Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Zelenskyj přijel do zaplavených oblastí: Opodál se ozvala ruská střelba!

Aktualizováno -
8. června 2023
16:01
Autor: ČTK, lig, Mii - 
8. června 2023
11:05

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vydal do Chersonské oblasti, postižené záplavami po zničení Kachovské přehrady. Ze zničení vodního díla se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého mluvčího nyní postiženou oblast navštívit nechystá. Gubernátor oblasti Oleksandr Prokudin mezitím uvedl, že ruské síly dnes Cherson a přilehlé pobřežní oblasti ostřelovaly.

Reportér agentury Reuters v Chersonu uvedl, že slyšel dělostřeleckou palbu, nicméně žádné další detaily nedokázal upřesnit. I Rusko obvinilo ukrajinské jednotky z ostřelování, konkrétně záchranářů v Ruskem okupované části Chersonské oblasti. Agentura Nexta přinesla videa z návštěvy a tvrdí, že palbu spustili Rusové s cílem prezidenta zabít.

„Jednali jsme o mnoha důležitých otázkách: o situaci v regionu v důsledku katastrofy, evakuaci obyvatel ze záplavových oblastí, likvidaci havarijní situace způsobené vyhozením přehrady do povětří, organizaci života a podpoře v zaplavených oblastech. Rovněž jsme projednali vyhlídky na obnovu ekosystému regionu a operační vojenskou situaci v postižené oblasti,“ uvedl Zelenskyj na facebooku, na kterém také zveřejnil záběry z porady o koordinaci pomoci.

„Je důležité spočítat škody, poskytnout finance na odškodnění obyvatel postižených katastrofou a vytvořit program pro kompenzaci ztrát nebo přemístění podniků v rámci Chersonské oblasti,“ dodal. Později zamířil do Mykolajivu, kde voda zaplavila čerpací stanici na řece Inhulec. Inhulec je přítokem Dněpru a i na něm se po destrukci hráze Kachovské přehrady zvýšila hladina.

Ukrajinský prezident také navštívil místo, kde se odehrává evakuace postižených obyvatel. „Naším úkolem je zachraňovat životy a co nejvíce pomáhat lidem,“ zdůraznil.

Ruský prezident Vladimir Putin, který se loni na podzim rozhodl anektovat okupovanou část Chersonské oblasti, se podle svého mluvčího nechystá navštívit postižený region. „Ne, momentálně se to neplánuje,“ odpověděl Dmitrij Peskov na dotaz novinářů.

„Na situaci v Chersonské oblasti po sabotáži na přehradě, vyhození do povětří, (Putin) dohlíží,“ řekl mluvčí a připomněl, že prezident ve středu „dal pokyn ministerstvu pro mimořádné situace, aby tam zvětšilo přítomnost (záchranářů) a poskytlo pomoc lidem a také aby se aktivně zapojilo do odstraňování následků této pohromy“.

Ruské úřady zprvu tvrdily, že zkázu přehrady přivodilo ukrajinské ostřelování, zatímco podle Kyjeva ji vyhodili do vzduchu sami Rusové. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nicméně v úterý podle tiskových agentur prohlásil, že Ukrajinci vyhodili přehradu do povětří, aby zabránili ruskému útoku v tomto místě a aby uvolnili své síly od Chersonu pro dlouho očekávanou protiofenzívu. Komentátoři upozornili, že Šojgu hovoří o přehradě dlouhodobě okupované ruskými jednotkami. Nyní o vyhození přehrady do povětří hovoří také Kreml.

Video  Hrůza v okolí Kachovky: Armáda lidem dopravuje pitnou vodu drony.  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

20:17
Dnes

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

20:17
Dnes

„Nepřítel raketami zaútočil na Kremenčuk. Jednu střelu sestřelila protivzdušná obrana. Bohužel, máme zásah civilní infrastruktury,“ uvedl dnes odpoledne na telegramu šéf správy Poltavské oblasti Dmytro Lunin. Později dodal, že si ruský útok vyžádal jednoho mrtvého a 15 zraněných, včetně jednoho dítěte.

19:30
Dnes

„Rádi navštěvujeme Kanadu – zemi velkých přátel Ukrajiny a naší letité diaspory,“ tweetuje první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. 

„Setkali jsme se s generální guvernérkou Kanady Mary Simonovou a jejím manželem panem Whitem Fraserem. Poděkovali jsme za jejich silný příklad podpory, která je pro nás nesmírně důležitá,“ uvedla po setkání se zástupkyní krále Karla III., de facto hlavou kanadského státu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud