Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zelenskyj přijel do zaplavených oblastí: Opodál se ozvala ruská střelba!

Aktualizováno -
8. června 2023
16:01
Autor: ČTK, lig, Mii - 
8. června 2023
11:05

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vydal do Chersonské oblasti, postižené záplavami po zničení Kachovské přehrady. Ze zničení vodního díla se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého mluvčího nyní postiženou oblast navštívit nechystá. Gubernátor oblasti Oleksandr Prokudin mezitím uvedl, že ruské síly dnes Cherson a přilehlé pobřežní oblasti ostřelovaly.

Reportér agentury Reuters v Chersonu uvedl, že slyšel dělostřeleckou palbu, nicméně žádné další detaily nedokázal upřesnit. I Rusko obvinilo ukrajinské jednotky z ostřelování, konkrétně záchranářů v Ruskem okupované části Chersonské oblasti. Agentura Nexta přinesla videa z návštěvy a tvrdí, že palbu spustili Rusové s cílem prezidenta zabít.

„Jednali jsme o mnoha důležitých otázkách: o situaci v regionu v důsledku katastrofy, evakuaci obyvatel ze záplavových oblastí, likvidaci havarijní situace způsobené vyhozením přehrady do povětří, organizaci života a podpoře v zaplavených oblastech. Rovněž jsme projednali vyhlídky na obnovu ekosystému regionu a operační vojenskou situaci v postižené oblasti,“ uvedl Zelenskyj na facebooku, na kterém také zveřejnil záběry z porady o koordinaci pomoci.

„Je důležité spočítat škody, poskytnout finance na odškodnění obyvatel postižených katastrofou a vytvořit program pro kompenzaci ztrát nebo přemístění podniků v rámci Chersonské oblasti,“ dodal. Později zamířil do Mykolajivu, kde voda zaplavila čerpací stanici na řece Inhulec. Inhulec je přítokem Dněpru a i na něm se po destrukci hráze Kachovské přehrady zvýšila hladina.

Ukrajinský prezident také navštívil místo, kde se odehrává evakuace postižených obyvatel. „Naším úkolem je zachraňovat životy a co nejvíce pomáhat lidem,“ zdůraznil.

Ruský prezident Vladimir Putin, který se loni na podzim rozhodl anektovat okupovanou část Chersonské oblasti, se podle svého mluvčího nechystá navštívit postižený region. „Ne, momentálně se to neplánuje,“ odpověděl Dmitrij Peskov na dotaz novinářů.

„Na situaci v Chersonské oblasti po sabotáži na přehradě, vyhození do povětří, (Putin) dohlíží,“ řekl mluvčí a připomněl, že prezident ve středu „dal pokyn ministerstvu pro mimořádné situace, aby tam zvětšilo přítomnost (záchranářů) a poskytlo pomoc lidem a také aby se aktivně zapojilo do odstraňování následků této pohromy“.

Ruské úřady zprvu tvrdily, že zkázu přehrady přivodilo ukrajinské ostřelování, zatímco podle Kyjeva ji vyhodili do vzduchu sami Rusové. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nicméně v úterý podle tiskových agentur prohlásil, že Ukrajinci vyhodili přehradu do povětří, aby zabránili ruskému útoku v tomto místě a aby uvolnili své síly od Chersonu pro dlouho očekávanou protiofenzívu. Komentátoři upozornili, že Šojgu hovoří o přehradě dlouhodobě okupované ruskými jednotkami. Nyní o vyhození přehrady do povětří hovoří také Kreml.

Video  Hrůza v okolí Kachovky: Armáda lidem dopravuje pitnou vodu drony.  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

23:02
29. 9. 2023

Vážení čtenáři, to je pro dnešek vše, přejeme dobrou noc.

22:59
29. 9. 2023

Bývalý generál SBU odsouzen k roku vězení v Srbsku.

Bývalý šéf Hlavního ředitelství vnitřní bezpečnosti SBU Andrij Naumov byl odsouzen za praní špinavých peněz. Loni v létě byl zatčen v Srbsku – v autě vezl 600 000 eur, 125 000 dolarů a drahé kameny. 24. února 2022 uprchl z Ukrajiny několik hodin před ruskou invazí. Nyní ukrajinská strana usiluje o vydání uprchlého generála do vlasti.

22:47
29. 9. 2023

Vojáci se u Kyjeva učí ovládat různé drahy zbraní.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud