Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Putin poprvé od začátku války promluví na summitu zemí G20. Ale jen virtuálním

Autor: ČTK, jmr - 
20. listopadu 2023
16:25

Ruský prezident Vladimir Putin promluví na nadcházejícím virtuálním summitu největších světových ekonomik ze skupiny G20. S odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova o tom informovala ruská státní média. Putin se předchozích dvou summitů, které se za osobní účasti světových státníků a dalších vrcholných představitelů konaly v Indonésii a Indii, neúčastnil; jeho místo na nich zaujal šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Virtuální summit tuto středu pořádá Indie. Jednání státníků navrhl na konci zářijové vrcholné schůzky indický premiér Naréndra Módí.

Putinův projev dnes potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, ačkoliv nezmínil, co přesně bude jeho obsahem. Uvedl také, že se Putin zúčastní mimořádného on-line summitu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR), který bude v úterý věnován současnému konfliktu mezi palestinským radikálním hnutím Hamás a Izraelem.

Putin musel letos zrušit svou účast na summitu BRICS v Jihoafrické republice i G20 v Indii kvůli zatykači, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v souvislosti s rolí ruského lídra při zavlečení ukrajinských dětí do Ruska.

Putin také v souvislosti se svým útočným tažením na Ukrajině nepřijel na summit G20 na Bali v roce 2022. Tam ho nakonec rovněž zastupoval Lavrov, který ale na konci prvního dne vrcholné schůze odjel. Většina států skupiny tehdy ostře odsoudila válku na Ukrajině a vyzvala k bezpodmínečnému stažení Ruska z ukrajinského území.

Válka Rusko vs. Ukrajina
8:39
Dnes

„Chlapi, nechte mě tady. Nemůžu chodit,“ pronese ukrajinský voják v úzkém zákopu pod neustálým ruským ostřelováním. Přes obvazy na nohách poraněných od šrapnelů mu teče krev. Zatímco leží na zemi a kouří cigaretu, zdravotnice jednotky se ho snaží ošetřit. Před chvílí několik metrů od nich projely čtyři nepřátelské tanky a přiměly je i jejich spolubojovníky ukrýt se do černé úrodné země, která se otřásá, jak se stroje valí nad hlavou. Misí jednotky bylo znovudobytí 150 metrů zákopů podél hranice lesa ve východoukrajinském městě Avdijivka, o které se na ukrajinské frontě vedou jedny z nejtěžších bojů, napsala stanice CNN.

7:46
Dnes

V Severní Makedonii dnes začíná zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), na kterém bude Česko zastupovat Jan Lipavský. Plánovaná přítomnost šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova přiměla zástupce Ukrajiny, Polska a pobaltských států zrušit svou účast.

6:40
Dnes

Dobré ráno, zatímco většina dezinformací o válce mezi Ruskem a Ukrajinou se soustředí na frontové linie konfliktu, manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se pravidelně stává terčem lživých obvinění. Podle nich si Olena Zelenská žije zhýralým způsobem života za peníze daňových poplatníků. Více čtěte zde: Ruská dezinformace cílí na „zhýralost“ první dámy

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud