Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Ukrajinci chtějí zbudovat první školu v podzemí! Děti v Charkově se budou moct učit i během útoků

Autor: ČTK, swp - 
2. října 2023
08:47

Úřady v Charkově chtějí vybudovat první ukrajinskou podzemní školu, ve které se může konat výuka i během náletů. Napsal to ruskojazyčný server BBC. Východoukrajinské město leží nedaleko ruských hranic a je častým terčem ostřelování a náletů ruské armády.

„Plánujeme postavit první podzemní školu na Ukrajině, která bude odpovídat moderním regulačním požadavkům pro ochranné stavby. Kryt poslouží tisícům charkovských dětí bezpečně pokračovat v prezenční výuce, a to i při raketové hrozbě,“ uvedl starosta Charkova Ihor Terechov.

Od loňského 24. února, kdy na Ukrajinu vpadla ruská armáda, do začátku letošního školního roku, bylo podle Dětského fondu OSN (UNICEF) úplně zničeno 1300 ukrajinských škol. Kvůli bojům se prezenčně výuky na Ukrajině účastní jenom třetina školáků, uvádí organizace. Další třetina podle ní střídá on-line výuku s docházkou do škol, zbývající děti se učí pouze na dálku.

22:00
Dnes
!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem a pozván je i do Senátu. Návštěva se koná ve chvíli, kdy Bidenova administrativa vyvíjí tlak na Kongres, aby Ukrajině poskytl další miliardy dolarů na pomoc ve válce proti Rusku, uvedla agentura AP.

Cílem návštěvy je zdůraznit podporu Spojených států Ukrajině, oznámil Bílý dům. Součástí návštěvy je „řada schůzek a jednání“, přičemž klíčovými tématy bude obranná spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy, „zejména skrze společné projekty na výrobu zbraní a systémů protivzdušné obrany i koordinace mezi oběma zeměmi v následujícím roce,“ uvedla Zelenského kancelář.

19:55
Dnes

K zajímavému setkání došlo v Argentině, kam dorazil za novým prezidentem Mileiem i maďarský premiér Viktor Orbán, blokující další unijní pomoc Ukrajině. Orbán se totiž v Buenos Aires tváří v tvář setkal právě s dalším z hostů – ukrajinským prezidentem Zelenským.

19:42
Dnes

Argentinský prezident Javier Milei dnes složil přísahu, pogratulovat mu dorazil i Volodymyr Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud