Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Průlom na frontě! Ukrajina postupuje na východě a jihu, Rusové chaoticky utíkají

Autor: ČTK - 
10. června 2023
09:55

Ukrajinská armáda za uplynulých 48 hodin provedla významné operace v některých místech na východní a jižní Ukrajině, informuje dnes ve svém pravidelném hlášení o vývoji ruské invaze do sousední země britská vojenská rozvědka. Podle amerického Institutu pro výzkum války (ISW) ukrajinská armáda v pátek pokračovala v protiofenzivě na nejméně čtyřech místech fronty.

Britští zpravodajci tvrdí, že na některých místech ukrajinské jednotky prorazily první ruskou obrannou linii, jinde je jejich pokrok menší. Ruské jednotky si vedly různě: některé provádějí slušné obranné operace, jiné prý poněkud chaoticky ustoupily a objevuje se stále více zpráv o tom, že Rusové mají ztráty, když se stahují přes vlastní minová pole.

Podle ISW ukrajinské síly v pátek pokračovaly v omezených protiofenzivních operacích u hranice Doněcké a Záporožské oblasti a dosáhly tam určitých taktických zisků. Ukrajinci pozemní útoky podnikali v noci na pátek i během pátku také v Záporožské oblasti a podle ruských zdrojů tam dosáhli zisků, píše ISW.

ISW si všímá také toho, že ruský prezident Vladimir Putin v pátek řekl, že ukrajinská protiofenziva začala, a že přiznal, že ukrajinské ozbrojené síly stále disponují útočným potenciálem. To je rozdíl oproti minulosti, kdy se Kreml snažil ukrajinské operace bagatelizovat.

23:02
29. 9. 2023

Vážení čtenáři, to je pro dnešek vše, přejeme dobrou noc.

22:59
29. 9. 2023

Bývalý generál SBU odsouzen k roku vězení v Srbsku.

Bývalý šéf Hlavního ředitelství vnitřní bezpečnosti SBU Andrij Naumov byl odsouzen za praní špinavých peněz. Loni v létě byl zatčen v Srbsku – v autě vezl 600 000 eur, 125 000 dolarů a drahé kameny. 24. února 2022 uprchl z Ukrajiny několik hodin před ruskou invazí. Nyní ukrajinská strana usiluje o vydání uprchlého generála do vlasti.

22:47
29. 9. 2023

Vojáci se u Kyjeva učí ovládat různé drahy zbraní.

Zobrazit celý online

Ukrajinské vedení stále oficiálně neohlásilo, že dlouho očekávaná protiofenziva začala. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v pravidelném večerním proslovu poděkoval všem vojákům, kteří „se v těchto dnech nacházejí v mimořádně těžkých bitvách“. Řekl také, že se sešel s nejvyššími představiteli armády a mluvili „o ukrajinských defenzivních postupech, o ukrajinských ofenzivních postupech a o ukrajinských ziscích na frontových liniích“.

Video  Exploze Kachovské přehrady: V Chersonské oblasti ji vyhodili do vzduchu!  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud