Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Snazší bude získat zpět Krym než Donbas, přiznal Zelenskyj. A vyrazil na frontovou linii

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2023
14:37

Pro Ukrajinu bude jednodušší získat zpět poloostrov Krym než oblast Donbasu na východě země, řekl podle agentury Unian ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při středečním setkání s ukrajinskými vysokoškolskými studenty. Donbas je totiž podle prezidenta za deset let bojů silně militarizován a jsou tam časté proruské nálady. Zelenskyj kromě toho na sociální síti X informoval, že navštívil ukrajinské vojáky na frontě u Kupjansku v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny.

„Když se podíváme na Donbas, tak lidé tam už deset let žijí v jiném prostředí, je to dlouhý proces,“ uvedl Zelenskyj a poukázal přitom na válku na východní Ukrajině s proruskými separatisty, která začala v roce 2014. „Území se navracejí s lidmi, a pokud lidé nechtějí, tak to bude složité,“ zdůraznil prezident.

Ve stejném roce, kdy propukla válka na východní Ukrajině, Rusko nelegálně anektovalo poloostrov Krym. Krátce poté, co klíčová místa na poloostrově obsadili ruští vojáci, vypsaly krymské úřady referendum, v němž se většina krymských obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku. Ukrajinské vedení a západní státy ale hlasování označily za ilegální a zmanipulované.

22:01
3. 3. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek naše zpravodajství z války na Ukrajině končíme. Čerstvé zprávy přineseme v pondělí ráno, dobrou noc.

21:40
3. 3. 2024

Konečná bilance po sobotním ruském útoku na Oděsu: 12 mrtvých včetně 5 dětí. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo vnitra, které také sdělilo, že záchranářské akce skončily. 

21:22
3. 3. 2024

„Tato válka musí být pro Rusko, pro teroristy beznadějná. Musí vycítit, že existuje síla, která ničí ty, kdo se snaží zničit život. A my to můžeme zajistit. Každý partner ví, co je zapotřebí. Hlavní je politická vůle, aby se to stalo. Zajistit takovou úroveň dodávek, která pomůže,“ vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X.

Zobrazit celý online

„Na Krymu boje nebyly, a proto si myslím, že Krym opravdu čeká na navrácení. Donbas také, ale bude to složité, protože velká část tohoto území byla okupovaná a velmi silně militarizovaná,“ sdělil prezident. Prohlásil také, že proruští separatisté z Donbasu jsou mnohdy motivovanější bojovat než vojáci ruské armády.

Zelenskyj dnes kromě toho ve vyjádření na sociální síti X poděkoval ukrajinským vojákům nasazeným u Kupjansku. Právě u Kupjansku se podle pravidelných hlášení ukrajinské armády odehrávají v poslední době jedny z nejtvrdších bojů na ukrajinské frontě. Zelenskyj navštívil od začátku ruské invaze na Ukrajinu vojáky na frontě opakovaně.

Video  Vystrčil a Pekarová v Kyjevě: Zachytilo je video Zelenského  - reprofoto X Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa