal Vronský. „Nedokážu si představit, že městskou část, kde žije 80 tisíc obyvatel, bude obsluhovat jedna jediná kamenná pobočka. Výrazně se tím sníží komfort pro naše občany, s čímž zásadně nesouhlasím,“ řekl. Česká pošta podle něj rušení poboček s městskou částí dopředu nekonzultovala. „Takový postup považuji za zcela neférový. Přišlo jen strohé oznámení,“ dodal Vronský s tím, že se obrátí na Českou poštu i ministra Víta Rakušana (STAN).

Staré Město bez obsluhy

Desítky lidí si včera vyrazily poslat či vyzvednout balíček na jednu ze tří posledních poboček v Praze 1 v Kaprově ulici nedaleko Staroměstského náměstí. I ta se má zavírat. Slouží nejen starousedlíkům ze Starého Města a Malé Strany, ale i přespolním. A spoustě firem a podniků. Pro obsílku si sem včera dorazila i Marie (67) z Prahy 3. „Tu poštu znám a byla jsem zrovna v centru. Připadalo mi, že je poměrně frekventovaná,“ řekla s tím, že rušení poboček považuje za problém. „Hlavně pro starší lidi, kteří se špatně pohybují a budou muset někam dojíždět,“ uvažovala. O změně neví ani zaměstnanci. „Pořád se mě na to lidé ptají. Zatím nám o tom nic neřekli,“ komentovala to jedna z doručovatelek. 

V Mariánkách ruší bezbariérovou pobočku

Obyvatelé Mariánských Lázní zuří. Česká pošta plánuje zrušit pobočku v Tepelské ulici, která je bezbariérová. Ve městě zůstane pouze ta s prudkým schodištěm. Nad zrušením pobočky se pozastavuje i projektant Vladimír Šapov (48), který žije asi 30 let právě v blízkosti Tepelské ulice. „Je to nesmyslné, hnát lidi z okrajových částí města do centra. Je tam prudké schodiště, se kterým mají problém i zdraví lidé, co budou dělat senioři a imobilní, netuším,“ čílí se. Své rozhořčení neskrýval ani starosta Martin Hurajčík. „Znamenalo by to, že všichni by museli do jediné pobočky, která není bezbariérová, nemá dostatečné množství parkovacích míst a MHD zde není tak blízko jako v Tepelské ulici,“ poznamenal.

Video  Exšéf České pošty pro Blesk: Pošta má jedinou šanci na přežití! Jakou?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

žanyn ( 6. dubna 2023 11:31 )

A kdo je blbej? Páni politici co je volíme a nebo my, voliči? Prostě zpitomění národa. A dnes - pozdě bycha honit.

žanyn ( 6. dubna 2023 11:28 )

Nic než souhlas s nadpisem. Ergo - dal jsem si poslat internetovou zásilku do místa bydliště. A ouha. Posílají mi ji jinde poblíž. Tohle se mi u místní pošty nikdy nestalo. Prostě místo propuštění zbytečných byrokratů ruší pobočky. To je na demisi ministra.

tom999 ( 2. dubna 2023 23:59 )

Koalice odmítla mimořádnou schůzi kvůli návrhu ANO na zmrazení platů politiků

10.3.2023

Sněmovna nebude návrh opozičního hnutí ANO na zmrazení platů politiků na pět let projednávat ani schvalovat na mimořádné schůzi. Její program dnes vládní koalice nepodpořila, přičemž k přijetí chyběl jediný hlas.

Předseda hnutí Andrej Babiš vládě vyčetl, že dopustila navýšení platů ústavních činitelů od začátku letošního roku, zatímco důchodcům sníží valorizaci penzí.

Vláda rozjela asociální politiku, chce teď důchodce připravit o 1000 korun každý měsíc na penzích," prohlásil Babiš. Vypočítal, že s ohledem na zvýšení platů ústavních činitelů dostane jako řadový poslanec od června do konce roku o 96.000 korun navíc, zatímco důchodci v průměru o 7000 korun přijdou.

"Vláda nechce dát důchodcům 7000 korun, a já za sedm měsíců budu mít navýšení 96.000, které samozřejmě posílám samoživitelkám, a považuji to za skandální," uvedl bývalý premiér.

tom999 ( 2. dubna 2023 23:56 )

Platy politiků skokově vzrostou

Platy vrcholných politiků od ledna 2023 vzrostou o zhruba 12,7 %.

Podle sdělení ministerstva práce a sociálních věcí, které bylo publikováno ve Sbírce zákonů, si tak poslanci a senátoři polepší měsíčně o 11 600 korun na 102 400 a prezident o 38 500 na 341 200 korun.

Skokově vzrostou i platy ministrů.

Předsedové obou parlamentních komor a premiér budou příští rok pobírat 274 800 korun a místopředsedové Sněmovny a Senátu a ministři 195 300 korun. Nárůst u nich bude činit 31 000 korun a 22 100 korun. Odměna místopředsedy vlády vzroste o 26 600 korun na 236 000 korun a předsedů parlamentních výborů, komisí a delegací o 16 300 korun na 144 100 korun. Místopředsedové senátních a sněmovních výborů a předsedové podvýborů si polepší o 13 900 korun na 123 200 korun.

Politikům vzrostou s platy i měsíční náhrady. Například prezident bude mít zvláštní víceúčelovou paušální náhradu 317 500 korun místo nynějších 281 700 korun. Paušální náhrada premiéra bude činit 35 100 korun a ministra 28 500 korun, což je růst o 3900 korun a 3200 korun. V případě poslanců a senátorů se paušální náhrada na stravné a reprezentaci zvýší z 13 500 korun na 15 200 korun, na cestovních náhradách budou mít podle vzdálenosti bydliště až 56 900 korun. Víceúčelová paušální náhrada předsedy parlamentní komory bude činit 55 000 korun, nyní představuje 48 800 korun.

Platy vrcholných politiků se odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Vypočítávají se z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství a zákonného koeficientu 2,5. Přesnou výši platové základny zveřejňuje koncem roku ministerstvo práce a sociálních věcí v příslušném sdělení. Základna na příští rok činí 94 757,50 koruny proti nynějším 84 060 korunám.

tom999 ( 2. dubna 2023 23:51 )

Počet státních zaměstnanců se letos oproti loňsku zvýšil o více než 10.000 osob a poprvé v historii Česka atakuje půlmilionovou hranici, když dosahuje cifry 499 056 osob.

Pokud by vláda snížila jejich počet na úroveň roku 2016, ušetřila by přes 50 miliard korun ročně.

Lenost a opak odvahy. Pro onen nedostatek odvahy je takové pěkné české slovo, ale to se do médií nehodí.

Fakticky a technicky tomu nebrání nic. Trh práce potřebuje nové lidi, potřebuje, aby se pracovní síly uvolnily ze státního sektoru.

Přepálené daně potřebují propustit státní zaměstnance, aby mohly klesnout. Inflace potřebuje propustit státní zaměstnance, aby mohla klesnout. Firmy přetížené byrokracií potřebují propustit státní zaměstnance, aby je byrokracie nedusila.

Důchodci potřebují propustit státní zaměstnance, aby místo na platy zbytečných úředníků bylo na důchody.

Všichni potřebujeme propouštění státních zaměstnanců jako sůl!

Jenom vláda na to nemá kule.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa