Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Účast Lavrova na zasedání OBSE budí emoce. Lipavský při jeho projevu opustil sál. A nebyl jediný

Autor: ČTK, red - 
30. listopadu 2023
14:24

V Severní Makedonii dnes začalo zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), na kterém bude Česko zastupovat Jan Lipavský. Ruský ministr zahraničí dnes ve svém projevu obvinil Západ, že vede hybridní válku proti Rusku, a řekl, že její další obětí se může stát Moldavsko. Evropskou unii podle agentury Reuters označil za "agresivní geopolitický projekt".  Lipavský při Lavrovově projevu ve Skopji opustil sál, spolu s ním odešli i další.

„Spojené státy a jejich evropské satelity ve snaze srazit ruskou ekonomiku uvalily na Rusko tisíce sankcí, čímž ukončily širokou praktickou spolupráci mezi Východem a Západem v našem kdysi společném regionu,“ prohlásil podle agentury TASS ministr zahraničí země, která loni v únoru napadla Ukrajinu, a Západ proto přijal řadu sankcí proti Rusku.

Lavrov prohlásil, že Moldavsko je odsouzeno k tomu, aby se stalo další obětí hybridní války proti Rusku, kterou podle něj rozpoutal Západ. Samotná OBSE je podle vrcholného ruského diplomata v „žalostném stavu“ a její vyhlídky zůstávají nejasné.

„Česká delegace projev ruského ministra zahraničí poslouchala v zastoupení referenta, který má na starosti dezinformace,“ uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí. „Projev ruského ministra zahraničí jsem si ve Skopje neposlechl. Považoval jsem za přínosnější, aby byl v tu chvíli v sále náš kolega, který má na starosti monitoring dezinformací,“ napsal Lipavský na síti X.

OBSE vznikla v roce 1975 v době vrcholící studené války, aby podporovala dialog mezi Západem a Východem. Cílem organizace je posílení evropské bezpečnosti, upevnění lidských práv, demokracie a zásad právního státu. V současnosti jde o jedinou evropskou bezpečnostní platformu, která sdružuje evropské země včetně Ruska a Ukrajiny se Spojenými státy a Kanadou. Rotující předsednictví nyní zajišťuje Severní Makedonie.

Činnost organizace je do značné míry ochromená s ohledem na faktické právo veta, které uplatňuje Moskva. Předsednictví v OBSE mělo příští rok převzít Estonsko, ale Rusko tento krok zablokovalo. Na dvoudenním zasedání ve Skopje by měla být potvrzena dohoda vyjednaná na poslední chvíli, že se vedení organizace chopí neutrální Malta.

Ministři dnes ve svých projevech většinou Rusko tvrdě kritizovali a poukázali na to, že Moskva útočnou válkou proti sousední zemi porušila principy, na nichž OBSE stojí. Jiný tón zvolil podle očekávání například maďarský ministr Péter Szijjártó, který s Lavrovem jednal i bilaterálně. Podle něj je jediným řešením konfliktu jednání o míru a dodávky zbraní Ukrajině ho jen oddalují.

Ukrajinský zástupce už dopředu uvedl, že při Lavrovově projevu bude chybět. Estonsko, Lotyšsko a Litva uvedly, že schůzky se nezúčastní ani jejich ministři, protože hrozí, že Lavrovova přítomnost bude legitimizovat ruskou agresi. Ve středu se ze stejných důvodů připojil k bojkotu také polský ministr zahraničí.

Šéf české diplomacie Lipavský novinářům tento týden řekl, že se do Skopje chystá odcestovat. Nechce se však zúčastnit ničeho, co by mohlo dát legitimitu ruské válce proti Ukrajině. Lipavský zároveň prohlásil, že neočekává, že by na akci s Lavrovem jakkoliv komunikoval. Během jeho projevu chce odejít ze sálu. Dříve se objevily informace, že by měl Lavrov s ostatními účastníky i večeřet, nakonec se ale ukázalo, že byla mylná. 

Lavrovovy letecké trable

Rozhodnutí Bulharska nepovolit letadlu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem přelet nad svým územím je podle Kremlu hloupé a absurdní. Za „zlovolnou hloupost“ ho na sociální síti Telegram označila i Lavrovova mluvčí Marija Zacharovová. Lavrov letěl na dnešní ministerské zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Severní Makedonii a jeho letadlo nakonec muselo zvolit delší trasu přes Turecko a Řecko, informovala agentura Reuters. Podle Zacharovové byla důvodem bulharského zákazu její přítomnost na palubě, bulharské úřady rozhodnutí zatím nijak nekomentovaly. Původně Bulharsko povolení k přeletu ruského letadla udělilo.

„Zlovolná hloupost rusofobů dosáhla bodu, kdy poprvé v dějinách úřady nedaly zákaz letadlu, ale osobě v daném letadle,“ napsala mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Uvedla také, že Sofie vytváří „nebezpečný precedent“ a že by Rusko mohlo přijmout podobná opatření pro přelety letadel s představiteli NATO.

Lavrov má dnes přednést projev na zasedání OBSE ve Skopje. Kvůli jeho přítomnosti jednání bojkotuje Ukrajina, Polsko a rovněž Estonsko, Lotyšsko a Litva. Česko zastupuje ministr zahraničí Jan Lipavský.

22:01
Dnes

Vážení čtenáři, pro dnešek naše zpravodajství z války na Ukrajině končíme. Čerstvé zprávy přineseme v pondělí ráno, dobrou noc.

21:40
Dnes

Konečná bilance po sobotním ruském útoku na Oděsu: 12 mrtvých včetně 5 dětí. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo vnitra, které také sdělilo, že záchranářské akce skončily. 

21:22
Dnes

„Tato válka musí být pro Rusko, pro teroristy beznadějná. Musí vycítit, že existuje síla, která ničí ty, kdo se snaží zničit život. A my to můžeme zajistit. Každý partner ví, co je zapotřebí. Hlavní je politická vůle, aby se to stalo. Zajistit takovou úroveň dodávek, která pomůže,“ vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X.

Zobrazit celý online
Video  Česko zmrazí ruský státní majetek, oznámil Lipavský. Netýká se to ambasády.  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa