Němé oběti zkázy Kachovky: Ruskou krutost odnesli i domácí mazlíčci

Autor: vja, ČTK - 
8. června 2023
05:00

Protržení Kachovské přehrady v následku ruského útoku způsobilo nevýslovné utrpení nejen lidem v postižených oblastech, ale i němým tvářím. Na sociálních sítích se šíří řada srdcervoucích videí a snímků z měst a obcí zaplavených vodou z Dněpru, na kterých se tamní obyvatelé snaží zachránit své domácí mazlíčky a hospodářská zvířata.

Krom řady hospodářských stavení a obydlí se velká voda nevyhnula ani zoologické zahradě ve městě Nova Kachovka, kde žilo asi 300 zvířat. Jejich majitelka podle portálu Ukrajinska pravda předpokládá, že všechna uhynula. Novou Kachovku od začátku loňské invaze okupují Rusové a evakuovat zoopark nebylo možné. O zvířata se starali ošetřovatelé a dobrovolníci, kteří ve městě zůstali.

V ulicích zaplavených obcí a měst by se podle všeho měli pohybovat i dobrovolníci, kteří se vydali zachraňovat trpící zvířata. Situace je však vzhledem k rozsahu pohromy komplikovaná.

Na jedné z dojemných fotografií například promáčený pes objímá packami nohu svého zachránce. Další videa pak ukazují znavená štěňata v jednom z útulků v Nové Kachovce nebo záchranu topících se koťat.

K situaci v postižených regionech se vyjádřil skrze Twitter i poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. „Desetitisíce lidí přišly o své domovy, půdu a byly nuceny uprchnout. Tisíce zvířat, ptáků, ryb a rostlin umírají. Rusové systematicky ničí Ukrajinu. Putinovým cílem je učinit Ukrajinu nevhodnou pro život, abychom se stali slabými a byli nuceni přestat bojovat. Proto vedou válku proti městům, vesnicím, přehradám, lidem. Rusko vede válku proti životu,“ napsal v příspěvku, ke kterému přidal fotografii ženy se dvěma psy v náručí v zatopeném domě.

22:00
4. 12. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra brzy ráno. Přejeme vám dobrou noc.

21:42
4. 12. 2025

Moskevský soud poslal na 21 let do vězení čtyřiatřicetiletého fyzika Arťoma Chorošilova, kterého uznal vinným z vlastizrady, útoku na kritickou infrastrukturu, přípravy sabotáže a výroby výbušnin. Informoval o tom dnes nezávislý server Mediazona, podle něhož soud uložil Chorošilovi také pokutu ve výši 700.000 rublů (asi 188.000 Kč). Vědec podobnou sumu poslal před třemi roky ukrajinským organizacím.

20:57
4. 12. 2025

Státní hrad a zámek Český Krumlov je nově při ozbrojeném konfliktu pod zvýšenou ochranou podle Haagské úmluvy o ochraně kulturního dědictví. Dnes o tom v Paříži rozhodl příslušný výbor Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), na jejímž seznamu světového kulturního dědictví je Český Krumlov zapsaný. Podobnou zvýšenou ochranu měla v Česku dosud jen brněnská Vila Tugendhat. ČTK to dnes sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.

Zobrazit celý online

V ulicích Nové Kachovky plavaly labutě, na záběrech z okolí Chersonu je policista, jak z vody zachraňuje psa. Ukrajinské ministerstvo vnitra lidem ze zaplavených míst vzkázalo, aby před evakuací vypustili zvířata z kotců, nebo je odvázali, napsala agentura DPA. Zvyšuje se tak jejich šance na přežití.

Všem, kteří se pustili po zkáze přehrady do záchrany nebohých zvířat, poděkoval skrze sociální média i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Zatímco ruské zlo terorizuje a ničí vše živé, my děláme a budeme dělat vše pro záchranu všech živých tvorů! Tisíce zvířat jsou uvězněny v záplavě po zničení přehrady a vodní elektrárny Kachovka Ruskem. Pamatujme, že lidskost znamená starat se nejen o sebe navzájem, ale o všechny živé bytosti. My Ukrajinci zachraňujeme a chráníme životy. Děkujeme všem, kteří pomáhají!“ napsal.

Video  Vojenský analytik o zničení Kachovské přehrady: Válku může prodloužit i o rok!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa