Nejhorší evropská katastrofa od Černobylu: Tohle všechno zkáza přehrady Nova Kachovka způsobí

  • Nejhorší environmentální katastrofa v Evropě od Černobylu. To je zkáza přehrady Nova Kachovka
    Autor: Darina Jíchová,lig - 
    9. 6. 2023
    05:00

    Ekocida. Největší katastrofa v Evropě od Černobylu. Naprostá zkáza a zmar. I tak se mluví o protržení Kachovské přehrady, za útokem podle Ukrajiny jasně stojí Rusové. Kreml však vehementně odpovědnost odmítá a viní Kyjev. Experti i zástupci Ukrajiny jasně poukazují na to, že jediný, kdo mohl něco získat odpálením přehrady, je jednoznačně ruský prezident Vladimir Putin a jeho vojáci. Mezitím v zatopených oblastech hrají lidé hru o čas, úřady evakuují tisíce lidí, objevují se zprávy o prvních obětech a snímky naprosté devastace okolí mluví za vše. Voda má neuvěřitelnou sílu, až tisíce kilotun, což odborníci přirovnávají k výbuchu atomové bomby. Environmentalisté zase poukazují na to, co to bude znamenat pro přírodní prostředí.

    Češi si dobře pamatují povodně, ať už z roku 2002 nebo 2013, mají tak v živé paměti, že vodě se do cesty jen tak něco nepostaví. Záběry z měst v okolí Kachovky, kde domy doslova plují, jsou tak smutnou realitou. Záchranáři dělají, co mohou, aby lidi dostali do bezpečí, místní mnohdy po okolí plavou, protože jim nic jiného nezbývá, senioři zase často čekají na svých střechách, lomí rukama a prosí o záchranu. Smutné jsou rovněž fotografie zvířat, domácích i hospodářských, která se marně snaží doplavat do bezpečí.

    Ukrajinské ministerstvo zemědělství mluví o hlubokém dopadu na ukrajinské obilnice na jihu země. „Už příští rok z nich budou vyprahlé pouště,“ cituje list Daily Mail zdroj přímo z resortu. A to zdaleka není jediné nebezpečí, dopad na obilnou produkci se projeví za určitý čas, současné riziko představuje stojatá voda, ve které se rychle začnou množit bakterie schopné způsobit nespočet nemocí.

    Náměstek ministra zahraničí Andrij Melnyk na svém twitteru úterní útok na Kachovku přirovnal k jaderné havárii Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986. Tehdy se radioaktivní mrak pohyboval napříč Evropou. „Tohle je bezpochyby ta největší environmentální katastrofa od Černobylu. Jen Moskva by dobrovolně použila zbraň hromadného ničení proti Ukrajincům. Tak, kdo ještě chce vyjednávat s Putinem,“ reakce řady ukrajinských činitelů byly vyhrocené a emotivní.

    „Putin odpálil environmentální bombu hromadného ničení,“ souhlasí s Melnykem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten je prozatím nespokojen s reakcí svých západních spojenců a humanitárních organizací. „Tohle byl zločin všech zločinů, je to hrozba, která bude mít dalekosáhlé následky na lidské životy a přírodní prostředí,“ nechal se slyšet Zelenskyj a připomněl, že oni mohou pomáhat pouze na území pod kontrolou Kyjeva, nikoli v okupovaných obcí.

    Humanitární a ekologická katastrofa

    Ukrajinské ministerstvo zemědělství uvádí, že 94 procent zemědělských zavlažovacích systémů v Chersonu, 74 procent v Záporoží a 30 procent v Dněpropetrovsku zůstane bez zdroje vody. To jsou přesně oblasti, které z Ukrajiny dělají jednu z největších obilnic světa. Dá se tak očekávat růst cen obilí a jeho nedostatek, pocítí ho zejména africké země, ale i třeba Británie.

    22:02
    30. 6. 2025

    Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

    21:46
    30. 6. 2025

    Do španělských přístavů bylo letos za dva měsíce dovezeno z Maroka více nafty než za čtyři roky, napsal dnes deník El País s odvoláním na oficiální údaje. Podle španělského deníku tak existuje podezření, že se touto cestou dostala do Evropy ruská nafta, navzdory tomu, že na její dovoz do Evropské unie platí sankce kvůli invazi ruské armády na Ukrajinu. Maroko sankce na dovoz ruské nafty nezavedlo.

    Od března do dubna letošního roku dorazilo do španělských přístavů z Maroka 123 000 tun nafty, vyplývá z údajů sdružení pro strategické rezervy ropných produktů (CORES), na které dohlíží španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci. Přitom za předchozí čtyři roky se do španělských přístavů z Maroka dovezlo jen 90 000 tun nafty.

    21:20
    30. 6. 2025

    Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) píše, že od začátku celoplošné ruské invaze na Ukrajinu eviduje důvěryhodná obvinění, že Rusko využívá ukrajinské děti na území kontrolovaném Kyjevem mimo jiné k sabotážím. Některé děti při nich zahynuly, jiné byly zadrženy a čelí závažným obviněním, uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Obsah a kontext zpráv, které děti od zadavatelů dostaly, podle něj naznačují, že odpovědné osoby jsou spojeny s Ruskou federací.

    „Většina případů se odehrála podobným způsobem: jednotlivci kontaktovali chlapce a dívky prostřednictvím sociálních médií a nařídili jim, aby zapálili předměty, jako jsou vozy patřící vojákům nebo železniční zařízení. Slíbili, že jim zaplatí poté, co obdrží video potvrzující žhářství,“ uvádí OHCHR.

    Zobrazit celý online

    „Je to humanitární a ekologická katastrofa,“ shoduje se odborná veřejnost a poukazuje hlavně na nedostatek pitné vody, zničenou úrodu, uvolněné nášlapné miny a výpadky proudu. „Na ostřelování jsme si zvykli, ale tahle přírodní pohroma? To je úplně jiná noční můra,“ reagovala osmašedesátiletá Natalija Koržová z Chersonu, ona sama musela uplavat, jinak by ve svém domě utonula. „Nečekala jsem to,“ řekla ze záchranného člunu, klepala se zimou, nohy a ruce plné pohmožděnin.

    „Ve vodě se množí bakterie a dostávají se tam chemikálie,“ varoval ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov. Protržení přehrady bude mít mnoho následků, o některých se již mluví, o některých zatím ne. Stanice Sky News a její analytici přiblížili pět největších z nich:

  • 1.Pitná voda

    Kachovka patřila mezi největší vodní nádrže Ukrajiny, zásobovala většinu jižních regionů včetně Rusy anektovaného Krymu. Pro tyto části byla hlavním zdrojem.

  • 2.Zaplavení polí a farem. Zavlažování

    Pole po proudu řeky Dněpr od přehrady budou trpět bezprostředním problémem záplav a ničení úrody, ale dalším potenciálně závažnějším problémem je, že asi půl milionu akrů úrodné zemědělské půdy závisí na zavlažování z nádrže Kachovka.

    Pokud zemědělci během letních měsíců přijdou o vodu pro své plodiny, může to mít vážné dopady na produkci potravin a bezpečnost.

  • 3.Energie

    Velká vodní elektrárna napojená na přehradu na řece Dněpr byla vážně poškozena. Podle společnosti Ukrhidroenerho byla zcela zničena a její oprava nebude možná. Panují obavy, že ropa a chemikálie z této elektrárny se již rozlévají do řeky.

    Úřady rovněž bedlivě sledují blízkou jadernou elektrárnu Záporoží, která se při chlazení spoléhá na vodu z řeky, ačkoli Mezinárodní agentura pro atomovou energii zdůraznila, že elektrárna má jiné prostředky, jak udržet reaktory a řídicí tyče chladné alespoň na několik příštích měsíců.

  • 4.Vysídlení

    Prezident Zelenskyj oznámil, že se očekává, že voda z Kachovky zaplaví 35 až 80 osad, měst a vesnic, což ztíží úsilí o okamžitou pomoc. V závislosti na rozsahu škod ohrozí záplavy již tak zranitelné osoby, připraví je o domov, bez kterého zůstanou po dobu, kdy budou komunity přestavovány.

    Odborníci také varovali, že protože zatopená oblast je v první linii, miny, které byly nastraženy podél břehů řek a v okolních zemích, mohou být smeteny silou vody a přemístěny jinam.

  • 5.Ekosystémy a zvířata

    Momentálně je obtížné zjistit rozsah dopadu na choulostivé a důležité ekosystémy po proudu přehrady, včetně biosférické rezervace Černého moře a Národního přírodního parku Olešské písky. Ukrajinské ministerstvo obrany připomnělo, že záplavy zabily asi 300 zvířat v zoo Nova Kachovka.

    A sám generální tajemník OSN Antonio Guterres označil záplavy za „ekologickou katastrofu“.

    Video  Hrůza v okolí Kachovky: Armáda lidem dopravuje pitnou vodu drony  - reprofoto Twitter
    Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa