Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Nečekaná návštěva v Kyjevě: Kanadský premiér přivezl balík pomoci a poklonil se padlým vojákům

Aktualizováno -
10. června 2023
15:45
Autor: ČTK, swp - 
10. června 2023
12:49

Další balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů kanadských dolarů (asi 8,2 miliardy korun) během dnešní návštěvy Kyjeva slíbil ukrajinské armádě kanadský premiér Justin Trudeau. Na tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským také řekl, že Kanada se připojí k zemím, které se budou podílet na výcviku ukrajinských pilotů bojových letadel.

Kanada zabaví Rusku nákladní letoun Antonov, který loni přistál na jejím území a její úřady podniknou kroky k tomu, aby letadlo získala Ukrajina, řekl Trudeau. Agentura Reuters napsala, že kanadský premiér přijel do Kyjeva, aby dal Ukrajině najevo podporu v době, kdy podle západních zdrojů zahájila očekávanou protiofenzivu a kdy i místa vzdálená stovky kilometrů od frontové linie jsou terčem ruských vzdušných úderů.

13:59
Dnes

Na sociálních sítích se objevil snímek Polskem dodaného tanku PT-91 Twardy, který byl zničen ruskými jednotkami na východě Ukrajiny.

13:36
Dnes

Regionální vojenská správa zveřejnila video s následky ostřelování ubytovny v Chersonu. Zahynuli 2 lidé a 5 dalších bylo zraněno.

13:25
Dnes

Volodymyr Zelenskyj se svou manželkou Olenou dorazili do Washingtonu. S americkými představiteli hodlá ukrajinský prezident jednat zejména o obraně vzdušného prostoru.

„Olena a já jsme dorazili do Washingtonu, D.C. Čekají nás důležitá jednání. Rusko včera večer podniklo další hromadný raketový útok na Ukrajinu. Děkuji všem našim záchranářům za okamžitou reakci. Musíme spolupracovat, abychom Rusko plně zbavili jeho teroristického potenciálu. Na mých jednáních bude mezi hlavními prioritami protivzdušná obrana,“ napsal na sociální síť X (dříve Twitter).

Zobrazit celý online

Zelenskyj na tiskové konferenci s Trudeauem uvedl, že „na Ukrajině se odehrávají protiofenzivní i defenzivní operace, ale neřeknu, v jaké jsou fázi“. Reuters píše, že Zelenskyj pokrčil rameny a zvedl obočí, když odpovídal na dotaz týkající se pátečního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Kyjev protiofenzivu skutečně zahájil.

Trudeau se po příjezdu vlakem do Kyjeva poklonil památce ukrajinských vojáků, kteří po roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym, padli v boji proti proruským silám. Spolu s kanadským ministerským předsedou na Ukrajinu přijela vicepremiérka Chrystia Freelandová.

Kanada, která má jednu z největších ukrajinských diaspor na světě, poskytuje Ukrajině pomoc od samého začátku ruské invaze loni v únoru.

Trudeau navštívil ukrajinské hlavní město už loni v květnu. Po návštěvě Irpině nedaleko Kyjeva tehdy řekl, že Rusko spáchalo na Ukrajině válečné zločiny a zodpovědný za ně je ruský vůdce, prezident Vladimir Putin.

Video  Zkáza Bachmutu zachycená z dronu 
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud