Na Ukrajinu zamíří stíhačky F-16 dříve? USA daly důležitý oficiální souhlas

Autor: ČTK - 
18. srpna 2023
09:52

Spojené státy schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, aby se mohla bránit ruské agresi. Předány mají být poté, co ukrajinští piloti dokončí výcvik v ovládání těchto letadel, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele. Ukrajina volá po dodání moderních západních stíhaček, které by jí pomohly čelit dosavadní ruské nadvládě ve vzduchu.

Washington poskytl Dánsku a Nizozemsku oficiální ujištění, že USA urychlí schválení žádosti o předání F-16 Ukrajině, jakmile budou ukrajinští piloti vycvičeni, řekl Reuters zmíněný představitel.

„Vítáme rozhodnutí Washingtonu, které dláždí cestu k poslání stíhaček F-16 Ukrajině,“ napsal v sociální síti X, dříve twitter, nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra a dodal, že nyní se bude o celé záležitosti dále jednat s evropskými partnery.

Dánsko a Nizozemsko nedávno požádaly Spojené státy o tato ujištění. USA musí schválit předání amerických vojenských letadel na Ukrajinu, která si dříve pořídili jejich spojenci z NATO. Letadla F-16 vyrábí zbrojovka Lockheed Martin.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken poslal dopisy svým dánským a nizozemským protějškům, ve kterých je ujistil, že žádosti budou schváleny, uvedl americký představitel. „Píši, abych vyjádřil plnou podporu Spojených států jak přesunu stíhaček F-16 na Ukrajinu, tak výcviku ukrajinských pilotů kvalifikovanými instruktory,“ uvedl Blinken v dopisech, jejichž kopii viděla agentura Reuters.

Koalice 11 zemí měla tento měsíc v Dánsku začít s výcvikem ukrajinských pilotů na stíhačky F-16. Minulý měsíc tehdy úřadující dánský ministr obrany Troels Poulsen uvedl, že Kodaň doufá, že se výsledků výcviku dočká začátkem příštího roku.

Členové NATO Dánsko a Nizozemsko vedou mezinárodní snahy o výcvik pilotů a podpůrného personálu k servisu letadel, což by v konečném důsledku mělo vést k předání F-16 Ukrajině pro použití ve válce s Ruskem.

Nizozemský premiér Mark Rutte, jehož vláda je nyní v demisi, v květnu uvedl, že Nizozemsko vážně uvažuje o poskytnutí F-16 Ukrajině, protože v současné době tyto stíhačky vyřazuje. Nizozemsko má podle údajů ministerstva obrany v současné době 24 funkčních F-16, které budou vyřazeny do poloviny příštího roku. Dalších 18 stíhaček je k dispozici, z nichž 12 bylo předběžně prodáno.

22:06
Dnes

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování online zpráv k dění na Ukrajině. Pokračuje zase od rána, teď přejeme klidnou noc.

22:03
Dnes

Za aktuálními dronovými incidenty nad letišti a vojenskými základnami v Belgii stálo pravděpodobně Rusko. Dnes o tom informovala agentura Belga s odvoláním na své zdroje v tajných službách. Letiště v Bruselu a Lutychu v úterý večer krátce pozastavila provoz kvůli zpozorovaným dronům, předtím belgická armáda po tři noci po sobě zaznamenala přelety bezpilotních strojů nad svými základnami. Incidenty s drony v posledních měsících hlásí i další evropské země.

Belgické tajné služby předpokládají, že za incidenty stál stát, pravděpodobně Rusko. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že stroje letěly ve formaci, pod záštitou tmy a v blízkosti belgické kritické infrastruktury, což neodpovídá schopnostem lidí, které s drony létají pro vlastní zábavu. Ministr obrany Theo Francken řekl, že události očividně vypovídají o něčem mnohem větším. O situaci bude ve čtvrtek jednat bezpečnostní rada státu pod vedením premiéra Barta De Wevera.

21:33
Dnes

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve videozprávě poděkoval speciálním jednotkám Centra speciálních operací Alfa Bezpečnostní služby Ukrajiny za jejich úspěchy v Pokrovsku v Doněcké oblasti, kde pokračují těžké boje, a v okolí.

„Pokračujeme v ničení okupanta. Chtěl bych obzvláště pochválit speciální jednotky Centra speciálních operací 'A' SBU, které systematicky a velmi efektivně ničí ruské okupanty a jejich techniku ​​v oblasti Pokrovska i v samotném městě,“ uvedl ukrajinský prezident .

Dvě ruské armády – 2. a 51. – pokračují v pokusech o uzavření kordonu kolem satelitních měst Pokrovsk a Mirnohrad v Doněcké oblasti protiútoky z jihozápadu a severovýchodu. Ukrajinské úřady tvrdí, že na tomto úseku fronty dosáhly úspěšných protiopatření, zatímco jednotliví vojáci, členové parlamentu a analytici požadují stažení ukrajinských ozbrojených sil z města.

 

Zobrazit celý online

Video  Mají navrch Ukrajinci, nebo Rusové? Analytik pro Blesk o tom, proč válka letos neskončí  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa