Obránci sestřelili ruské supermoderní vrtulníky: Podle exgenerála je to ukázka slabosti okupantů

Autor: Darina Jíchová, swp - 
3. září 2023
11:40

Před jejich vpádem na Ukrajinu v únoru 2022 měla ruská armáda pověst nejen jedné z největších, ale také jedné z nejlepších. Svými vojáky se rád chvástal ruský prezident Vladimir Putin, o početnosti jeho vojsk se nedá pochybovat, o jejich schopnosti ovšem ano. Neúspěchy na Ukrajině svědčí o tom, že renomé ruských vojsk bylo silně „nafouknuté“, na tuto stranu se přiklánějí už i vojenští experti a někdejší přední velitelé armád. Americký vysloužílý generál Ben Hodges, který v minulosti velel americkým jednotkám v Evropě, vyzvedl indikátor dokazující, jak slabá vlastně ruská armáda je, uvedl web Newsweek.

Tímto indikátorem je podle Hodgese to, jak snadno ukrajinští obránci sestřelili dva ruské bitevní vrtulníky Kamov Ka-52 Alligator. Tímto úspěchem se generální štáb ukrajinské armády pochlubil minulý týden, nejdříve ve čtvrtek 17. srpna na východě Doněcké oblasti „sundali“ jeden vrtulník a o dvě hodiny později stejně „bodovala“ 47. samostatná mechanizovaná brigáda v Záporožské oblasti.

Ka-52 měli vojenští experti za jeden z nejschopnějších bitevních vrtulníků a obrovskou hrozbu pro ukrajinskou protiofenzivu. Hodges v rozhovoru pro UKRLIFE.TV rozebíral úspěšné akce Ukrajinců a podotkl, že na videu je vidět, že ruskému letci chyběly schopnosti pilotovat „multimilionový špičkový“ stroj.

„Jak jsem sledoval to video, šokovalo mě, jak se helikoptéra pohybovala ve vzduchu, jak vysoko byla,“ komentoval exgenerál a zkušený velitel. „To je totiž v podstatě rozsudek smrti pro každou bitevní helikoptéru ve válečné zóně. V takové výšce si nejen koledují o sestřelení, ale jsou sestřelení, vždycky,“ doplnil.

Arogance nebo neznalost Rusů

„Podle mě to byla buď arogance pilotů, nebo jejich totální nezkušenost, nebo neznalost,“ zhodnotil počínání Rusů. „A tohle je nejmodernější bitevní vrtulník, pokud jej nepilotuje zkušený a zdatný letec, bude zákonitě sestřelen,“ domnívá se Hodges. Video se objevilo na profilu OSINTtechnical na síti X, dříve twitter, který spravuje analytik think-tanku Center for Naval Analyses. „Po 18 měsících války je to jen další důkaz o tom, že ruská armáda je ve skutečnosti velmi slabá, přestože má efektivní a dobře vybavené letouny,“ poznamenal.

„V poslední době jsme svědky čím dál více debat na téma: Ukrajina nemůže tohle, Ukrajina nemůže tamto… Ale podívejme se, co dokázali: Rusové ztratili nespočet pilotů, hromadu tanků a dělostřelectva, nemluvě o tom, o kolik přišli generálů a dalších velitelů. Jejich logistický systém je velmi křehký. Osobně si myslím, že je třeba dál vyvíjet tlak na Rusko, nepřestávat, neváhat,“ Hodges rovněž zmínil zprávy o tom, že ruské síly se potýkají s nízkou morálkou a špatnou výbavou na frontě.

16:12
Dnes

Drony ukrajinské tajné služby SBU a armádních speciálních sil zasáhly v noci na dnešek přečerpávací stanice ruského ropovou Kujbyšev-Tichoreck ve Volgogradské a Samarské oblasti Ruska.

Tento ropovod se používá k vývozu ropy přes přístav Novorossijsk na jihu evropského Ruska. Uvedl to dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na své nejmenované zdroje.

15:15
Dnes

Nedávný vpád dvou desítek ruských dronů do vzdušného prostoru Polska i další incidenty z posledních dnů proberou členové zahraničního výboru končící Poslanecké sněmovny. Předseda výboru Richard Brabec (ANO) schůzi svolal na čtvrtek 25. září. 

14:10
Dnes

Ukrajina potřebuje obdržet bezpečnostní záruky ještě před ukončením války s Ruskem, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům. Příští týden plánuje na okraji Valného shromáždění OSN schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zelenskyj podle agentury AP doufá, že během schůzek v New Yorku příští týden zjistí, jak blízko je dokončení bezpečnostních záruk, které by měly odradit Rusko od další agrese.

Zobrazit celý online

Newsweek dále připomněl, že minulý týden ruský vojenský blogger obvinil vojenské představitele Moskvy, že nutili vojáky, aby „hlásili smyšlené úspěchy svých misí a potěšili své velitele“, uvádí zprávy Institutu pro studium války. Blogger také uvedl, že ruští vojáci zinscenovali bitevní scény navržené tak, aby napodobovaly úspěch na bojišti.

Video se připravuje ...
Další videa