Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Posmrtný dárek, nebo Putinův kalkul? Prigožinova „trollí“ armáda dál funguje a je při chuti

Autor: Markéta Mikešová, swp - 
9. září 2023
05:00

Když se v červnu šéfovi žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgeniji Prigožinovi nepodařilo jeho tažení na Moskvu, začalo se mu tím rozpadat i jeho podnikatelské impérium. Kreml promptně ukončil činnost jeho firmy Internet Research Agency (IRA), trollí farma, o které se Prigožin netajil, že jejím prostřednictvím šíří v zahraničí proruské dezinformace. Až donedávna to vypadalo, že IRA skutečně skončila. Mezitím Prigožin zemřel při pádu letadla. Jenže přibývají náznaky, že trollí farma v tichosti funguje dál.

Informuje o tom server The Daily Beast, který na to upozornili experti, kteří se věnují ruské propagandě. Několika stovek ruskojazyčných účtů se během srpna objevilo na síti X (dříve Twitter), kde tlačí narativy Kremlu, přesně tak, jak to dělaly účty provozované IRA.

„Ať už je dnes IRA kdekoliv, určitě je (účty, pozn. red.) provozují stejní lidé, kteří sedí u podobných stolů bez ohledu na to, jaký název dáte jejich zaměstnavateli. Operace trollů stále probíhají,“ uvedl Darren Linvill, odborník na forenzní analýzu sociálních sítí z Univerzity Clemson.

Ruské dezinformace Linvill zkoumá od roku 2017, od té doby dokázal zanalyzovat 3 miliony příspěvků, za kterými stáli ruští trollové. Jeho práce zaujala i kybernetické vedení americké armády. IRA je totiž trnem v oku amerických úřadů dlouho.

Prigožin byl na své trolly velmi hrdý

Počátky Internet Research Agency jsou tajemné. Organizace zřejmě vznikla v roce 2013, poprvé její praktiky veřejně popsal v roce 2016 ruský novinář a zvláštní zpravodajské ruské odnože BBC Andrej Zacharov. Podle něj šlo o nefalšovanou továrnu na dezinformace se sídlem v Petrohradu. Zaměstnanci IRA se zabývali tím, že na západních sociálních sítích zakládali falešné profily, které sloužily k jedinému – podpoře zájmů Ruska.  

V roce 2017 pak IRA jako hrozbu označily americké tajné služby, podle kterých šlo o trollí farmu. „Hlavní sponzor tzv. Internet Research Agency, která zaměstnává profesionální trolly v Petrohradě, je blízký člověk ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž má konexe na ruskou zpravodajskou komunitu,“ stálo v dokumentu.

O Prigožinovi se tehdy ve vztahu s IRA bezprostředně nemluvilo. Avšak o rok později USA na šéfa wagnerovců kvůli provozu trollí farmy uvalily sankce. Sám Prigožin o organizaci dlouho mlčel, tón změnil až v únoru letošního roku, kdy už byl v souvislosti s válkou na Ukrajině veřejně známou osobou. „Řeknu to rád. Nejen, že jsem IRA sponzoroval. Vymyslel jsem ji, založil jsem ji a dlouho jsem ji vedl. Vznikla proto, aby chránila ruský informační prostor před agresivní západní protiruskou propagandou,“ napsal na telegramu.

IRA měla několik cílů. Jednak šířila ruský postoj ve vztahu k Ukrajině, ostatně organizace vznikla nedlouho před anexí Krymu. Lži, že Ukrajina není reálný stát a že Ukrajinci na Donbase páchají zvěrstva, tlačily na sociálních sítích falešné účty roky, což jen potvrzuje, že válka na Ukrajině ve skutečnosti odstartovala už v roce 2014 – a že její součástí je tvrdý hybridní boj.

Organizace se také zaměřovala na šíření ruských postojů na Blízkém východě a na očerňování ruského opozičníka Alexeje Navalného. Nejvýraznější ale byly pokusy o ovlivňování voleb v zahraničí, zejména v USA.

To byl dnes již velmi známý Projekt Lachta, kdy se Rusové v roce 2016 snažili zhatit kampaň Hillary Clintonové a podporovali Donalda Trumpa. IRA vytvořila tisíce falešných účtů, které schválně sdílely příspěvky extremistických a krajně pravicových skupin, organizovaly pouliční protesty… těžko posoudit, zda by tehdy Trump vyhrál i bez Rusů. Avšak rozhodně mu velmi pomohli. Podle bývalého šéfa FBI Roberta Muellera Rusové ovlivňováním voleb porušili americké zákony, jejich aktivity byly systematické.

Prigožin s takovými schématy nepřišel sám. IRA přijímala zakázky přímo od ruské vlády, zadával je podle listu Vedomosti mimo jiné současný předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. Organizace byla pro Kreml důležitou. Ale pak měla IRA po Prigožinově tažení skončit - napůl z rozhodnutí Kremlu, napůl z rozhodnutí samotného šéfa wagnerovců.

Všechno při starém

Bylo by bláhové si myslet, že Rusové by tím se svými kybernetickými dezinformačními operacemi skončili. Podle Linvilla účty, na které narazil, fungují úplně stejně jako ty, za kterými stála IRA. Mají generickou profilovou fotku, vyprodukují několik nezajímavých tweetů, aby vypadaly legitimně, a pak se pustí do komentování a lajkování příspěvků, které podporují ruské narativy.

Jeden takový účet zvládl během 10 minut vyprodukovat více než 10 komentářů. Urazil Navalného, odmítl spekulace, že by Putin stál za vraždou Prigožina, lajkoval příspěvky dalšího účtu, podle kterého Západ dodávkami zbraní zabíjí Ukrajince atd.

Video  Sídlo Wagnerovy skupiny v Petrohradu: Takhle ho po vzpouře zavírali.  - Reuters
Video se připravuje ...

Podle Linvilla je možné, že Kreml po smrti Prigožina prostě jeho trollí továrny plně převzal. Další variantou je, že operace vede jeden z bývalých Prigožinových lidí. Tak jako tak v tom bude mít prsty Kreml. „Popravdě, propaganda je teď pro Putina důležitější, než kdy dříve. Byl by idiotem, kdyby zrušil síť, která mu pomohla se udržet při moci,“ míní expert.

Podle Romana Osadčuka, analytika z Atlantic Council, je zřejmé, že trollové dostali seznam konkrétních témat, o kterých mají psát. Jejich snaha navíc vypadá koordinovaně, protože produkují extrémní množství komentářů a příspěvků, běžně člověk ani na tolik vláken na síti X nenarazí. Dokonce je podle něj možné, že příspěvky jsou automatizované a píše je počítač. Co se týče samotných účtů, minimálně část vytvořená počítačem je.

Slovensko na ráně

Putin si nemůže dovolit o své trolly přijít i kvůli zahraničním volbám, na kterých mu očividně stále záleží. Stačí si vzpomenout na české prezidentské volby, kde i česká policie přiznala, že stopy pokusu o očernění Petra Pavla vedly do Ruska.

Parlamentní volby se momentálně blíží na Slovensku, kde zatím vede Robert Fico, který je nakloněný Rusku. Rusové by byli hloupí, kdyby se toho nesnažili využít, měli by v EU dalšího parťáka kromě maďarského premiéra Viktora Orbána.

Server Vsquare s odkazem na práci analytiků ze sedmi středoevropských zemí upozornil, že na Slovensku stále intenzivněji působí ruský propagandistický server Newsfront, napojený na ruskou tajnou službu FSB. Dokonce měla ještě nedávno slovenská odnož Newsfront největší návštěvnost ze všech evropských mutací – a to vznikla teprve v roce 2020. Telegramovaný kanál Newsfront pak byl jeden z nejsledovanější v zemi.

Obojí bylo na konci srpna zablokováno, jenže Newsfront zareagoval tak, že si prostě na Slovensku založil nový kanál. Dezinformace tak jedou dál.

21:40
Dnes

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to dnes napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Deník připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu - na Den ozbrojených sil - potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti. „Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev - povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní - rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a Hamásem. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

21:22
Dnes

K vězněnému ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému správa věznice už třetí den v řadě nepouští advokáty. Podle serveru Meduza na to upozornila Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Navalnému se podle ní minulý týden udělalo v cele špatně - točila se mu hlava, což ho donutilo lehnout si na zem. V jakém je nyní opoziční představitel stavu, jeho okolí neví.

Jarmyšová nicméně popsala, jak pracovníci věznice reagovali na Navalného zdravotní indispozici minulý týden. „Zaměstnanci věznice hned přiběhli, odklopili pryčnu od stěny, položili na ni Alexeje a dali mu kapačku,“ popsala. Pryčna na samotce, kam Navalného zavírají, musí být během dne podle pravidel věznice přiklopená ke stěně.

„Co to bylo, nevíme, ale vzhledem k tomu, že mu odpírají jídlo, drží ho v trestné cele bez ventilace a omezili mu dobu vycházek na minimum, tak to vypadá na mdloby způsobené hladem,“ popsala Jarmyšová.

Navalného mluvčí doplnila, že když opozičníka později navštívili advokáti, tak byl v pořádku. „Ale teď je to už třetí den, kdy nevíme, kde je,“ dodala. Navalnyj podle ní rovněž týden neposlal žádný dopis a zvenčí mu také nebyly doručeny jeho dopisy.

21:01
Dnes

Ruské tajné služby mohly mít po léta k dispozici záznamy z videokamer z Ukrajiny, které byly vybaveny ruským software, uvedla dnes stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL). Podobné videokamery si na Ukrajině v minulých letech pořizovaly jak státní firmy a instituce, tak také soukromé podniky.

Zařízení byla instalována také v objektech kritické infrastruktury, například v odstavené Černobylské jaderné elektrárně, a oblíbená byla také mezi běžnými občany, kteří je používali k zabezpečení svých domovů.

Experiment RFE/RL ukázal, že než se záznam z těchto videokamer nahraje do telefonu či počítače, ukládá se na servery, které jsou v Moskvě a patří společnostem s vazbami na ruskou tajnou službu FSB. Pokus stanice provedla spolu s odborníky z ukrajinské Laboratoře počítačové kriminalistiky a Laboratoře digitální bezpečnosti. Experiment ukázal, že kamera posílá požadavky na subdoménu webu výrobce kamer. S pomocí této domény lze zjistit několik IP adres, které prozrazují polohu serverů v Moskvě.

Servery přitom podle zjištění stanice patří dvěma společnostem s vazbami na FSB. Jedná se o telekomunikační společnost Didžital Nětvork a společnost VK, která vlastní sociální sítě v Kontaktě nebo Odnoklassniki.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud